Rozum a cit

Sense and Sensibility

Rozum a cit

Drama / Komedie / Romantický

USA / Velká Británie, 1995, 131 min

Expresivní Rozum a cit potřebuje rozum a cit pro úplné pochopení a vychutnání. Jsem si vědom velkého kvanta pozitiv (citlivá režie, nádherná hudba, skvělí herci a nadupaný scénář) ale takovou porci hluchých míst, aby divák pohledal! To je jediný a zároveň největší zápor, který mi zkrátka nedovoluje jít s hodnocením výše. Je také možné, že romanticko-historické filmy nejsou pro mě, soudě podle Valmonta a Pýchy a předsudku. Snad mě Ang Lee ohromí něčím jiným.(2.6.2011)

Svého času jsem to milovala, ale pak jsem to vyměnila za Malé ženy. Bylo velkou chybou, že nejmladší Dashwoodovou nehrála Kirsten Dunst, to by bylo hned o něčem jiném.(4.2.2009)

uz len hviezdne herecke obsadenie mi davalo tusit, ze sa nemusim bat vysledneho efektu. film ma svoje muchy, ale v celku a hlavne v druhej polovici posobi velmi prijemne, dojimavo, humorne a samozrejme dramaticky. zaujimave osudy snimane prijemnou kamerou, ano, moze byt.(18.9.2007)

Příjemné, trochu nudí, ale herectví skvělé.!(15.10.2015)

Kde začít? Možná tím, že kostýmní historická dramata/romance se jen málokdy strefí do mého vkusu. Příliš mnoho nic neříkajících scén, utahané dialogy, mizerné tempo, ženy a dívky sevřené přísnými zákony etikety s touhou po té skutečné lásce. Prostě mě opačné pohlaví, jehož kvality se odvíjely od schopnosti hry na klavír a vyšívání a vytříbeného chování, se vším tím štěbetáním a nekonečnými klepy, neoslovilo. Kladem filmu jsou bezesporu herecké výkony (Thompson, Winslet, Rickman), ale alespoň pro mě je to tak jediné, na co si snad někdy vzpomenu. A Anga Lee mám raději v korunách stromů..(16.1.2011)

• - Emma Thompson a Alan Rickman společně neučínkují poprvé. Pospolu se objevili již ve čtyřech snímcích z filmové série o Harrym Potterovi. V pokračování Harry Potter a Fénixův řád (2007) si pak zahráli i společně s Imeldou Stanuton. (Elbarto08)

• - Ve scéně v knihově si můžete v momentě, kdy Margaret (Emilie François) stojí zády ke kameře, všimnout, že je pod jejím oblečením viditelná sada baterií pro mikrofon. (hansel97)

• - První verze scénáře měla 350 stránek a Emma Thompson ho napsala ručně. (Zdroj: ČSFD.cz)