Rozum a cit

Sense and Sensibility

Rozum a cit

Drama / Komedie / Romantický

USA / Velká Británie, 1995, 131 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(17.2.2009)

uz len hviezdne herecke obsadenie mi davalo tusit, ze sa nemusim bat vysledneho efektu. film ma svoje muchy, ale v celku a hlavne v druhej polovici posobi velmi prijemne, dojimavo, humorne a samozrejme dramaticky. zaujimave osudy snimane prijemnou kamerou, ano, moze byt.(18.9.2007)

Stará Anglie je vždycky vděčná pro dramata, zejména pak ta romantická. Pohodový film nespostrádající nutné napětí a nepřekračující míru útoku na city.(22.2.2011)

Hm, ne tak silně vizuálně podmanivé a herecky přitažlivé jako Pýcha a předsudek od Wrighta, ale rozhodně stále velmi nadprůměrně zrežírována další klasická romance od Austen. Sice mi trochu vadilo, jak moc se ty příběhy podobají, což samozřejmě vyplývá ze spisovatelčina lpění na pevně stanovených pravidlech a celkové výstavbě a žánru jejích románů, ale vše ostatní fungovalo skvěle. Ang Lee je stejně jako zminovaný Wright velký expert na krásné romantické scény a scenérie, takže se tady dožijete té pravé anglické mlhavé, deštivé atmosféry, pravé tvrdé anglické divočiny i věrohodného zobrazení tehdejší smetánky a různých intrik a pavučin, které mezi sebou všichni splétají. Herecké obsazení je, jak jsem už taky napsal, pro mně ne tak přitažlivé, ale Rickman a Laurie (v jedné z menších ale stále podstatných rolí, a dokonce se trochu i mohl chovat jako Dr. brilantní) jsou páni herci, a Grant je Grant, ten se pro takové role narodil. Takže film uběhl dostatečně rychle, nemůžu říct, že bych se na to chtěl někdy dívat znovu, ale ne kvůli tomu, že mně to zklamalo, jen kvůli tomu, že tenhle žánr pro mně není příliš chutný a přes všechny kvality je tu hodně dalších filmů, které sem neviděl a času je málo. A mezi nimi i další Leeho skvosty (až na pana zeleného, ten jen průměr) pěkné 4(10.3.2011)

No, srovnávat nemůžu, protože jako obvykle knižní verzi neznám :-) Hned od začátku jsem měl strach, jestli se na mě nepovalí kopec patosu od začátku až do konce (produkce USA/VB nedělá dohromady dobrotu); leč s patosem jsem se setkal až k úplnému konci. Ano, takových filmů o vztazích v 19. století nejen v Anglii tu je spoustu (1 příklad za všechny buď Jana Eyrová, kterou jsem zhlédl nedávno). Ale film nebyl až zas tak přeslazený, příběh zajímavý i na svou nepříliš optimální délku, místy tu byl i humor. Hereckých hvězd tu bylo spustu; zaujala mě rozhodně Emma Thompsonová, která se nakonec spravedlivě dočkala svého štěstí (přece jenom být vrbou a ještě neustále něco řešit za jiné není žádná slast), dále Hugh Laurie, který oplýval krásným cynismem, ale jak došlo na vážné věci, ukázal se jako muž činu a nakonec Alan Rickman, který ač neustále odmítán, se nakonec dočkal svojí vytoužené. Věřím, že si film najde příznivce, kteří ho podarují plným počtem, z mého pohledu to vidím na 4*.(8.7.2008)

• - Když si paní Dashwoodová (Gemma Jones) prohlíží v panství Saltram House obrazy, nachází se mezi nimi portrét spisovatele Oscara Wildea, snímek se však odehrává v roce 1810, tedy 46 let před tím, než se tento autor narodil. (hansel97)

• - Emma Thompson, Hugh Grant a Alan Rickman si později zopakovali úspěšnou spolupráci ve filmu Láska nebeská (2003). Jejich vzájemné vztahy byly opačné než ve filmu Rozum a cit. Emma Thompson a Hugh Grant hráli sourozence, přičemž zde tvoří pár, a Alan Rickman byl manželem Emmy Thompson, zatímco zde je jejím švagrem. (Alca)

• - Původně se o režii zajímal Kenneth Branagh. (Zdroj: ČSFD.cz)