Tygr a drak

Peter Pau

Tan Dun

Tim Squyres
  • movie

Jeeee, tenhle film je tak hrozná a přeceněná blbost. Proberte se kuci ... fakt! :-)(20.6.2002)

Narozdíl od Hrdiny mi tenhle snímek přijde až příliš poplatný konceptu velkofilmu a skutečně svérázný a po čínsku zamyšlený je až ve svém závěru, který je strhující jak po bojové, tak dramatické stránce. Do té doby mi ale Tygr a drak připadal jako zbytečně rozmáznutá milostná epopej s trochu nešťastným rozložením retrospektiv, které zbytečně rozbíjí hlavní dějovou linii. Ta je sice zajímavá, ale přesto v Leeově pojetí nejsilnějši rezonuje v třesku meče a ve strhující a krásné katarzi. Během filmu jsou tu lehké názvuky síly, ale ty se poněkud tříští v kakofonii hlasů, v na jistotu hrané režii a nijak výjimečné vizuální stylizaci. Snad za to mohou ony "americké peníze" a "divácké zaměření". Přitom téma tak typicky asijské, téma boje, života i cesty, skýtá mnoho podnětů k filmové meditaci... Ale Tygr a drak je prostě a jen dobrým akčním filmem, skvělými ukázkami shaolinského boje mečem, kopím a čert já vím čím ještě... K vyšší úrovni ducha však promlouvá pouze nemnohokrát, o to však působivěji.(7.11.2004)

První film, který jsem kdy viděl, ve kterém lidi dokázali běhat v korunách stromů s lehkostí ..veverek?:) Nezapomenutelný zážitek, který mi rozšířil obzory.(6.9.2006)

(1001) Oscar? Kde? Proč? Ale co se divím, wušu filmy vznikaly a vznikají, takže je třeba také někoho ocenit, a Ang Lee je Američanům i vzhledem k jeho minulým snímkům nejbližší. Po prvním shlédnutí mi přišely úspěch i oblíbenost tohoto filmu absurdní, protože jsem jej sama z rozčilení nedokázala pochopit. Potom mi kamarádka vysvětlila motivaci postav, zejména Ziyiny rebelující holčičky, a tak už nebudu dštít špínu na filozofický náboj filmu, přijde mi ale, že námět putování za svobodou ve všech významech toho slova se utopil v množství dlouhých a notně samoúčelných bojových scén. Spousta věcí pro mě zůstává nedořečených (nikoli nevyslovených, jak bych čekala) a proto třeba zvláště první půlka pro mě vyznívá do prázdna a jako by tam ani nemusela být. -"I wish that we'll be in the desert together again."(18.11.2006)

Pod omamným povrchem tepe důmyslná reflexe a revoluční uchopení základních principů žánru wu-xia. ___ Více v recenzi na Rejže.cz.(17.3.2013)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 14. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek vytvořil rekord jako zahraniční film v počtu nominací na Oscara (10). (Tygrys)

• - Kovář, který vyrobil zbraně pro tento film, je soused režiséra Anga Leeho z Taiwanu. (Morien)