Tygr a drak

Dulu Wang (kniha)

Peter Pau

Tan Dun

Tim Squyres

Velice příjemná podívaná s nádhernou kamerou a hudbou. A být fandou filmů o bojovém umění, tetelil bych se blahem. 60%.(14.3.2006)

Sice klasika, ale mně teda film za srdce či koule nechytil. Bohužel jsem se na film musel dívat 5 dní, protože 4x jsem usnul což tedy nevěstí nic pozitivního. Navíc z celého srdce nesnáším když někdo lítá po stromech, či po střechách, řídím se pravidlem No Gravity No Fun a zde mě to iritovalo ve velkém. Choreografie je sice špičková, závěrečný ženský fight je definitivně to nejlepší, co ve filmu je, ale jakmile si po fightu někdo odletí na střechu, tak skvělý dojem se okamžitě zkazí a vše je spíše úsměvné než-li efektní. 60%(25.3.2015)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Orgie pohybu a filmového umění. Trailer: http://www.csfd.cz/film/5733-tygr-a-drak-wo-hu-cang-long/videa/#(5.2.2009)

Většina z hodnotících se sice rozplývá nad úžasností a skvostností tohoto filmu, leč já jsem asi chyběl ve škole, když se probíralo, jak se tyhle dva atributy dají ve filmu rozeznat, jsou-li dovedně skryty. A to tedy u Tygra a draka jsou. Možná, že jej hodnotím tak příkře proto, že jsem jej viděl zatím jen jednou a nestačil jsem vstřebat všechny ty vizuální i mentální divy, které se v něm mají (údajně) vyskytovat. Možná to je i proto, že jsem podobných pohádek na podobné téma a s podobnými herci viděl ještě za reálného socialismu několik (hlavně na videu). Zkrátka a dobře, je-li tohle oscarová bomba, pak je poražený oscarový finalista Musíme si pomáhat nejlepším filmem roku 2000. Neboť dle mého názoru je kvalitativně nejméně o kategorii výše, než tohle asijské umění.(21.10.2002)

Je to vynikajúci poeticky ladený historický wuxia film od Anga Leeho. Má skvelý príbeh o prvotriednom majstrovi bojových umení, ktorý sa rozhodne skončiť so svojim bojovným životom, aby sa už konečne mohol venovať svojej dlhoročnej láske, tiež vynikajúcej bojovníčke. Lenže jeho vzácny meč ukradne dcéra guvernéra túžiaca po dobrodružnom živote, kvôli čomu sa nechala trénovať od nebezpečnej vrahyne, ktorá má na svedomí aj majstrovho učiteľa a tak ešte so svojou láskou spoja sily, aby celú situáciu vyriešili a naviedli guvernérovu dcéru na správnu cestu. Spracovanie je skutočne úžasné, toto ma už od samotného začiatku úplne vtiahlo a až do záveru nepustilo, dej na prvý pohľad pôsobí dojmom, že sa tu toho ani až tak moc neudeje a hlavne v prvej polovici, ale to nie je ani najmenší problém, keďže aj všetky tie pasívnejšie dialógové sekvencie často len medzi dvomi postavami sú výborné a majú veľmi silný náboj. K tomu je tu prakticky dokonalé hlavné trio hlavných postáv, z ktorých každá je perfektná a sama by kľudne stačila aj na celú filmovú sériu, pričom aj chémia medzi všetkými navzájom je skvelo zvládnutá, dej ma neustále veľmi bavil, celé to má také nezameniteľné príjemné čaro, veľmi peknú poetiku, tu jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a ešte to ukončí jeden z najlepších filmových záverov vôbec, takže toto je skutočne úžasný zážitok od prvej do poslednej minúty. Akcie je tu dosť a je vynikajúca. Súboje majú úžasnú choreografiu, sú perfektne natočené a aj prevedené, navyše občas aj umelecky ladené a keďže sa jedná o žáner wu xia, tak postavy zvládajú aj techniku lietania, pri ktorom síce občas vidieť čiastočnú umelosť pohybov, toto sa ešte dalo doladiť, ale to je to úplne najmenej, táto akcia patrí medzi to najlepšie, čo som vôbec videl. oOba súboje medzi hlavnými ženskými postavami, akcia v reštaurácii alebo krásny súboj v korunách stromov, tu je všetka akcia skvelá. Herecké obsadenie je perfektné, hlavné trio v zložení mojich veľkých obľúbencov Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh a Ziyi Zhang, ktorí tu stvárnili jedny z mojich najobľúbenejších postáv vôbec a plno zaujímavých vedľajších postáv, ktoré sa už ale samozrejme im nemajú šancu priblížiť. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, dokonalá vizuálna stránka, skvelá atmosféra a to príjemné čaro, to je prvotriedna kvalita. A k tomu ešte aj skvelá hudba. Tiger a drak je skutočný filmový klenot, ktorý nemá žiadnu slabú stránku a vytknúť sa mu dá iba niekoľko nepodstatných detailov. Jeden z najdôležitejších a aj najlepších filmov môjho života. 95%(29.4.2007)