Tygr a drak

Peter Pau

Tan Dun

James Schamus

Tim Squyres

Neskutečná síla bojových scén, parádní herecké výkony, působivý příběh a dojemný závěr. Při dalších zhlédnutích je ale první polovina až brutálně zdlouhavá, dialogy nemají takovou sílu a k akci, na kterou díky vzpomínkám tak nadšeně čekáte, ne a ne dojít. Ale o to víc je pak překvapivé zjištění, že půlka druhá, kde se to mele v baletním stylu, je napodruhé ještě působivější a závěr fatálnější se silnějším osudovým nádechem. Pro mě ale bude navždy vrcholem vzpomínka na přepadení v poušti a následná upřímná romantika. Jeden z filmů, který by měl vidět každý.(4.2.2006)

První film, který jsem kdy viděl, ve kterém lidi dokázali běhat v korunách stromů s lehkostí ..veverek?:) Nezapomenutelný zážitek, který mi rozšířil obzory.(6.9.2006)

Láska, pomsta a bojové umění podtržené překrásnou čistou hudbou. Po zhlédnutí jsem vždy silnější i měkčí zároveň. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů z Asie..legenda,5*.(31.5.2011)

Ang Lee si vzal dvě zářivé hvězdy asijské kinematografie Yun-Fat Chow a Michelle Yeoh k nim přidal talentovanou Ziyi Zhang a natočil překrásný fantasy dobrodružný snímek zasazený do dokonalé atmosféry. Byl jsem velmi mile překvapen, že snímek není jen o akci, ale i o příběhu, který je vyprávěn překrásně. Samozřejmě, že nelze nepřipomenout spousty nezapomenutelných soubojů, které jsou, podobně jako příběh, natočeny velice citlivým způsobem. O hercích, kameře, hudbě a v neposlední řadě režii se nemá cenu rozeposivat, to se musí vidět.......(9.12.2007)

Čínska tradícia rozprávania príbehov wuxia kombinuje ovládanie meča, bojové umenie a buddhistickú filozofiu taoizmu. Najvýznamnejším predstaviteľom tejto formy bol hongkongský režisér King Hu, ktorému Ang Lee týmto pôsobivým romantickým akčným filmom vzdáva poctu. Bol to prvý film v čínštine, ktorý sa stal svetovým hitom a len v Severnej Amerike zarobil viac než 100 miliónov dolárov. Film je dielom japonskej produkcie Sony prostredníctvom jej hollywoodskej divízie Columbia, no s čínskou a európskou finančnou spoluúčasťou. Natočil ho taiwanský režisér pôsobiaci v USA a scenár pochádza z pera amerických aj čínskych autorov. Tiger a drak ponúkol globálnu zábavu, ktorá nie je zameraná na americký sen, čo bolo možno predzvesťou zmien. Rozvážna a zároveň výbušná snímka stavia proti sebe nerozvážnu mladú dvojicu Jiao Long a Luo Siao-hu (C’-i Čang a Čchen Chang) proti dvom starším, múdrejším dušiam Ju Šu-lien a Li Mu-pai (Michelle Yeohová a Čchou Jün-fat), ktorí bojujú proti sebe pre lásku, povinnosť a vzácny nefritový meč „Zelený osud“. Pre mnohých západných divákov bol tento film prvým stretnutím s hongkongským artistickým umením, vzdorujúcim zákonom gravitácie, ktoré šermiarom umožňuje nielen skákať vzduchom, ale sa aj veľkými skokmi premiestňovať po strechách. Vyvrcholením filmu je duel medzi Čchouom a Čang vysoko v korunách kníšucich sa bambusov, scéna nebezpečná, no zároveň záhadne romantická. Choreografom tejto scény je režisér kung-fu Juen Wo-ping, ktorý Angovi Leemu pomohol zrealizovať jeho predstavu. 80%(15.8.2010)