Tygr a drak

Peter Pau

Tan Dun

James Schamus

Tim Squyres

První film, který jsem kdy viděl, ve kterém lidi dokázali běhat v korunách stromů s lehkostí ..veverek?:) Nezapomenutelný zážitek, který mi rozšířil obzory.(6.9.2006)

8 / 10 Potenciálne veľmi silný filmový zážitok bojkotovala moja neznalosť ázijskej kinematografie a výsledné hodnotenie je preto také, ako vidíte - nepochybujem však, že keď si konečne nájdem čas na druhé vzhliadnutie, jedna hviezdička pribudne. Zatiaľ ale musím len pokorne skloniť hlavu pred všetkými skúsenejšími a odrastenejšími užívateľmi, ktorý sa už inak ako po čínsky ani nerozprávajú, a dúfať, že osud a ich nabrúsená katana budú ku mne milosrdní.(29.12.2005)

Na asijské, nebo asijsky vypadající filmy jsem nikdy nebyl. Možná to je i tím, jakou jsem na ně měl do teď smůlu... To se ale netýká Tygra a draka. Není to sice čistě pětihvězdičkový zážitek, ale mám prostě rád, když si člověk i po delší době uchovává z filmu pocit úplně stejný, jaký měl ve chvíli, kdy spustily závěrečné titulky. A právě mezi takové filmy Tygr a drak patří.(28.3.2010)

skoro se mi nechce věřit, že ten stejný režisér natočil i Hulka, který oproti tomuhle filmu postrádá vlastně všechno. A to, že je natočen hodně komiksově, mně taky moc nebralo. Tygr a drak je opravdu něco. Rozjezd sice docela často nudí, neustále jsou opakovány ty stejné motivy, první bitka je přinejmenším dost podivná, druhá taky příliš nezaujme, ale stejně dává tušit že si na nás režisér na závěr přichystal něco velkolepého. Hlavní čtveřice hraje perfektně, Ziyi Zhang je opravdové potěšení pro oko diváka a pak když přijde na evropský styl příliš dlouhá flashback scéna v poušti, začne být naprosto úchvatná a její vztah tak je zcela uvěřitelný. Holt holky v Číně to nikdy neměli lehké a když některá byla něčím výjimečná jako tahle, muselo to být dost kruté. No a po té poušti se to definitivně rozjede. Kamera nám dopřává nádherné výjevy z přírody, ale hlavně choreograficky úžasné souboje, které jsou opravdu zničující, a kvůli tomu, co čínané vymysleli, jich chtě nechtě musí západní člověk obdivovat. Souboj v tréninkové místnosti je jeden z nejlepších jaké jsem viděl, tak dlouhý souboj bez jediné chybičky je pastva pro oči. No a definitivní konec už jen podtrhne lyričnost tohoto snímku. Emoce dokázali tihle východní režiséři vyvolávat vždycky a bravurně. Po technické stránce nemám co vytknout (no, snad to lítání, ale bez toho by zase nevznikla jiná pěkná scéna ze závěru. takže si to nechám pro sebe), soundtrack dokresloval tajemno a krásu přírody, a jediné, co se mi nelíbilo, byla angličtina, která docela kazila autentičnost snímku. Za úvod, tohle a to, co jsem odpustil, ale stále to nedokážu úplně odstranit, "jen" 4. Jinak cítím se povznesen(21.10.2010)

Většina z hodnotících se sice rozplývá nad úžasností a skvostností tohoto filmu, leč já jsem asi chyběl ve škole, když se probíralo, jak se tyhle dva atributy dají ve filmu rozeznat, jsou-li dovedně skryty. A to tedy u Tygra a draka jsou. Možná, že jej hodnotím tak příkře proto, že jsem jej viděl zatím jen jednou a nestačil jsem vstřebat všechny ty vizuální i mentální divy, které se v něm mají (údajně) vyskytovat. Možná to je i proto, že jsem podobných pohádek na podobné téma a s podobnými herci viděl ještě za reálného socialismu několik (hlavně na videu). Zkrátka a dobře, je-li tohle oscarová bomba, pak je poražený oscarový finalista Musíme si pomáhat nejlepším filmem roku 2000. Neboť dle mého názoru je kvalitativně nejméně o kategorii výše, než tohle asijské umění.(21.10.2002)