Tygr a drak

Peter Pau

Tan Dun

James Schamus

Tim Squyres

Dokonalý Chow Yun-Fat v krásném snímku Anga Lee o nejlepším bojovníkovi, jeho meči, nenávisti, lásce, pomstě a vůli. Výborné akční sekvence, které však nepadnou každému do oka. Místy zdlouhavost a nudnost (vztah v poušti) proto "jen" 4*(5.8.2004)

Narozdíl od Hrdiny mi tenhle snímek přijde až příliš poplatný konceptu velkofilmu a skutečně svérázný a po čínsku zamyšlený je až ve svém závěru, který je strhující jak po bojové, tak dramatické stránce. Do té doby mi ale Tygr a drak připadal jako zbytečně rozmáznutá milostná epopej s trochu nešťastným rozložením retrospektiv, které zbytečně rozbíjí hlavní dějovou linii. Ta je sice zajímavá, ale přesto v Leeově pojetí nejsilnějši rezonuje v třesku meče a ve strhující a krásné katarzi. Během filmu jsou tu lehké názvuky síly, ale ty se poněkud tříští v kakofonii hlasů, v na jistotu hrané režii a nijak výjimečné vizuální stylizaci. Snad za to mohou ony "americké peníze" a "divácké zaměření". Přitom téma tak typicky asijské, téma boje, života i cesty, skýtá mnoho podnětů k filmové meditaci... Ale Tygr a drak je prostě a jen dobrým akčním filmem, skvělými ukázkami shaolinského boje mečem, kopím a čert já vím čím ještě... K vyšší úrovni ducha však promlouvá pouze nemnohokrát, o to však působivěji.(7.11.2004)

Pod omamným povrchem tepe důmyslná reflexe a revoluční uchopení základních principů žánru wu-xia. ___ Více v recenzi na Rejže.cz.(17.3.2013)

Mimořádně přeceněný film, který možná vyniká neokoukaným, nicméně kaičku otravným vizuálem, jinak je to ale jen hloupá báchorka rozplizlá na dvě hodiny.(22.1.2008)

Je to vynikajúci poeticky ladený historický wuxia film od Anga Leeho. Má skvelý príbeh o prvotriednom majstrovi bojových umení, ktorý sa rozhodne skončiť so svojim bojovným životom, aby sa už konečne mohol venovať svojej dlhoročnej láske, tiež vynikajúcej bojovníčke. Lenže jeho vzácny meč ukradne dcéra guvernéra túžiaca po dobrodružnom živote, kvôli čomu sa nechala trénovať od nebezpečnej vrahyne, ktorá má na svedomí aj majstrovho učiteľa a tak ešte so svojou láskou spoja sily, aby celú situáciu vyriešili a naviedli guvernérovu dcéru na správnu cestu. Spracovanie je skutočne úžasné, toto ma už od samotného začiatku úplne vtiahlo a až do záveru nepustilo, dej na prvý pohľad pôsobí dojmom, že sa tu toho ani až tak moc neudeje a hlavne v prvej polovici, ale to nie je ani najmenší problém, keďže aj všetky tie pasívnejšie dialógové sekvencie často len medzi dvomi postavami sú výborné a majú veľmi silný náboj. K tomu je tu prakticky dokonalé hlavné trio hlavných postáv, z ktorých každá je perfektná a sama by kľudne stačila aj na celú filmovú sériu, pričom aj chémia medzi všetkými navzájom je skvelo zvládnutá, dej ma neustále veľmi bavil, celé to má také nezameniteľné príjemné čaro, veľmi peknú poetiku, tu jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a ešte to ukončí jeden z najlepších filmových záverov vôbec, takže toto je skutočne úžasný zážitok od prvej do poslednej minúty. Akcie je tu dosť a je vynikajúca. Súboje majú úžasnú choreografiu, sú perfektne natočené a aj prevedené, navyše občas aj umelecky ladené a keďže sa jedná o žáner wu xia, tak postavy zvládajú aj techniku lietania, pri ktorom síce občas vidieť čiastočnú umelosť pohybov, toto sa ešte dalo doladiť, ale to je to úplne najmenej, táto akcia patrí medzi to najlepšie, čo som vôbec videl. oOba súboje medzi hlavnými ženskými postavami, akcia v reštaurácii alebo krásny súboj v korunách stromov, tu je všetka akcia skvelá. Herecké obsadenie je perfektné, hlavné trio v zložení mojich veľkých obľúbencov Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh a Ziyi Zhang, ktorí tu stvárnili jedny z mojich najobľúbenejších postáv vôbec a plno zaujímavých vedľajších postáv, ktoré sa už ale samozrejme im nemajú šancu priblížiť. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, dokonalá vizuálna stránka, skvelá atmosféra a to príjemné čaro, to je prvotriedna kvalita. A k tomu ešte aj skvelá hudba. Tiger a drak je skutočný filmový klenot, ktorý nemá žiadnu slabú stránku a vytknúť sa mu dá iba niekoľko nepodstatných detailov. Jeden z najdôležitejších a aj najlepších filmov môjho života. 95%(29.4.2007)