Tygr a drak

Dulu Wang (kniha)

Peter Pau

Tan Dun

Tim Squyres

Scénář: Hui-Ling Wang, James Schamus, Kuo Jung Tsai .. Dosti rozporuplné dílko. Léta se mi film vyhýbal a už vím, že jsem vlastně o nic nepřišel. Technická stránka je slušná, ale ta obsahová je na tom hůře. Nevím jak všichni ostatní, ale já viděl zejména zdlouhavé ukecané pasáže bez něčeho působivého. Pak několik krásných záběrů, tam je snímek nejsilnější a k tomu protahované souboje, působící velice nepřirozeně (včetně létání a běhání po zdech) a ani choreografie není závratná. Rozhodně jsem se po zhlédnutí nevznesl..(14.3.2006)

Audiovizuální orgie a lehká filozofie pro lepší trávení. 90% Zajímavé komentáře: POMO, ScreamJay, Torrance, PALINO, wipeout, Anworon(18.1.2006)

Tehdy to bylo zjevení, dnes to stále vnímám jako oslavu filmového umění té nejvyšší kvality. Obrazová báseň se úplně vymyká tomu, na co jsme byli v asijské produkci zvyklí. Ang Lee jednoduše vypráví obrazem a vytváří si svá vlastní pravidla. Nikdy nepřemožený bojovník Chow Yun-Fat chce odejít na odpočinek, požádá tak svou milou, které se nikdy nevyslovil, Michelle Yeoh, aby jeho proslulý meč doručila do bezpečných rukou přítele. Meč však vezme neznámý zloděj a rozpoutá kolotoč soubojů a emocí. Hrdinové překonávají zákony gravitace, běhají po stěnách. Technicky je to úchvatné. Lee si přibral ke spolupráci choreografa Yuen-Woo Pinga a dobře udělal. Tenhle bojový balet se musí líbit snad i těm, kteří si pořád myslí, že Steven Seagal je bourák a Michael Dudikoff natočil několik velkých bijáků. Závěsná a záchranná lana dělají zázraky, ale zdaleka to není jen o nich. Lee natočil kouzelné romanticko-tragické drama, které navíc světu představilo talentovanou Zhang Ziyi. Osobité..(11.8.2016)

Technicky strhující a výpravná romance, která pro mne nemá ty správné atributy. Východní prostředí a silně "nestandartní prvky" jsou sice ohromující svou neobvyklostí, na stranu druhou působí někdy až příliš "poeticky" ve snaze ukázat směr kam se mají ubírat ovace a Oscary. Osobité dílo, ale rozhodně ne v elitní společnosti nejlepších.(7.5.2005)

Je to vynikajúci poeticky ladený historický wuxia film od Anga Leeho. Má skvelý príbeh o prvotriednom majstrovi bojových umení, ktorý sa rozhodne skončiť so svojim bojovným životom, aby sa už konečne mohol venovať svojej dlhoročnej láske, tiež vynikajúcej bojovníčke. Lenže jeho vzácny meč ukradne dcéra guvernéra túžiaca po dobrodružnom živote, kvôli čomu sa nechala trénovať od nebezpečnej vrahyne, ktorá má na svedomí aj majstrovho učiteľa a tak ešte so svojou láskou spoja sily, aby celú situáciu vyriešili a naviedli guvernérovu dcéru na správnu cestu. Spracovanie je skutočne úžasné, toto ma už od samotného začiatku úplne vtiahlo a až do záveru nepustilo, dej na prvý pohľad pôsobí dojmom, že sa tu toho ani až tak moc neudeje a hlavne v prvej polovici, ale to nie je ani najmenší problém, keďže aj všetky tie pasívnejšie dialógové sekvencie často len medzi dvomi postavami sú výborné a majú veľmi silný náboj. K tomu je tu prakticky dokonalé hlavné trio hlavných postáv, z ktorých každá je perfektná a sama by kľudne stačila aj na celú filmovú sériu, pričom aj chémia medzi všetkými navzájom je skvelo zvládnutá, dej ma neustále veľmi bavil, celé to má také nezameniteľné príjemné čaro, veľmi peknú poetiku, tu jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a ešte to ukončí jeden z najlepších filmových záverov vôbec, takže toto je skutočne úžasný zážitok od prvej do poslednej minúty. Akcie je tu dosť a je vynikajúca. Súboje majú úžasnú choreografiu, sú perfektne natočené a aj prevedené, navyše občas aj umelecky ladené a keďže sa jedná o žáner wu xia, tak postavy zvládajú aj techniku lietania, pri ktorom síce občas vidieť čiastočnú umelosť pohybov, toto sa ešte dalo doladiť, ale to je to úplne najmenej, táto akcia patrí medzi to najlepšie, čo som vôbec videl. oOba súboje medzi hlavnými ženskými postavami, akcia v reštaurácii alebo krásny súboj v korunách stromov, tu je všetka akcia skvelá. Herecké obsadenie je perfektné, hlavné trio v zložení mojich veľkých obľúbencov Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh a Ziyi Zhang, ktorí tu stvárnili jedny z mojich najobľúbenejších postáv vôbec a plno zaujímavých vedľajších postáv, ktoré sa už ale samozrejme im nemajú šancu priblížiť. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, dokonalá vizuálna stránka, skvelá atmosféra a to príjemné čaro, to je prvotriedna kvalita. A k tomu ešte aj skvelá hudba. Tiger a drak je skutočný filmový klenot, ktorý nemá žiadnu slabú stránku a vytknúť sa mu dá iba niekoľko nepodstatných detailov. Jeden z najdôležitejších a aj najlepších filmov môjho života. 95%(29.4.2007)

• - Snímek vytvořil rekord jako zahraniční film v počtu nominací na Oscara (10). (Tygrys)

• - Režisér Ang Lee popísal tento film ako "rozum a cit obohatený o bojové umenia". (HelenOfTroy)

• - Kovář, který vyrobil zbraně pro tento film, je soused režiséra Anga Leeho z Taiwanu. (Morien)