Jednej správně

Do the Right Thing

Konaj správne

Drama / Komedie

USA, 1989, 120 min

Vynikající!! Téměř celý film, zde hraje pouze jedna písnička- Public Enemy - Fight the power! Mookie? Nejlepší! Obrovské charisma a vtipný vzhled a hlavně komické oblečení. Vážně jsem se bavila celý film, až na smrt "rádiáka", tento snímek je rozhodně výborný na zlepšení nálady, jelikož černoši umí udělat show!(6.3.2012)

Moc ukričané, preto hviezda dole..(11.4.2011)

Matherfucker you! To, čo začína ako vtipná komédia zo skvelým černošským humorom nakoniec finišuje do záveru v ktorom celý čas rozmýšľate nad tým, aby Mookie urobil "The right thing". Spikovy to naozaj myslí, ide pod kožu, nadáva vám cez svoje postavy, predhadzuje nepriemnosti a večne nedoriešené otázky týkajúce sa rasizmu. Vykresľuje pritom pravú tvár Ameriky bez prikrášlení, smiech, strieda strach a divák sa pri tom nenudí. Nad filmom sa dá veľa polemizovať, o čom môžu okrem samotného filmu svedčiť aj dva citáty na konci filmu od M. L. Kinga a Malcolna X. čo sa mi, ale páčilo najviac je odhodlanie a húževnatosť filmu. Spike tu nič nerieši, len predhadzuje problémy spoločnosti, ktoré sa už asi len ťažko vyriešia, či konáme "right", alebo nie. Nádhera Spike si u mňa závratne šplhol. PS: škoda, že film nie je známi v týchto končinách európy, možno aj kvôli tomu, že som nenašiel žiadne preložené titulky (ale vážne... komu by sa chcelo prekladať toľko fuckov a matherfuckerov? :) PPS: Odporúčam.(18.4.2009)

"Měli byste makat !!" - "Hehe, co tím myslíš; makat ??" ;)(27.8.2013)

Jeden z vrcholov americkej nezávislej kinematografie a nepochybne dosiaľ jeden z najdôležitejších afroamerických filmov. V poradí tretia snímka Spikea Leeho Do the Right Thing je štylizovaným, provokatívnym obrazom rasového napätia v newyorskom Brooklyne pred koncom 20. storočia. Dej filmu sa odohráva počas sparného letného dňa v Brooklyne, kde sleduje príbehy roznášača pizze Mookieho, ktorého hrá samotný Lee. Stretávame sa tu s rôznymi černošskými aj hispánskymi mladíkmi ako Radio Raheem (Bill Nunn) a Buggin' Out (Giancarlo Esposito), ich staršími susedmi (Ossie Davis a Ruby Dee) a Mookieho zamestnávateľmi v pizzerii, Salom (Danny Aiello) a jeho synmi, rasistom Pinom (John Turturro) a Vitom (Richard Edson), ktorému na farbe pleti vôbec nezáleží. Výrazné, presýtené farby a hlučná rapová hudba (vyniká skupina Public Enemy s piesňou „Fight the Power“) nabíjajú film elektrizujúcou energiou a dávajú mu zmysel. Lee, inšpirovaný pouličnou komédiou, sa stavia tvárou v tvár rasistickým postojom; napätie prerastie do morálne nejednoznačného záveru, ktorý odráža kontroverznosť brutálnych policajných zásahov. Hoci niektorí tento film označujú za provokatívny, musia uznať, že mu nechýba energia a snaha o výpoveď. 85%(13.6.2010)