Jednej správně

Do the Right Thing

Konaj správne

Drama / Komedie

USA, 1989, 120 min

Strašná pecka :). Sice konec mi trošičku neseděl, hlavně proto, jakým stylem se odklonil od do té doby nadsazené podívané, nicméně příjemné, zábavné a zamyšleníhodné dvě hodinky. Double-truth.(12.2.2013)

Film, ve kterém Spike Lee dává otevřený kartáč jedné menšině tím, že ji vyobrazuje jako poflakující se nemakačenka, který si dělají samy problémy svou ubečeností a zaostalostí. To pak když na ně jeden odpáše opasek, hned se ohání diskriminací a rasismem. Povědomý, že? Ne, nemluvím o té naší menšině. On by to byl opravdu znepokojivě rasistický a tendenční film, jen kdyby Spike Lee nebyl černochem pálícím nemilosrdně do svých řad. U Do the Right Thing se dá výborně pobavit díky pohodové a humorné první polovině, zamyslet nad lidskou blbostí pak ve finále. Spokojenost. 85%(17.9.2014)

Jednej správně popisuje jednu černošskou čtvrť, kde si Ital otevřel pizzerii. Všichni černoši s tím byli srozuměni a celá generace na jeho pizze vyrostla. Vše bylo v pohodě, než si jeden černej všiml, že na zdi jsou obrázky slavnejch Italoameričanů a ani jeden negr ... Film začíná dost pohodově, avšak tato poklidná atmosféra pomaličku graduje až k netušenému konci. Spike Lee natočil protirasistický film, avšak nesouhlasím s některými co tvrdí, že straní "svejm". Naopak do svých řad útočí, minimálně se snaží pískat rovinu.(6.6.2010)

Prvních 90 minut je jenom taková předehra, kdy téměř dokumentárním stylem sledujeme život jednotlivých postav v negerské čtvrti americkýho města. Tenhle prolog se asi bude zdát někomu nudnej, a přišel tak i mně, ale bez něj by závěrečná půlhodina, která úplně mění vyznění filmu, nemohla být tak úderná. Celkově nemám moc rád filmy o negrech, homouších, postiženejch a podobně, protože se nedomnívám, že by tohle téma samotný mohlo utáhnout celej film a nesklouznout přitom k patosu a citovýmu vydírání. Do the Right Thing ale rozhodně není špatnej film, naopak, pro fanoušky filmů o rasismu to bude pecka, pro ostatní má shlédnutí taky svůj smysl. 70 %(12.2.2013)

Chtěli nějaký černochy na tu posranou zeď. Ale nedočkali se. Horko v ulicích, horké hlavy všude kolem. Americký černošský problém, který trvá stále a trvat bude i v dalších dekádách, prezentuje v nezávislých vodách režisér Spike Lee v širším kontextu. Někdy poutavě, někdy zatraceně utahaně. Zbytek je na divácích.(18.8.2015)