Jednej správně

Do the Right Thing

Konaj správne

Drama / Komedie

USA, 1989, 120 min

Vybroušená kultovka s parádním negro rozjezdem a filozofickým koncem. A to je pravda, Magda! __ Na druhej pokus tomu dám určitě víc!(16.1.2010)

Je to přesný snímek života. Velké tragédie zpravidla začínají nenápadně a gradují nepostřehnutelně. Jakmile se však události rozběhnou, nelze je zastavit, i když by se to při vzpomínce na předchozí víceméně dobrácké špičkování, které skoro slibovalo možnou toleranci a happy end, mohlo zdát snadné.(27.9.2009)

Strašně bohatý film na postavy, scény, humor ale zároveč také na pořádné zamyšlení. Spiku Lee se na 120 minutách podařilo vytvořit živý organismus černošké čtvrti na počátku devadesátých let, kde není jednoduché být na jedné či druhé "strasně". Klobouk dolů před režisérovým nadhledem, který a priori nehodnotí a neřiká, kdo je kladný a kdo záporný hrdina, ale ukazuje jednotlivé motivace konkrétních postav a nechává čistě na divákovi co si z toho vezme. A to je v podstatě to nejdůležitější, protože obě strany mají v vlastně pravdu a pokud nejsou schopni dělat kompromisi a problémy řeší extrémně, dopadá to vždy tak, jak to nakonec dopadne i tady. Skvělý film. Stay Black. (9.10.2012)

velice nadhodnocený kousek. černí vs. bílí znovu a jinak (tentokrát více z té "černé" strany) - celek zadrhává a moc nefunguje. několik málo slušných věcí (pár postav + docela rozumný rozjezd filmu) nezachrání to klišovité a křečovité "vyvrcholení" děje - pro mě jednoznačné zklamání - 6/10(29.7.2006)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.2.2009)

• - "Je legrační, jak se scénář vyvíjí do filmu o vztazích mezi jednotlivými rasami. Je to největší problém Ameriky, vždycky byl (od té doby, co jsme vystoupili z lodi) a vždycky bude. Dotkl jsem se ho ve svých dřívějších filmech, ale přímo jím, jako hlavním tématem, jsem se nikdy předtím nezabýval," řekl k filmu Spike Lee. (Kristusazapad)

• - Danny Aiello byl za svou roli Salvatoreho nominován na Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. (CliffLee)

• - Budova, kde se nachází Salvatoreho pizzerie, před natáčením ještě neexistovala. Byla postavena produkcí před natáčením a po natočení byla zase odstraněna. (CliffLee)