Jednej správně

• slovenský

Konaj správne

Drama / Komedie

USA, 1989, 120 min

Rozpočet $6,5miliónaTržby USA $27,545,445Tržby Celosvetovo $37,295,445║ dosť uťahané /40%/(22.2.2009)

Je to přesný snímek života. Velké tragédie zpravidla začínají nenápadně a gradují nepostřehnutelně. Jakmile se však události rozběhnou, nelze je zastavit, i když by se to při vzpomínce na předchozí víceméně dobrácké špičkování, které skoro slibovalo možnou toleranci a happy end, mohlo zdát snadné.(27.9.2009)

Chtěli nějaký černochy na tu posranou zeď. Ale nedočkali se. Horko v ulicích, horké hlavy všude kolem. Americký černošský problém, který trvá stále a trvat bude i v dalších dekádách, prezentuje v nezávislých vodách režisér Spike Lee v širším kontextu. Někdy poutavě, někdy zatraceně utahaně. Zbytek je na divácích.(18.8.2015)

Od Spika Lee poměrně odvážný krok. Trefná kritika všeho, včetně vlastních řad. Houšť do centra problému. Důležitý film Fight the power?(26.5.2014)

Mohla to být sakra dobrá sonda do života tepající černošské čtvrti během jednoho obsáhlého horkého dne. Ukázka charakterů různých účastníků a různých kultur ve své vzájemnosti mě docela bavila. Vtipné hlášky spolu s "black music", pracující menšiny, klábosící většina a nikdo z nich na fungujícím stereotypu nechtěl nic měnit. Všichni se navzájem znali, tolerovali a respektovali. Zbraněmi té doby byly silácké řeči, tlačítka volume u rádií a nevinné hrátky s hydranty. Groteska u Sala v závěru po zavíračce patřila k nejvtipnějším, kdyby nepřišel nečekaný šokový obrat o 100%. Bylo to jak blesk z čistého nebe a chyběl jen krůček, aby taškařice ve jménu apartheidu vyvrcholila trapným lynčováním. :-( (U nás se dnes v podobně sálavém horku "bojovalo" ve skocích a piruetách do bazénu. To se mi líbilo.)(7.8.2011)