poster

Seber prachy a zmiz

 • USA

  Take the Money and Run

Komedie

USA, 1969, 85 min

Komentáře uživatelů k filmu (157)

 • Cival
  ****

  Další výborná bláznivá komedie z pera Woodyho Allena. Hromada dokonalých gagů, která je bohužel občas přerušena něčím méně vtipným. Allen se jako režisér možná ještě trochu hledal, tenhle film totiž ještě nemá tak příjemnou náladu jako jeho pozdější režijní počiny. Ale na to, že je to Woodyho druhý film, klobouk dolů.(14.11.2003)

 • Tosim
  ****

  Čtyři hvězdičky dávám jen a jen kvůli režii, protože ta je hodně nejistá, narozdíl od děje, u něhož se smějete na 120%. Gejzír slovních i situačních nápadů na vás totiž doslova stříká. -PRACOVAL JSTE NĚKDY V KANCELÁŘI? -ANO. -A V JAKÉ? -OBDÉLNÉ.(23.4.2007)

 • Radyo
  ****

  Trochu jiná "allenovka" a jeden z prvních Woodyho filmů, což je spíše pozitivum (díky trochu jinému přístupu, než je ten klasický "allenovský"). Záplava výborných fórků sice není rozložena úplně rovnoměrně a místy se člověk lehoulince "skoro-nudí", celkově bych to ale označil za výbornou komedii, při níž se určitě od plic zasmějí i jinak zavilí odpůrci Allenova "neurotického" humoru (třeba moje žena :-) ).(18.4.2007)

 • Matty
  ****

  - Budeme mít dítě. To je můj dárek k Vánocům. - Mně by stačila kravata. Allenův režijní debut (když nebudeme počítat spolupodílení se na What’s Up, Tiger Lilly?) je hlavně vtipný (za každou cenu) a rychlý (vždyť také musí neustále utíkat před zákonem). Komedie na svou dobu originální, nabitá humorem konverzačním i situačním, vtipy kvalitními i méně kvalitními, stále však komedie ubírající se nebývalým tempem kupředu. Komedie, u které je v podstatě nemožné se nudit. To výjimečně platí také pro lidi, kteří Allena „nemusejí“, sice z obrazovky v podstatě nezmizí (jako v každém svém filmu), ale moc nemluví a těžko si představit vhodnějšího herce do role smolařského trotla, který, když se rozhodne přepadnout banku, pak mu stejně nikdo nevěří, který, když si pracně vyřeže revolver z mýdla, musí venku pršet. Celý film provází hlas vypravěče, čímž je umocněn dojem dokumentu. Samozřejmě dokumentu mystifikačního a podobným způsobem jako pozdější Zelig ujetého. Režie je dravá, rychlá, svižná a stejný dojem budí celý film, v podstatě jakási „zahřívací rozcvička“ před Allenovkami třeba ne tak vtipnými, nicméně nabízejícími kromě vtipů i cosi hodného zamyšlení. Tento Allen ještě není tolik zaplněn odkazy na známé filosofy, spisovatele, básníky a jiné „intelektuály“, psychologii postav není věnován téměř žádný prostor a divákovi tudíž nenabízí více nežli osmdesát minut osvěžujícího humoru. Je to tak špatně? Je to málo? Houby, je to dost a komu se to nelíbí, ať si trhne nohou. Toť bohdá nebude, abych se nezastal prvního filmu svého nejmilovanějšího režiséra. :-) 80% Zajímavé komentáře: pshimi , Jordan, 01001(30.8.2007)

 • Malarkey
  ****

  Debut fenomenálního herce, ale hlavně režiséra, který si svoje filmy napíše sám, zfilmuje sám a zahraje si většinou hlavní roli obklopenou řadou pěkných hereček. Jeho jméno je Woody Allen. Legenda o tomto režisérovi, který si většinou hlavní role psal na míru začíná právě s tímto filmem v roce 1969. Na začátek velice slušná satira na gangsterky, které se v té době neobvykle množily. K tomu sympatická délka filmu, která po celou dobu sledování překvapivě potěší, jelikož delší délka by byla už i na mě moc. Připravil jsem se a nakonec se to vyplatilo, na Allenův vytříbený a inteligentní humor a nechal se unášet při sledování nemožné, ale přesto inteligentní postavy, ze které nervozita čišela do okolí a přitom to bylo všechno jenom herectví. --- Zasáhne jej však tragická rána osudu...Trefí ho míček v chybném odpalu. Utrpí úraz na hlavě. Začne věřit, že je císař Vilém.(17.4.2007)

 • Enšpígl
  ****

  S Woody Allenem máme naprosto totožný smysl pro humor. Hlášek a gagů je ve filmu tolik, že z nich žijete pak ještě celou noc i s následky. Když jsem se totiž z ničeho nic začal ve tři hodiny ráno smát, Petruška usoudila, že po dlouhém čase přišla doba, aby mě opět vyšetřili pánové v bílém. Jenže tentokrát byl na vině Woody Allen a ne já. Posuďte sami " Když jsem byl v její blízkosti něco mě svrbělo, myslel jsem si, že je to láska, ale byly to jen plané neštovice."(17.4.2007)

 • J*A*S*M
  ***

  Když je Woody za nepraktického intelektuála, tak mi celkem sedí (protože se s ním můžu lehce ztotožnit :-P), problém nastává, když je prostě za trotla. A to je případ Take the Money and Run. Tato jeho prvotina není žádnou extra vtipnou kanonádou, dost gagů je průhledných a předvídatelných, zvláště v závěru. Z filmu mám spíš rozporuplné pocity, kdyby se to sestříhalo do dvou dvacetiminutových dílů nějakého komediálního seriálu, bylo by to lepší. O víc než sled komediálních scének v případě tohoto filmu stejně nejde.(7.5.2011)

 • Marigold
  ***

  Hodně neopracovaná a divoká směsice humorných skečů, které po pythonovsku zvoní přehnanou absurditou a pitomě nadneseným hlasem vypravěče. Výsledkem je sled historek, kterou jsou z většiny výborně vymyšlené i realizované a chatrná příběhová kostra, ze které až příliš prosvítá, že je jen věšákem na Allenův tu sociální, tu filmově parodický humor.(8.1.2008)

 • T2

  Rozpočet $1,5milióna(28.3.2010)

 • Radek99
  ****

  Film žije z té obrovské záplavy vtipů a gagů, ale na Allena je to přeci jen trochu bez přesahu a bez hlubšího sémantického podtextu. Jako kontinuální film tento snímek, téměř bez dějové složky, nefunguje a ke konci filmu se trochu bortí i ten slepenec gagů. Woody Allen má podařenější filmy, ale v porovnání s ostatní filmovou produkcí je to i tak nadprůměrný film...(17.4.2007)

 • Superpero
  ***

  Přišlo mi, že Woody Allen ještě neměl vypilovaný režijní talent, jelikož vetšinou, když se objeví vtipná situace tak víte přesně čemu se máte smát, akorát se prostě nesmějete. Párkrát mě Woody ovšem opravdu dostal.(22.8.2006)

 • TheMaker
  *****

  Pro mě zatím nejlepší Allen, z těch, co jsem doposud viděl!(6.4.2011)

 • KarelR
  ****

  Útěk z vězení pomocí mýdla a krému na boty? Proč ne. Když utíká Woody, je vždycky o zábavu postaráno.(4.10.2007)

 • Oskar
  ****

  Tenhle film je vlastně unikátní kolekcí skečů na témata jako 'dokonalý zločin' nebo 'pobyt ve vězení' a zároveň je to velmi trefná parodie na schémata dokumentů. Řekl bych, že tenhle film má stylově blíž k Monty Pythonům než Woodymu samotnému.(20.2.2003)

 • novoten
  ****

  Pro Woodyho fanoušky je neskonalé potěšení sledovat, jak se v jeho prvním čistě autorském snímku dopilovávají dialogy, gagy a celková atmosféra. Asi bych byl zklamaný, kdyby šlo jenom o gangsterskou parodii a proto jsem se musel začít smát, když se v obraze poprvé objevila Janet Margolin a Woody ji začal oblbovat sladkými řečmi a později ve voiceoveru vysvětloval, jak se cítí, když je s ní. Jsem neskonale rád, že mu tohle vysvětlování vydrželo celou kariéru.(20.4.2007)

 • B!shop
  *****

  Prvni opravdovej rezijni pocin Woodyho Allena a hned takovahle pecka. Celej film je naprosto strestena komedie o vecnym smolarovi a lupici Virgilovi v podani jeste mladyho Woodyho, ktera je natocena lehce dokumentarnim stylem, takze tu je porad hlas vypravece a sem tam rozhovor s rodicema, ucitelem, pripadne kamaradama. A i kdyz se sem tam nakej vtipek da predvidat, vetsinou to jsou fakt perfektni fory a neni tu zadny hluchy misto, vtipny scenky jsou neustale, film je sviznej, ma jen 80 minut a je to proste skvela zabava, ktera ma sanci pobavit i lidi, co Allena dvakrat nemusi, protoze tady nehraje zadnyho neurotika.(26.1.2009)

 • Jossie
  *****

  Velmi netradiční Woody Allen, spousta gagů a nádherných hlášek. Výborná a zábavná komedie.(17.5.2005)

 • EdaS
  ****

  Výborná bláznivá komedie, jejíž humor je hodně podobný Allenovým povídkám. Škoda že ke konci filmu trošku dochází dech, jinak obsahuje spoustu výtečných fórů.(11.12.2005)

 • H34D
  ****

  Komedie Seber prachy a zmiz mi zprostředkovala první setkání s Woody Allenem jako takovým a musím přiznat, že jsem si ho ihned oblíbil. Režisér a scenárista je prostě vynikající, jako herec už je mi trošku méně sympatický, ale na druhou stranu, jen těžko si dokážu v jeho roli představit někoho jiného. Mile mě překvapila svěží atmosféra, jistá nadčasovost a hlavně inteligentní humor, což se u 40 let starých filmů jen tak nevidí. 8/10(6.2.2008)

 • RHK

  Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(21.7.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8