poster

Seber prachy a zmiz

 • USA

  Take the Money and Run

Komedie

USA, 1969, 85 min

 • FrodoF
  ****

  Překvapivě neelenovské, není tu tu přehlšel ukecaných vtipných dialogů, jak říká Oskar je to spíše sbírka supervtipných skečů. Třeba scéna kdy se mu rozpustí v dešti ta bouchačka z mýdla je nezapomenutelná, ale takových scén je tam spousta.(4.5.2004)

 • EdaS
  ****

  Výborná bláznivá komedie, jejíž humor je hodně podobný Allenovým povídkám. Škoda že ke konci filmu trošku dochází dech, jinak obsahuje spoustu výtečných fórů.(11.12.2005)

 • Enšpígl
  ****

  S Woody Allenem máme naprosto totožný smysl pro humor. Hlášek a gagů je ve filmu tolik, že z nich žijete pak ještě celou noc i s následky. Když jsem se totiž z ničeho nic začal ve tři hodiny ráno smát, Petruška usoudila, že po dlouhém čase přišla doba, aby mě opět vyšetřili pánové v bílém. Jenže tentokrát byl na vině Woody Allen a ne já. Posuďte sami " Když jsem byl v její blízkosti něco mě svrbělo, myslel jsem si, že je to láska, ale byly to jen plané neštovice."(17.4.2007)

 • Matty
  ****

  - Budeme mít dítě. To je můj dárek k Vánocům. - Mně by stačila kravata. Allenův režijní debut (když nebudeme počítat spolupodílení se na What’s Up, Tiger Lilly?) je hlavně vtipný (za každou cenu) a rychlý (vždyť také musí neustále utíkat před zákonem). Komedie na svou dobu originální, nabitá humorem konverzačním i situačním, vtipy kvalitními i méně kvalitními, stále však komedie ubírající se nebývalým tempem kupředu. Komedie, u které je v podstatě nemožné se nudit. To výjimečně platí také pro lidi, kteří Allena „nemusejí“, sice z obrazovky v podstatě nezmizí (jako v každém svém filmu), ale moc nemluví a těžko si představit vhodnějšího herce do role smolařského trotla, který, když se rozhodne přepadnout banku, pak mu stejně nikdo nevěří, který, když si pracně vyřeže revolver z mýdla, musí venku pršet. Celý film provází hlas vypravěče, čímž je umocněn dojem dokumentu. Samozřejmě dokumentu mystifikačního a podobným způsobem jako pozdější Zelig ujetého. Režie je dravá, rychlá, svižná a stejný dojem budí celý film, v podstatě jakási „zahřívací rozcvička“ před Allenovkami třeba ne tak vtipnými, nicméně nabízejícími kromě vtipů i cosi hodného zamyšlení. Tento Allen ještě není tolik zaplněn odkazy na známé filosofy, spisovatele, básníky a jiné „intelektuály“, psychologii postav není věnován téměř žádný prostor a divákovi tudíž nenabízí více nežli osmdesát minut osvěžujícího humoru. Je to tak špatně? Je to málo? Houby, je to dost a komu se to nelíbí, ať si trhne nohou. Toť bohdá nebude, abych se nezastal prvního filmu svého nejmilovanějšího režiséra. :-) 80% Zajímavé komentáře: pshimi , Jordan, 01001(30.8.2007)

 • Indiana
  ****

  Sledovat zkrachovalého, chudého a smolařského Woodyho Allena mi bylo v tomto filmu velkým potěšením.(12.6.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace