La Fleurière

Rasťo, Tomáš a Mižu sú traja slovenskí Rómovia, ktorí odišli “do lepšieho” – do Bruselu. Tu sa pokúšajú prežiť v anonymite okrajových bruselských štvrtí, stratení medzi množstvom ďalších prisťahovalcov z rôznych kútov sveta. Ich skutočné sny a osudy, aj ich každodenné hľadanie cesty k lepšiemu životu dostávajú rámec fiktívneho príbehu o bláznivom nápade prekopať sa k trezoru belgickej národnej banky cez tunel, ktorý sa začína v zadnej miestnosti miestneho kvetinárstva. Režisér Ruben Desiere vo svojom celovečernom debute využíva prelínanie dokumentu a hraného filmu, aby vytvoril špecifický filmový jazyk, ktorý nám odkrýva svet prisťahovalcov v európskom veľkomeste v novom svetle. Aká je ich identita, aký je ich - pre nás neviditeľný - vnútorný aj vonkajší svet? A najmä, dá sa z tohto sveta uniknúť? (Filmtopia)

ScarPoul

Postavy uveriteľné. Ich dialógy do určitej miery zaujímavé. Ale príbehovo je to úplne mimo mňa. Nemá to poetický presah, nie je to vyslovene ani zábavné, ani uvoľnené. Celý čas som si kládol otázky, prečo tieto postavy? Aké charaktery vlastne majú? Čo sa snažia dokázať? Prinesie im to vôbec šťastie? Strašne mi chýba pri rómskych fikčných filmoch niečo pozitívne. Niečo čo nesúvisí so sociálnym aspektom, ale skôr s ich tradíciami, kultúrou, folklórom, príbehmi. Tieto postavy vyzerajú, že by mohli byť blízke každému jednému z nás. S ich obavami, túžbami, strachmi aj snami. Tak prečo tomu tak nie je? ()

Anderton

Nápad by tam bol, len si nie som istý, či zrovna tento námet je skvelým podkladom pre sociálnu drámu. Traja Rómovia sa v Bruseli snažia vylúpiť miestnu národnú banku a robia to v štýle starých vykrádačských filmov, pekne cez tunel. Kdeže sú kamery a rôzne senzory, tu sa ocitáme proste v rozprávke. Čo teda ide značne voči ladenie takmer všetkých scén, kde sa komentuje sociálny status tejto menšiny napríklad v Čechách a ich všeobecne známe problémy. Nie žeby šlo o vyslovene nudné scény plné toho, čo sme už počuli mnohokrát v iných filmoch, len zamrzí, že tu nebol proste poriadne vyťažený potenciál zápletky "traja mladí vynaliezaví chlapíci sa rozhodli vykradnúť banku v Bruseli". ()