Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 161 min (SE: 179 min)

Western tím lepší, kolikrát se na něj podíváte. Naprosto netradiční tím, že obsahuje i humor, nečekané zvraty, válku Severu proti Jihu. Ústřední trojice je skvěle vybraná, Blonďák Eastwoodovi dokonale sedne, Krásnoočko Lee Van Cleefa je fantastický padouch a Tuco je prostě nádherná postava, které chvíli fandíte a chvíli ji nenávidíte. Příběh je krásný, ani chvilku nenudí a Morriconeho hudba, to je dokonalost sama.(7.7.2005)

Excelentní dílo, další klasika, která se řadí po bok takovým perlám, jako jsou Tenkrát na Západě, Pro pár dolarů a Pro pár dolarů navíc. Sergio Leone dokázal během pouhých čtyř let čtyřmi westerny zcela rozvrátit zaběhané stereotypy v tomto žánru a ve spojení s přesně typově obsazenými herci a precizní Morriconeho hudbou stvořil díla, která vešla do dějin filmu. Hodný, zlý a ošklivý byl další příležitostí pro Clinta Eastwooda, jenž se už v "Dolarové" dvojici westernů projevil jako klasický drsňácký pistolník, který má do ryzího klaďase daleko, ale přesto nějak donutí diváka, aby se s ním sžil a držel mu palce. V tomto filmu má za spoluhráče, resp. soupeře další osvědčené westernové herce Eliho Wallacha (Sedm statečných) a Lee Van Cleefa (Pro pár dolarů navíc, Jak byl dobyt Západ) a i díky nim je tento western tím, čím je - nezapomenutelnou klasikou.(12.3.2004)

Ten nejlepší spaghetti western v historii kinematografie.(2.2.2011)

Jeden z nejlepších westernů vůbec. TnZ pro mě o něco silnější zážitek bez chyby a s perfektní hudbou, ale i tu nechyběla výborná hudba, herecké výkony a humor. To, že mezi sebou soupeří ve světových žebříčkách napovídá tomu, že Ital Sergio Leone patří mezi elitu westernového žánru.(8.10.2011)

Il buono, il brutto, il cattivo.Jak skvostné.Od prvních minut včetně titulků podbarvených hudbou(všimněte si, že nepíšu geniální, protože by to bylo nošení dříví do lesa) velmistra Morriconeho.Trojice pistolníků honících se za pokladem v hrobě na pozadí americké občanské války je pro mně osobně opus magnum Sergia Leoneho.První 2 filmy dolarové trilogie byly výborné ale až tady se odvázal.Na TnZ bylo znát, že už to přece jen dělal pro prachy.A TvA je někde úplně jinde.H,zao je doknalá komposice obrazu hudby herců kamery režie v jedno nádherné velkolepé dílo jaké už pro mně nemá obdoby(a to westerny vyloženě nemusím a až do té středy co jsem jej viděl by mě nenapadlo, že ho budu dávat do svého topu)!(3.11.2005)

• - Skladbu, při jejíchž tónech běží Tuco (Eli Wallach) přes hřbitov a hledá hrob s pokladem, použila skupina Metallica jako intro ke svému koncertu v San Diegu (1992), který vyšel také na DVD. (Rondon)

• - V období americké občanské války (1861-1865) nemohli Tuco (Eli Wallach) a Blonďák (Clint Eastwood) používat dynamit, ten byl vynalezen až v roce 1866. (gjjm)

• - V závěrečné scéně je možné všimnout si, že na Krásnoočkově (Lee van Cleef) pravé ruce chybí poslední článek prostředníčku. Lee van Cleef o něj údajně přišel, když stavěl dceři domeček na hraní. (bomber3)