poster

Hodný, zlý a ošklivý

 • Itálie

  Il buono, il brutto, il cattivo

 • Španělsko

  El bueno, el feo y el malo

 • Západní Německo

  Zwei glorreiche Halunken

 • USA

  The Good, the Bad and the Ugly

 • Slovensko

  Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 161 min (SE: 179 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • choze
  *****

  Nejdřív na to byl Clint sám (PRO PÁR DOLARů), pak přibyl Lee (PRO PÁR DOLARů NAVÍC) a nakonec Eli. Nejednoznačné "přátelství" dvou výtečníků, putování za pokladem skrz válečné pole a pamětihodné finále na hřbitově. Eli Wallach válí jako vychcánek Tuco, Lee van Cleef je mistr psychotických úsměvů a Clint je... Clint. Leone má filmařských nápadů na rozdávání a Morriconeho hudba je prostě božská. Hravé, poetické, epic.(20.1.2008)

 • Kulmon
  *****

  Nejlepší western všech dob! Zajímavosti: Prvních deset a půl minuty ve filmu nepadne jediné slovo. *** Zlato v roce 1862, kdy se příběh odehrává, mělo hodnotu 20.672 dolarů za unci, 4. září 2006 to bylo 628.10 dolarů za unci. 200000 dolarů, které měli tři bandité z názvu filmu, by 4. září 2006 mělo hodnotu 6076867.50. *** Když přišel při natáčení čas vyhodit most do vzduchu, Sergio Leone se na této práci domlouval se španělským kapitánem armády. Domluvili se, že vyhodí most do vzduchu, až Leone dá přenosnou vysílačkou signál „Vai“ (Jdi). Naneštěstí, jiný člen výpravy říkal na stejném kanálu jinému členovi „vai vai“, což znamenalo „vše je v pořádku pokračuj“. Kapitán slyšel příkaz a vyhodil most do vzduchu bez účasti kamer. Leone byl tak rozrušený, že toho dotyčného okamžitě propustil, a ten mu pohotově ujel jeho vlastním automobilem. Kapitán z toho byl velmi nešťastný a domluvil se s Leonem, že vystaví nový most s podmínkou, že onen vyhozený bude znovu zaměstnán. Leone s tím souhlasil, a poté se vše již podařilo. *** Protože Sergio Leone mluvil špatně anglicky a Eli Wallach špatně italsky, domlouvali se ve francouzštině. *** Al Mulock, který hrál gangstera, který se snaží zabít Tuca, když se koupal, si nikdy nemohl zapamatovat těch pár vět, které měl pronést. Leonemu již došla trpělivost, řekl mu, aby počítal italsky od jedné do deseti a jeho text byl do filmu přidán v postprodukci. *** Charles Bronson dostal nabídku hrát Tuca i Angel Eyes. Nakonec však nehrál ani jednoho. *** Rozpočet byl na tehdejší dobu vysoký 1600000 $. *** V záběru ve španělské poušti je 1500 komparsistů – španělských vojáků. *** Tři hlavní herci Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach a Al Mulock s Johnem Barthou, který hrál šerifa, jsou jediní herci, kteří ve filmu skutečně mluví anglicky. Ostatní mluví italsky či španělsky, podle jejich rodné řeči, pak byli předabováni. *** Během scény před konečným soubojem, kde Tuco běží přes hřbitov, můžeme vidět na plátně psa. Sergio Leone se obával, že scéna skončí melodramaticky, psa na projekci pustil, ale Wallachovi nic neřekl. Jeho údiv je tak opravdový. *** Eli Wallach mohl být bez hlavy, kdyby ji během vlakové scény zvedl. V širokém záběru můžete vidět schod, který by mu srazil hlavu. *** Sergio Leone si vybral Eli Wallacha ne kvůli jeho roli Calvery v Sedmi statečných, ale kvůli jeho výkonu ve filmu Jak byl dobyt Západ (1962).(8.5.2009)

 • Renton
  ****

  Scénář: Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Luciano Vincenzoni, Sergio Leone .. Několik lidí se mi snažilo namluvit, že existuje ještě lepší western, než pro mě absolutní klenot žánru a kinematografie zároveň Once Upon a Time in the West. A tím že prý je vrchol „dolarové trilogie“ The Good, the Bad and the Ugly. Abych se nepřel neoprávněně, celou zmíněnou dolarovou trilogii jsem si sehnal a udělal si nějakých 390 minut času, abych došel k závěru, že král westernu je jen jeden a navíc ho znám už dávno! Ano, i přesto, že snímkům Pro pár dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý nechybí mnoho k filmové dokonalosti, nemohu jim v žádném případě dát vyšší hodnocení než 80-90%. Sergio Leone sice i zde parádně režíruje, dokáže natahovat scény (zejména ty finální) tak poutavě, drásavě a za doprovodu Morriconeho hudby jsou skutečně excelentní .. přesto je celkový dojem z filmů slabší než u již zmíněného božského Tenkrát na Západě. 90%. _______ Na světe jsou, ohledně GBaU vs. OUTiW, tři druhy lidí = Cival se plete ;-))(24.8.2005)

 • Tyler
  ****

  Nemám rád Clinta Eastwooda. Zato zbožňuju filmy Sergia Leoneho a tenhle je obzvlášt povedený. Klasika mezi spaghetti westerny. Skvělá hudba Ennia Morriconeho. Výborné jako celek.(28.1.2003)

 • Shit
  *****

  Spolu s Tenkrát na západě nejlepší Western co jsem kdy viděl. Všichni tři hlavní přestavitelé jsou fakt skvělý a do toho suprová muzika. Je to sice šíleně dlouhý, ale Sergio Leone to dokázal tak skvěle natočit, že to uběhne jako voda a ani vám nepřijde že to tak dlouhý vůbec bylo. Sice se ve filmu najde pár nelogičností, ale všechno to jede tak rychle, že na to za chvilku zase zapomenete. Je to klasika mezi westerny a nejlepší film Clinta Eastwooda(28.3.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace