Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 161 min (SE: 179 min)

"Ve světle nedávných hodnocení jsem se začal obávat, že ve mně někdo snědl všechen popcorn. Skutečnost však byla jiná, stačilo jen trochu horkého pouštního slunce a nerozvinutá kukuřičná zrna začala pukat jako když se střílí z koltů a kanónů. Když Hodný, která není zase až tak hodný, Zlý, který má své zásady, a Ošklivý, kterému nechybí charisma, spojí své síly, dokážou domněnku, že tvořit filmy jen proto, aby bavily, je ostudné, rozstřílet napadrť, porklít jí a plivnout na její mrtvolu," chtělo se mi napsat. Jenže poslední třetina můj názor lehce pozměnila. Přece jen jde o film, který v sobě má víc než jen prostou zábavu. Scéna Tucova příchodu na hřbitov pak definitivně rozhodla, že pět hvězd tentokrát dát musím, i kdyby byl závěr sebezprzněnější. Což nebyl, naopak. Nejsem znalec westernu, nicméně i tak se bojím, že lepšího zástupce tohoto žánru už asi v životě neuvidím. Budu doufat aspoň v rovného. A kdyby měl podobně chytlavou ústřední melodii, byl bych šťastný dvojnásob.(9.12.2008)

Dlouho jsem si myslel, že western nemůže být výborný. Po Tenkrát na západě jsem změnil názor a dlouho jsem si myslel, že western nemůže být dokonalý. Po Hodném, zlém a ošklivém jsem změnil názor. 95% Zajímavé komentáře: Renton, Molir, Mocoft(21.2.2005)

"Ty ostruhy". Leone v nejlepší formě, stejně tak Morricone a Eastwood.(12.4.2005)

Tak jsem konecne videl tenhle legendarni western a fakt to je pekne vostry, asi nejlepsi western co jsem kdy videl. Film ma sice tri hodiny, ale ani na chvily jsem se nenudil, Sergio skvele vyvazil pomer akce, rozhovoru a sem tam nejakej vtipek. Celej western je spravne velkolepej a jeste to podporuje naprosto uchvatna hudba. Vsichni tri hlavni predstavitele jsou dobry, Eli Wallach se skoro vyrovna Eastwoodovi, Lee Van Cleef sice nema tolik prostoru jako v druhym dilu, ale i tak je dobrej. Pribeh sice neprichazi z nejakym originalnim cilem, opet jde o penize, ale cesta k nim je spravne slozita a napinava a vetsina veci je do detailu promyslena. Navic se tentokrat prekonava i kameraman. Proste pravem legendarni western a vyjimecnej filmovej zazitek.(18.1.2007)

Spolu s Tenkrát na západě nejlepší Western co jsem kdy viděl. Všichni tři hlavní přestavitelé jsou fakt skvělý a do toho suprová muzika. Je to sice šíleně dlouhý, ale Sergio Leone to dokázal tak skvěle natočit, že to uběhne jako voda a ani vám nepřijde že to tak dlouhý vůbec bylo. Sice se ve filmu najde pár nelogičností, ale všechno to jede tak rychle, že na to za chvilku zase zapomenete. Je to klasika mezi westerny a nejlepší film Clinta Eastwooda(28.3.2005)