Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 161 min (SE: 179 min)

"When you have to shoot, shoot. Don't talk." Nejlepší film co znám. Tečka.(18.7.2004)

[imdb: 9.0/10] | me: Vynikajúci, prepracovaný western. Kvalitný príbeh, tvrdí chlapi, výborná muziika - atmosféra ako vyšitá. Videl som rozšírenú 179 min. verziu a každá minuta stála za to. Toto je WESTERN ako sa patrí. You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig.(4.11.2009)

(1001) Když máš střílet, tak střílej a nekecej. A nebo nedělej film tříhodinovej. Ale nutno říci, že za umění považuji to, když stačí vzít Eliho Wallacha, nechat ho běhat po hřbitově a pustit k tomu kick-ass hudbu, a husí kůže i slzičky se dostaví i při stém a prvním promítání.(17.12.2006)

Excelentní dílo, další klasika, která se řadí po bok takovým perlám, jako jsou Tenkrát na Západě, Pro pár dolarů a Pro pár dolarů navíc. Sergio Leone dokázal během pouhých čtyř let čtyřmi westerny zcela rozvrátit zaběhané stereotypy v tomto žánru a ve spojení s přesně typově obsazenými herci a precizní Morriconeho hudbou stvořil díla, která vešla do dějin filmu. Hodný, zlý a ošklivý byl další příležitostí pro Clinta Eastwooda, jenž se už v "Dolarové" dvojici westernů projevil jako klasický drsňácký pistolník, který má do ryzího klaďase daleko, ale přesto nějak donutí diváka, aby se s ním sžil a držel mu palce. V tomto filmu má za spoluhráče, resp. soupeře další osvědčené westernové herce Eliho Wallacha (Sedm statečných) a Lee Van Cleefa (Pro pár dolarů navíc, Jak byl dobyt Západ) a i díky nim je tento western tím, čím je - nezapomenutelnou klasikou.(12.3.2004)

Il Buono, il brutto, il cattivo som pozeral len z jedného dôvodu a to aby som mal neskôr pozrených prvých 300 najlepších a prvých 300 najobľúbenejších filmov. Som sám zo seba veľmi prekvapený, pretože sa mi film celkom páčil na tože Western moc nemusím, ale tá 179 minutová stopáž je trochu prehnaná aj na mňa.(1.12.2011)