Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 161 min (SE: 179 min)

Nejdřív na to byl Clint sám (PRO PÁR DOLARů), pak přibyl Lee (PRO PÁR DOLARů NAVÍC) a nakonec Eli. Nejednoznačné "přátelství" dvou výtečníků, putování za pokladem skrz válečné pole a pamětihodné finále na hřbitově. Eli Wallach válí jako vychcánek Tuco, Lee van Cleef je mistr psychotických úsměvů a Clint je... Clint. Leone má filmařských nápadů na rozdávání a Morriconeho hudba je prostě božská. Hravé, poetické, epic.(20.1.2008)

Slabší než Tenkrát na Západě, ale to neubírá na kvalitách tohoto snímku. Herecké obsazení hlavních 3 rolí je excelentní a věrné názvu filmu. Sergio je opravdu nejlepší režisér westernů všech dob a Morricone zase nejlepší skladatel westernové hudby, ale to už všichni dávno vědí. Bohužel mi jen film přišel chvílemi zbytečně protahovaný, což mi vcelku dobře vynahradil bravurní závěr. Bohužel špetka pochybnosti a nejistoty o protahování snižuje o kousek celkové hodnocení. Jen tak mimo, proč se na tohle dívat znovu? Já si na to odpověď nějak nemohu najít...(7.7.2005)

Necítím se kompetentní ke tvrzení, že Hodný, zlý a ošklivý je nejlepší film svého žánru, na to jsem zase tolik westernů neviděl a po pravdě řečeno, moderní antiwesterny typu Mrtvý muž nebo Tanec s vlky ve mě rezonují přece jen víc, nicméně v každém případě jde o velmi zábavný a přitom kvalitní film. Western jako žánr mi upřímně řečeno příliš nesedí a pěti hvězdičkami jsem ohodnotil jen naprosté minimum těchto snímků. Důvod obliby tohoto kousku spočívá ve faktu, že se Leonemu podařilo natočit film tak říkajíc pro všechny, což se stane v kinematografii spíš výjimečně. Je dobrodružný, napínavý a přitom velmi chytrý, navíc v sobě nese zjevné protiválečné poselství. Kombinuje klasické žánrové postupy, ale doplňuje je moderními filmařskými prvky, tradičně vynikajícím soundtrackem, hrátkami s kamerou i občasnými výlety do ryze artových vod. V několika momentech se sice zapomene a podlehne žánrovým klišé, jako je přestřelka s bandou Zelenoočka, kdy můžeme vidět tradiční scénu z béčkových westernových filmů, kdy střelec s puškou ze zálohy netrefí pistolníka, který otočkou z nevýhodné pozice pistolí protivníka sejme, ale vzhledem k celkově odlehčené atmosféře se těchto pár drobných kiksů bez problémů ztratí. Leone vhodně střídá tempo, kombinuje vyloženě humorné scény s tragickými a především se opírá o špičkové herecké obsazení. Režisér vždycky dokázal vybírat typově přesné herce, ať už Clint Eastwood, Lee Van Cleef nebo Bi Wallach jsou ve svých rolích dokonalí. Výstižný komentář: Šandík. Celkový dojem: 90 %.(25.3.2010)

Milovat westerny, tak miluji i tento film. Po Tenkrát na západě jednoznačně nejlepší western, Clint Eastwood je bezkonkurenčně ten nejstylovější a nejdrsnější i nejvychytralejší pistolník divokého západu... Samozřejmě zčásti i za předpokladu, že bude mít za zády tak zručného režiséra jako je Sergio Leone, který dokáže vykonstruovat jak lehce humorné, tak těžce napínavé scény, kterým by záviděl, leckterý novodobý áčkový thriller. Ačkoliv mě nenapadá jediný zápor, jež bych mohl filmu objektivně vytknout, plné hodnocení bohužel nemohu udělit, westerny mě tolik nebaví a místy jsem se nudil. 8/10(24.6.2008)

Doba starých dobrých westernov je nepochybne preč, ale z nej nám ostali aspoň niektoré skvelé skvosty ako je tento. Eastwood je nepochybne jeden z najlepších predstaviteľov divokého západu a spolu s Leonem a spol. ukázali ako na to. Pre mňa je tento filmík oveľa lepší ako Vtedy Na Západe, keď ho predchádza najmä hudbou spolčenou s neuveriteľnou dávkou napätia vo vyhrotených scénach ako je napríklad cintorínová. Celý film je pre mňa na 80%. Piata hviezdička je za melódiu "The Ecstacy Of Gold", ktorá je použitá v scéne s cintorínom, ktorú používa Metallica ako otváraciu skladbu na začiatku každého koncertu od S&M'99. 90%.(2.11.2006)

• - Charles Bronson dostal nabídku hrát Tuca (Eli Wallach) i Krásnoočka (Lee Van Cleef). Nakonec se ve filmu vůbec neobjevil.  (Kulmon)

• - Řeka ve scéně boje o most je ve skutečnosti uměle vytvořené jezero.(Zdroj: Bonusové materiály na DVD edici) (DaViD´82)

• - Rozpočet byl na tehdejší dobu vysoký - 1 600 000 $. (Kulmon)