Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie

Il buono, il brutto, il cattivo

• Španělsko

El bueno, el feo y el malo

• Západní Německo

Zwei glorreiche Halunken

The Good, the Bad and the Ugly

Dobrý, zlý a škaredý

Western / Dobrodružný

Itálie / Španělsko / Západní Německo / USA, 1966, 161 min (SE: 179 min)

Pro mě nejslabší díl dollarové triologie. Kdyby si Leone odpustil od zbytečného antiválečného komentáře a sestříhal film na čisté dvě hodiny, jednalo by se o absolutní westernové dílo. Místo toho má snímek spoustu táhlých momentů a celá wtf pasáž, kde Blondie a Tuco vyhazují do vzduchu most v průběhu válečné vřavy patří mezi nejzbytečnějších 30 minut světové kinematografie.(19.4.2016)

Skvělý western, ale pro mne hraje v rámci žánru druhé housle. Tenkrát mi totiž na Západě chutnalo o hvězdu víc.(22.7.2011)

Western tím lepší, kolikrát se na něj podíváte. Naprosto netradiční tím, že obsahuje i humor, nečekané zvraty, válku Severu proti Jihu. Ústřední trojice je skvěle vybraná, Blonďák Eastwoodovi dokonale sedne, Krásnoočko Lee Van Cleefa je fantastický padouch a Tuco je prostě nádherná postava, které chvíli fandíte a chvíli ji nenávidíte. Příběh je krásný, ani chvilku nenudí a Morriconeho hudba, to je dokonalost sama.(7.7.2005)

Nemám rád Clinta Eastwooda. Zato zbožňuju filmy Sergia Leoneho a tenhle je obzvlášt povedený. Klasika mezi spaghetti westerny. Skvělá hudba Ennia Morriconeho. Výborné jako celek.(28.1.2003)

Špičkový western, který navždy bude společně s Tenkrát na Západě tím nejlepším co můžete v daném žánru shlédnout (mě se o něco více líbilo Tenkrát na Západě). Určitě nejzajímavější příběh z celé dollarové triologie. Navíc v předchozích dílech mi chyběl někdo jako Eli Wallach, který zahrál báječně a v mých očích zastínil i Clinta Eastwooda. Leone na předchozích dílech vidělal velké peníze a je to hodně vidět. Bez hudby Ennia Morriconiho se neumím Leoneho westerny představit, protože dodává snímku tu správnou atmosféru. Ačkoliv nejsem žádný vyznavač westernů, tak tohle je nezapomenutelný zážitek........(1.3.2008)