Tenkrát na Západě

(USA)
  • slovenský

Vtedy na Západe

Western / Dobrodružný

Itálie / USA, 1968, 166 min (Director's cut: 175 min)

Il Buono, il brutto, il cattivo bol film, ktorý som zhliadol len z jedného dôvod a to, aby som mal neskôr odpozeraných prvých 300 najlepších a prvých 300 najobľúbenejších filmov. Once Upon a Time in the West som pozeral z úplne rovnakého dôvodu a osobne mi to pripadalo, ako klasický western v ktorom sa niekto niekomu mstí, nič viac nič menej.(6.4.2012)

Quentin Tarantino onehdy v dokumentu o filmové muzice řekl, že tenhle film - byť geniální- o několik úrovní ještě povýšila hudba, jak ho od prvního kon-taktu vzala za srdce a jak napříště ovlivnila jeho ostražitost vůči filmové hudbě a nakládání s hudbou ve filmech vlastních. To nelze než podepsat - geniální film s nejlepší hudbou.(18.6.2005)

Ten film nemá chybu! A mrzí mě, že mě donutilo na něj kouknout až když jsme ve škole dostali za úkol do Střihové skladby udělat rozbor prvních 10ti minut ..(12.11.2008)

• - Ve filmu se objevují tři místa, která musela být postavena pro účely natáčení: nádraží, ranč Sweetwater a město Flagstaff. Název Sweetwater nebyl vymyšlený, scénárista Bertolucci ho našel na historické mapě USA. (Witta)

• - Spoluautor scénáře Bernardo Bertolucci řekl, že když oznámil Leonemu, že hlavní postavou filmu bude žena, režisér váhal. Později souhlasil pod podmínkou, že první záběr na Jill bude zespod vlakového nástupiště, aby diváci viděli, že Jill nemá žádné spodní prádlo. Claudia Cardinale, která Jill hrála, se k tomu vyjádřila tak, že o tomto nápadu nikdy neslyšela, a pokud by na něm režisér trval, asi bychom ji ve filmu neviděli. (Karlos80)

• - Když na začátku filmu přijede vlak na nádraží, stoupá mu z komína černý dým, jako by se přikládalo uhlím. Na Divokém západě se však topilo jen dřevem. (Pepy)