poster

Tenkrát na Západě

 • Itálie

  C'era una volta il West

 • USA

  Once Upon a Time in the West

  (USA)
 • slovenský

  Vtedy na Západe

Western / Dobrodružný

Itálie / USA, 1968, 166 min (Director's cut: 175 min)

 • flanker.27
  **

  Klady už obstarali ostatní, takže mě nezbývá než dodat, že mi chování postav přišlo divné. Navíc nemám rád, když jsou hlavní postavy kýmkoli jiným prakticky nezastavitelné a film mě tím pádem dost nudil. Ani úžasný Morricone to nezachránil.(4.12.2005)

 • Galadriel
  *****

  Tenhle western je z jedné strany ryze vesternový, ale vlastně naprosto odlišný od všech ostatních. Téměř 3 hodiny jsem vydržela bez jediného náznaku nudy sledovat těch několik málomluvných, krásně načrtnutých postav, tu vyprahlou poušť, kterou křižují ti nejdrsnější pistolníci a hlavně poslouchat famózní hudbu, kterou složil pan mág Ennio Morricone. Jenom zaslechnout ty 4 tóny harmoniky a víme, ve kterém filmu jsme. Troufám si říct, že Tenkrát na západě by bez Ennia byl tak trochu jiným filmem.(29.6.2006)

 • Marigold
  *****

  Když jsem tenhle film viděl naposledy, byl jsem malý kluk, který zbožňoval kovbojky, a klasika Sergia Leoneho mi zákonitě přišla podivná, rozvláčná, nepříliš "dramatická"... Stačilo pár let a došlo mi, že Tenkrát na Západě je mnohem víc než westernem naprosto strhující ukázkou dramatu, kde žánrové doplňky z Divokého Západu slouží pouze jako kulisy. Leone soustředil ohnisko vypravěčské perspektivy do detailu a polodetailu skvostně zkomponované kamery Tonina Delli Colliho; je skoro neuvěřitelné, že snad půlka filmu se koncentruje na tváře herců. Ta tíha, spočívající na expresi tváře, je neskutečná a stejně tak je neskutečné, s jakou grácií ji herci nesou. Až expresionistický důraz na oči zvládá Bronson i Fonda se sošnou strnulostí, která bere dech, naopak sexy kukuč Claudie Cardinale má v sobě nestárnoucí půvab – křehkost, zrádnost, svůdnost. Archetypální příběh mstitele podává Leone tak neuvěřitelně osobně, soustředěně a procítěně, že by člověk silnější film jen těžko hledal. Navíc geniální soundtrack Ennio Morriconeho zesiluje všechny emoce desetinásobně. V čem Tenkrát na Západě trumfuje nad všemi ostatními westerny? Není to příběhem, efektností přestřelek... je to něčím, co by klasický filozof nazval filmovostí filmu. Tenkrát na Západě je jeden z nejfilmovějších filmů, co znám.(19.6.2005)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Na začátku filmu čekají na Harmoniku (Charles Bronson) na nádraží muži a jeden z nich si přitom sedne na nádrž s vodou pro koně, pak se ohlédne a pozoruje kouř z vlaku. V dalším záběru si hraje s vodou, přičemž není po kouři jediné stopy. (chleba24)

 • - Po ukončení dolarové trilogie Sergio Leone už nechtěl točit další western a začal připravovat film Tenkrát v Americe (1984). Studia mu však nechtěla vyjít vstříc, pokud pro ně znovu nenatočí western. Tak se zrodila myšlenka další trilogie: Tenkrát na Západě (1968), Kapsy plné dynamitu (1971) a Tenkrát v Americe (1984) jako zobrazení tří období, která stmelila Ameriku.  (džanik)

 • - Během scény, kdy šerif (Keenan Wynn) odvádí Cheyenna (Jason Robards) na vlak, označuje vězení v Yumě jako "nové". Z toho lze usuzovat, že děj filmu se odehrává v roce 1876. Pravě v tomto roce, konkrétně 1. července, byl do věznice eskortován první vězeň. (dukeman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace