Tenkrát na Západě

Once Upon a Time in the West

• slovenský

Vtedy na Západe

Western / Dobrodružný

Itálie / USA, 1968, 166 min (Director's cut: 175 min)

Jeden z nejlepších westernů. Podmanivá hudba. Skvělí herci.(23.10.2004)

Poctivý wester, v němž se toho moc nenakecá, ale hodně řekne (jakkoli je procento záběrů "hlavně ke koukání" nebezpečně vysoké). 90% Zajímavé komentáře: Marigold, Kass, Eddard, vincent, Jordan(29.7.2005)

• flanker.27

Klady už obstarali ostatní, takže mě nezbývá než dodat, že mi chování postav přišlo divné. Navíc nemám rád, když jsou hlavní postavy kýmkoli jiným prakticky nezastavitelné a film mě tím pádem dost nudil. Ani úžasný Morricone to nezachránil.(4.12.2005)

O tomto historickém velkofilmu Sergia Leoneho z roku 1968 se nejčastěji hovoří jako o „nejlepším westernu všech dob“. To ale nepovažuji za nejšťastnější označení. Ne snad proto, že bych snad o jeho estetické relevanci pochyboval. Právě naopak, žánrové prvky totiž Tenkrát na Západě využívá především coby nástroje k ozvláštňování tradic hollywoodského filmu, posilování funkcí kontinuálního neviditelného stylu a rozrušování dominance klasicky vyprávěného příběhu. Spíše než příčinně seřazený řetězec ze sebe vyplývajících událostí totiž buduje Tenkrát na Západě členitý fikční svět postupující historické změny.(6.4.2013)

[ THE BEST OF SERGIO LEONE ]. Kultovní western. Sergio Leone je bůh westernu a jeho režie je brilantní pastva pro oči. Skladatel Ennio Morricone dodal hudební zvuk jako by se k Zemi blížil zlatý déšť' (životní forma - geniální hudební doprovod, který očistí i tu nejšpinavější duši pod sluncem). 175 minutový skvost TENKRÁT NA ZÁPADĚ přepsal historii westernu. Nezapomenutelná filmová krása.(11.2.2012)

• - Po dražbě vedou Cheyenna (Jason Robards) místo do vězení na nádraží. V jednom z následujících záběrů je možné vidět tři řemeslníky stavět větrné kolo. V dalším záběru však již nejsou. (Pepy)

• - Spoiler: Scenáristé čerpali své nápady z řady westernů. Například ve filmu Pátrači (1956) se inspirovali pro masakr na McBainově (Frank Wolff) ranči, ve snímku Sedm statečných (1960) pak k vyřezávání ze dřeva. (Monco)

• - Cena kulis města Flagstaff převýšila rozpočet filmu Pro hrst dolarů (1964). (Witta)