Tenkrát v Americe

(Itálie)
  • slovenský

Vtedy v Amerike

Krimi / Drama / Thriller

USA / Itálie, 1984, 229 min (SE: 139 min, Director's cut: 251 min)

Stalo se vám někdy, že se do vás vyložená klasika vyloženě nestrefila? Mně už párkrát, a naposledy právě s tímto filmem. Nepronikl jsem do postav a jejich jednání, herecké výkony mě někdy až iritovaly, tři hodiny ze čtyř jsem se nudil v očekávání nevím čeho. Až se za sebe trochu stydím, teď když se dívám na ostatní komentáře... Mrzí mě to, gangsterka od věhlasného režiséra odehrávající se v New Yorku, a já ji nepoberu nebo nevím co. Opravdu mě zaujalo jen pár scén v ’dětské’ části filmu, zbytek jako by nebyl. Možná si to ještě jednou v životě zopáknu a snad nějakou tu genialitu spatřím.(17.10.2010)

Ač se o to mnoho komentářů snaží, Leoneho klenoty s poetickým "Once upon a Time" v názvu jsou naprosto nesrovnatelné. Do svého vysněného díla totiž Mistr vložil snad všechny žánry. Našel jsem tu klasická krimi schémata, tvrdou gangsterku, srdceryvné drama a i přes svou drsnost také silnou a upřímnou romantiku, to vše s mírným oparem sociální kritiky. Při zhlédnutí režisérské verze si nedokážu představit jedinou scénu, kterou bych mohl postrádat. Vyjmenovávám tady jednotlivé aspekty, ale sílu tohoto monumentu stejně nelze popsat slovy.(13.4.2006)

Bohaté poetické záběry, typické Leonovské zpomalené záběry, hutné a velmi bohaté ztvárnění děje, složitá struktura vyprávění, různé dějové roviny a zpětné pohledy z období let 1922, 1933 a 1968, v nichž po čase leckterý divák může ztrácet orientaci. To vše v tomto tříapůlhodinovém spletitém a mnohovrstvém brilantně zfilmovaném eposu o jednom velkém ztroskotaném přátelství, kde bylo jasným cílem vykreslit obraz amerických dějin v časové posloupnosti..Vrchol Leonovy tvorby, dokonalost sama, mimořádně působivý a fascinující film, skvěle obsazený, zahraný a dokonale promyšlený do posledního detailu .Závěr stejně jako začátek filmu se odehrávají v čínském opiovém doupěti, takže je především pak v poslední scéně na místě otázka, zda opravdu nejde jen o vzpomínku vyvolanou odhalením, které anuluje Noodlesův dosavadní život, anebo jde jen o iluzi a fantasmagorii jednoho kuřáka opia, který se nikdy nezvedl s postele. Pro mě osobně "Top 5 Gangster's Movie of all Time "..(9.5.2006)

Úchvatný filmový kolos. Podobně jako u Tenkrát na Západě i tady platí, že obrovský význam má hudba, která tvoří atmosféru jednotlivých období a podtrhává emočně vypjaté scény, čímž vnáší diváka přímo do filmu (nebo film do diváka). Neskutečný zážitek.(20.2.2009)

Nevěřil bych, že čtyřhodinový film lze bez problémů odkoukat bez odbíhání. Ale natolik mne pohltil, že jsem pojem o čase nadobro ztratil.(6.2.2010)