Tenkrát v Americe

• Itálie

C'era una volta in America

Vtedy v Amerike

Krimi / Drama / Thriller

USA / Itálie, 1984, 229 min (SE: 139 min, Director's cut: 251 min)

Scénář: Sergio Leone, Leonardo Benvenuti, Piero De Bernardi, Enrico Medioli, Franco Arcalli, Franco Ferrini .. ****** Strhující mafiánské drama, které vytvořil režijní mistr!! Epos, který má možná nějaké chyby, ale ty jsou "ukryty" velice hluboko pod nánosem všestranné filmové dokonalosti. A dle mě by mohl být klidně ještě delší. Nebýt původního tupého sestříhání, byl by tento mafiánský film slavnější než trilogie Kmotr (lepší totiž jednoznačně je!). Můj nejoblíbenější film č. 3. Robert De Niro je opět úžasný mafián a tento titul mu zůstane navždy.. A ta Ennio Morricone hudba, zde opět nemá chybu a zejména ústřední melodie patří mezi moje oblíbené. Stejně výtečný je lety propracovávaný scénář, kde je myšleno na každý sebemenší detail. Dále kamera Tonino Delli Colli a samozřejmě velice pečlivá a nezapomenutelná režie. Nemůžu jinak, prostě zase dokonale geniální Sergio Leone film.(18.4.2004)

Stalo se vám někdy, že se do vás vyložená klasika vyloženě nestrefila? Mně už párkrát, a naposledy právě s tímto filmem. Nepronikl jsem do postav a jejich jednání, herecké výkony mě někdy až iritovaly, tři hodiny ze čtyř jsem se nudil v očekávání nevím čeho. Až se za sebe trochu stydím, teď když se dívám na ostatní komentáře... Mrzí mě to, gangsterka od věhlasného režiséra odehrávající se v New Yorku, a já ji nepoberu nebo nevím co. Opravdu mě zaujalo jen pár scén v ’dětské’ části filmu, zbytek jako by nebyl. Možná si to ještě jednou v životě zopáknu a snad nějakou tu genialitu spatřím.(17.10.2010)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $5,321,508Tržby Celosvetovo $28,700,000(návštevnosť: Rusko 77,300,000)║ ...ach, keby to nebolo až také zdĺhavé. /60%/(12.1.2007)

Bohaté poetické záběry, typické Leonovské zpomalené záběry, hutné a velmi bohaté ztvárnění děje, složitá struktura vyprávění, různé dějové roviny a zpětné pohledy z období let 1922, 1933 a 1968, v nichž po čase leckterý divák může ztrácet orientaci. To vše v tomto tříapůlhodinovém spletitém a mnohovrstvém brilantně zfilmovaném eposu o jednom velkém ztroskotaném přátelství, kde bylo jasným cílem vykreslit obraz amerických dějin v časové posloupnosti..Vrchol Leonovy tvorby, dokonalost sama, mimořádně působivý a fascinující film, skvěle obsazený, zahraný a dokonale promyšlený do posledního detailu .Závěr stejně jako začátek filmu se odehrávají v čínském opiovém doupěti, takže je především pak v poslední scéně na místě otázka, zda opravdu nejde jen o vzpomínku vyvolanou odhalením, které anuluje Noodlesův dosavadní život, anebo jde jen o iluzi a fantasmagorii jednoho kuřáka opia, který se nikdy nezvedl s postele. Pro mě osobně "Top 5 Gangster's Movie of all Time "..(9.5.2006)

Temer dokonalej film, jediny co bych mu vytknul je, ze tam nebylo vic akce s thompsonem :) Vykony vsech hercu se pohybujou od uzasnych po velice nadprumerne, do toho skvela hudba a strhujici pribeh. I De Niro, ktereho moc nemusim, tady hraje perfekne, vse je do detailu promyslene, pribeh nejde za sebou, ale "skace" mezi mladym, dospelym a starym Nirem a presto neni chaoticky. Doporucuju shlednout SE, ktery i pres svou delku skoro ctyr hodin, me ani na chvily nenudil. Jeden z nejlepsich mafianskych filmu.(3.3.2005)

• - Židovská komunita proti filmu protestovala, izraelská vláda dokonce zvažovala možnost podání mezinárodního protestu kvůli znevážení ze strany Leoneho a De Nira. K protestu se rovněž chystala různá feministická hnutí, jež nesouhlasila se scénami násilí na ženách a chladnokrevnými výjevy znásilnění. (Rocky62)

• - Diváci po premiéře v Cannes odměnili film patnáctiminutovým potleskem ve stoje. (L_O_U_S)

• - Bar Fat Moe z roku 1968 je založen na skutečném baru, kde Sergio Leone potkal scénáristu Harryho Greye. (HellFire)