Pro pár dolarů navíc

• Itálie

Per qualche dollaro in più

• Španělsko

Por unos pocos dólares más

• Západní Německo

Für ein paar Dollar mehr

For a Few Dollars More

Pre pár dolárov naviac

Pre pár dolárov navyše

Pre hrsť dolárov navyše

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1965, 130 min (SE: 132 min)

Díky vyššímu rozpočtu mohl Leone předvést svůj styl v plné parádě. Pracizně gradované duely, střídání velkých celků s ještě většími detaily, přehnané násilí, fraškovitý humor, rovnoprávnost obrazu a hudby, výsměch "čistým" americkým westernům. Také díky dvěma neodolatelným lovcům lidí (jaký paradox) jde o nejvyváženější díl "dolarové" trilogie (označení si ve skutečnosti vymyslel až americký distributor). Film se oproti Hodnému, zlému a ošklivému tak často nezastavuje, aby se opájel vlastní velkolepostí. Na druhou stranu v něm ale chybí scéna, jejíž velikost by brala slova i dech. 85% Zajímavé komentáře: Gemini, salahadin, Molir(20.5.2005)

Ne tak docela druhý díl, protože na první film nenavazuje dějově vůbec ničím. Herecká sestava posílena o výrazného Lee Van Cleefa. Pro mě ale zůstávají nezapomenutelné dvě scény s Klausem Kinskim, který hraje Divokého.(21.6.2007)

Rozhodně jeden z nejlepších westernů, který jsem kdy viděla. Westerny sice nepatří zrovna k mému nejoblíbenějšímu žánru, ale to se netýká spojení Leone - Eastwood. Romantika tu nemá co pohledávat, místo ní drsní chlapy, zásobník s pořádnou pistolí a balík dolarů. A o hustou atmosféru (podtrhnutou opakujícím se hudebním motivem - mimochodem naprosto skvělým) je postaráno. Film má poměrně dlouhou stopáž 130 minut, mně ale přitom přišlo, že až příliš rychle uběhl. Shrnuto a podtrženo : filmový zážitek, na který se nezapomíná.(20.11.2004)

Pro někoho dozajista spaghetti-westernová legenda. Pro mě do jisté míry také, Eastwood je sympaťák (tedy, v určité míře), ale při celkovém pohledu se mi to zdá dost těžkopádné. Některé reminiscence (hodinky) jako "předzvěst" Tenkrátu na západě u mě nefungují. P.S. Almérie je pěknej kraj :-)(5.1.2004)

Jednička je lepší přesto ale 5* za Clinta. :-)(14.1.2005)