Pro pár dolarů navíc

• Itálie

Per qualche dollaro in più

• Španělsko

Por unos pocos dólares más

(Španělsko)

Pre pár dolárov navyše

Pre hrsť dolárov navyše

For a Few Dollars More

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1965, 130 min (SE: 132 min)

Mladý Clint v sedle a ponču.-)(5.6.2008)

Po velkém úspěchu "Pro hrst dolarů" si S.Leone získal oprávěnou důvěru producentů, kteří mu věnovali dostatečně vysoké finanční prostředky k tomu, aby se v prvním pokračování dolarové trilogie mohl konečně pořádně předvést a uplatnit svůj mimořádný vizuální talent v celém jeho rozsahu. Leone nabízenou příležitost pochopitelně využil jak jinak, než beze zbytku. "Pro pár dolarů navíc" svou rozmáchlostí, a zároveň jistou a přesnou režií, která uchvacuje jak v detailech, tak v panoramatických záběrech, zdaleka překonává úvodní část volné trilogie, a kvalitativně vzestupnou tendencí obsaženou ve všech složkách filmu - Morriconeho hudbu nevyjímaje - předznamenává vrchol celé série, jímž je snímek "Hodný, zlý a ošklivý". Vedle bezchybných Eastwooda a Van Cleefa, mi to podobně jako v případě mého komentáře k "Pro hrst dolarů" nedá a zmíním zde opět skvělého G.M.Volontého, jenž v postavě učebnicově vyšinutého (jakoby pod neustálým vlivem omamných látek jednajícího) šéfa lupičské bandy podává excelentní výkon.(20.11.2004)

Klasik žánru, který přivedl americkou tradiční látku k nespornému vrcholu. Sloučení dobrodružných a realistických prvků, násobené mistrovskou prací se stupňováním napětí a skvělými hereckými výkony nenaruší ani opakování některých motivů (western tu, zdá se, přerůstá do báje-mýtu). Propracovaný děj, který víc myslí na kvalitu zpracování a myslícího filmového diváka, dává zapravdu těm, kdo v soudobém akčním filmu odmítají spatřovat vrchol všeho (byť i zde se jistě najdou výjimky vymykající se právě popsanému pravidlu). Je škoda, že velký Ital odešel předčasně. Jeho nezaměnitelný rukopis je nadčasový. A stále divácky vděčný.(6.8.2012)

Sergio Leone sehnal větší rozpočet a prvně uplatnil svůj táhlý spaghetti styl. Hudba mistra M je dokonalá (to už jsem napsal mockrát a ještě to asi mockrát udělám), napětí z filmu sálá každou minutou. Clint Eastwood opět zatraceně cool, i když jej, ruku na srdce, zcela zastiňuje plukovník v podání Lee Van Cleefa. Gian Maria Volonté si s chutí zahrál psychopatického India, i když se mi jako Ramon v předchozím snímku líbil o něco víc. Nejslabší díl trilogie, přesto 90%.(6.7.2005)

Clint Eastwood je ultimatívny drsňák.(27.6.2012)