Pro pár dolarů navíc

• Itálie

Per qualche dollaro in più

• Španělsko

Por unos pocos dólares más

(Španělsko)

Pre pár dolárov navyše

Pre hrsť dolárov navyše

For a Few Dollars More

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1965, 130 min (SE: 132 min)

Klasik žánru, který přivedl americkou tradiční látku k nespornému vrcholu. Sloučení dobrodružných a realistických prvků, násobené mistrovskou prací se stupňováním napětí a skvělými hereckými výkony nenaruší ani opakování některých motivů (western tu, zdá se, přerůstá do báje-mýtu). Propracovaný děj, který víc myslí na kvalitu zpracování a myslícího filmového diváka, dává zapravdu těm, kdo v soudobém akčním filmu odmítají spatřovat vrchol všeho (byť i zde se jistě najdou výjimky vymykající se právě popsanému pravidlu). Je škoda, že velký Ital odešel předčasně. Jeho nezaměnitelný rukopis je nadčasový. A stále divácky vděčný.(6.8.2012)

Na podruhé a ještě lépe pracovala výborná trojice Leone+Eastwood+Morricone ale hlavní hvězdou je Lee Van Cleef. Angažování tohoto herce byl jackpot.(16.8.2011)

Takže druhý díl dolarové trilogie spaghetti-westernů zvedl kvalitu ještě o pořádný kus výše a jsem tedy zvědav na závěrečný díl, který by měl být ještě lepší. Morriconeho hudba je zase-ZASE skvělá. Herci jsou vybrání od hlavních, až po ty nejvíce vedlejší postavy naprosto dokonale. Některé scény hned po shlédnutí označím bez problému za nezapomenutelné a ani mi příliš nevadí, že jsem se k této sérii dostal takhle pozdě, protože si ji nyní pořádně užívám ;-)(19.2.2009)

Vzpomínka: Je mi tak 13-14 let a po dobrém obědě odpočívám na gauči. Taťka sleduje v telce nějáký western a já vlastně po očku tak trochu taky. Pak se ozve cinkavá melodie kapesních hodinek a ta mě uchvátí. Nejde mi z hlavy dalších deset let... PRO PÁR DOLARŮ NAVÍC je spíš příběh o Lee Van Cleefově plukovníku Mortimerovi než o Clintově hláškujícím Monkovi, ale v zásadě mají stejně prostoru. Leone zvedá laťku, rozpracovává hlavní charaktery a nabízí i kvalitnější zápletku. Moc moc dobré.(6.9.2009)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. 1 pomsta, 2 lovci lidí, 14 zločinců a tisíce bankovek ze sejfu banky z El Pasa. Sergiův strhující a podle mne nejlepší western se spoustou skvostných scén. Trailer: http://www.sms.cz/film/pro_par_dolaru_navic/ukazka(27.12.2008)