• slovenský

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 1991, 130 min

Skutečný životní příběh gangstera, chladnokrevného zabijáka a zároveň " playboye " Benjamina Siegela ( hlavně mu neříkejte Bugsy :o) ), snílka ( či vizionáře ) a jeho snu vybudovat v malém městečku v Nevadě obklopeném pouští středisko hazardních her. Ten sen měl původně stát 1,5 ( nakonec se vše vyšplhahalo až na 6 miliónů dolarů ) , což ho stálo mimo jiné ŽIVOT, aby se to posléze proměnilo v investici vydělávající přes 100 miliard. Tohle není typická gangsterka a do majstrštyků Coppoly, Scorseseho či De Palmy tomu ten pověstný krůček schází, přesto je to v mnoha ohledech zdařilé dílko. Ono tomu také vše nasvědčovalo hned od začátku. Za režisérskou stoličkou Barry Levinson, scénář si vzal na starost James Toback, za kamerou stál Allen Davian, vše doplněno o Morriconeho hudební složku. Herecké obsazení také skvělé. Bugsyho POZORUHODNÝM způsobem ztvárnil Warren Beatty, jeho osudovou ženu EXCELENTNÍ Annette Bening a ve vedlejších rolích mimo jiné Ben Kingsley a Harvey Keitel. Je to příběh o životním snu jednoho gangstera a snílka, ale v samotném centru všeho toho dění stojí vášnivý vztah mezi ním a herečkou Virginií Hill, což ho nakonec stojí život. Velkolepá výprava, brilantní kamera a vynikající herecké výkony jsou zárukou, že se po celých 130 minut snímku nebudete ani na chvíli nudit. Přesto tomu k plnému hodnocení něco málo schází. Já osobně bych uvítal větší důraz na Bugsyho " TEMNOU STRÁNKU " a mnohem větší zachování ve prospěch autentičnosti na úkor přikrášlení ve prospěch scénáře s důrazem na milostný vztah. Takovéto momenty tu jsou dva a bezpochyby patří ( díky Warrenovu mistrovskému hraní) k vrcholům celého snímku, takže je velká škoda, že se tvůrci báli více " přitvrdit " a zůstalo pouze u těchto náznaků. Přesto všechno parádní podívaná, která si ode mě silné 4* po právu odnáší....(19.10.2009)

Nepřátelé mu říkali Bugsy. I já mu tak budu říkat, protože víc jak dvouhodinovou společnost si dokážu představit i jinak. Miloval krásu, bohatství, měl velké sny a stejně velké plány. Okouzlující společník, milenec i vrah si zamiluje kus holé pouště v Nevadě, kde si jeden svůj sen pomalu posouvá do reálných obrysů. Atmosféru nebezpečné doby přetáhl na plátno renomovaný Barry Levinson (Rain Man, Vrtěti psem, Spáči), hnacím motorem projektu je však Warren Beatty. Už se asi nedozvíme, který z nich může za to (nebo je to mým ne právě vřelým vztahem ke gangsterkám?), že se příběh nehezky vleče a že se některé upovídané scény mohly klidně prostříhat. Můj obdiv si nicméně zaslouží, ale jako celek si ode mě víc jak tři hvězdy prostě neodnesou. Dlouhonohá osudová žena Virginie mě naopak v podání Annette Bening bavila!!(23.9.2012)

Skvely film, ktory mi tak trosku pripominal Scorseseho LETCA (2004) o ropnom magnatovi, producentovi alebo leteckom priekopnikovi. Bugsy Siegel je ale o nieco drsnejsi gangster ale hlavne obchodnik, ktory si vysnival za nemale peniaze postavit na nevadskej pusti stredisko hazardnych hier - Las Vegas, avsak tento sen ho stal prilis vela. Skvele hviezdne herecke obsadenie a dobry scenar sa postarali o to, aby som bol s tymto filmom spokojny. Bugsy ziskal dvoch Oscarov za vypravu a kostymy a okrem toho mal este 8 nominacii vratane hlavnych kategorii najlepsi film a rezia Barryho Levinsona, avsak v tomto rocniku Oscarov bol favoritom thriller MLCENI JEHNATEK (1991) a tak v oboch kategoriach si tento film vybojoval Oscara, za reziu to bol Jonathan Demme. Warren Beatty bol za svoju rolu v hlavnej ulohe Bugsyho tiez nominovany, avsak Oscara mu suverenne vyfukol Anthony Hopkins za uz spominany Mlceni jehnatek, aj herci Harvey Keitel a Ben Kingsley boli nominovani za vedlajsie ulohy, avsak z Oscara sa tesil Jack Palance za dobrodruznu komediu DOBRODRUZI Z VELKOMESTA (1991)... 19.07.2010 _______ Warren Beatty - (Bugsy Siegel) +++ Annette Bening - (Virginia Hill) +++ Harvey Keitel - (Mickey Cohen) +++ Ben Kingsley - (Meyer Lansky) +++ Elliott Gould - (Harry Greenberg) +++ Joe Mantegna - (George) +++ Bill Graham - (Charlie Luciano) +++ Produkcia: Warren Beatty, Barry Levinson +++ Hudba: Ennio Morricone +++(19.7.2010)

Saga o zakladateli Las Vegas se vyznacuje nadmiru povedenym popisem charakteru tohoto muze ve skvelem podani Beattyho.(2.8.2002)

Levison už zašťuchol asi do každého žánru a dokazuje, že ani gangsterky mu nerobia žiadny problém. Nejde však o typický film z tohto žánru, čo potvrdzuje aj účasť Warrena Beattyho. Beatty je kapitola sama o sebe a osobitý výber jeho filmov by som v súčasnosti prirovnal k Day-Lewisovi. Veľmi zaujímavý námet, od začiatku by ma ani nenapadlo, že pôjde o budovanie a premieňanie ľudských snov. Prekvapujúco málo premenených nominácií len potvrdzujú jeho kontroverznosť v súvislosti so všetkými súvislosťami. Tunajší divák ako ja tiež ani nie veľmi dobre vie ako reagovať na spojenia (mafia-Las Vegas-Mussolini). Ale je to zaujímavé a pekne sa na to pozerá. 80%.(22.6.2008)