• slovenský

USA, 1988, 133 min

Osvědčená formule vypravěčsky ukázněných filmů z let 90tých v sobě nese jak oddramatizování, tak melodramatičnost, a funguje pouze při rozumném castingu. Rain Man nechce být komedií a na tragédii se odmítá vzdát morálního ponaučení (byť ho chytře skrývá). Divák má neustále náskok před Cruisem v informovanosti, což znehodnocuje vyprávění, přičemž poloze Hoffmana chybí mnohovrstevnatost a vývoj. Neexistují téměř nástřihy na obličej, snímá se zásadně v polocelku od pasu nahoru, čímž dává film najevo svou emocionální odměřenost a krátkodobost stavu - vztah Cruise a Hoffmana (-spoiler-) na konci a na začátku zůstává obdobný, doznal jen málo změn. Film naznačuje, že bylo sice cosi dobrého vykonáno, ale ostrůvek milého intermezza ve špatném světě nemůže odolávat a časem se zalije vodou. Hoffman na konci odjíždí a Cruise se opětovně dává na kšeft s auty.(17.4.2008)

Film pohladí po duši. Výborný scénář. Dustin Hoffman zahrál "autistu" dokonale a zasloužený Oscar. Tom Cruise taky výborný výkon. Levinsonovo vrcholné dílo, které Hans Zimmer pocukroval skvostným hudebním doprovodem. Oba palce nahoru a plné hodnocení zcela zasloužené.(27.9.2011)

Oscar 4 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Dustin Hoffman, Scénář + 4 nominace: Kamera, Výprava, Střih, Hudba. . . . . Zlatý Medvěd(20.2.2004)

Výkon Dustina Hoffamana je fenomenální. Samotný příběh však staví jen na konfrontaci dvou světů. V prvním žije Charlie, který je ze začátku opravdu nechutný egoista a v druhém Raymond, který má svůj stereotyp. Několik silných pasáží se tu našlo, ale vše stojí a padá na tom, co předvádí Hoffman. Když dávám plné hodnocení, tak po skončení filmu vím, že za nějaký čas se na něho znovu rád podívám. Tady jsem ten pocit neměl.(18.1.2010)

Potřebuje tohle komentář? Fantastický je nejen Hoffman, ale podle mě také Cruise, jehož proměna ve filmu je zahraná opravdu výtečně a je to jeden z mála filmů, který se obejde bez jeho přehrávání. Co dodat?(9.3.2003)

• Tom Cruise