• slovenský

USA, 1988, 133 min

Tak toto bol doják, ako sa patrí. Dráma neutopená v sentimente - čo mi však pri iných filmoch ani zďaleka nevadí - a od diváka si chvíľami drží primeraný odstup. Neukameňujte ma za to, že zbožňujem Toma Cruisa, ktorý svoju úlohu materialistického sebca zahral naozaj skvelo a k Hoffmanovi ako duševne chorému autistovi sa ani netreba zvlášť vyjadrovať. Hans Zimmer komponuje jeden z najlepších soundtrackov a trojdňový zájazd ,,americkou púšťou" mi imponoval od začiatku až do konca. Krása. 90%(21.2.2010)

Nemám rád Dustina Hoffmana, tahle výjimka potvrzuje pravidlo. Hraje svého geniálního duševně nemocného úplně božsky. Ve srovnání s ním hraje Tom Cruise jen vedlejší roli, ale je taky hodně dobrý. A music by Hans Zimmer taky hodnocení nesnižuje. Spíš naopak, jde o další ze vzpomínek na dobu, kdy to všechno nebylo o dunivých tématech;) 80%(8.4.2003)

Jeden z troch filmov kde Tom Cruise naozaj hrá. Avšak toto je jednoznačne "one man show" Dustina Hoffmana.(9.8.2004)

Tenhle skvost světové kinematografie by neměl utéct nikomu. Dustin Hoffman ve své nejslavnější roli a v jedné z nejlepších v dějinách kinematografie, kde neuvěřitelným způsobem ztělesnil autistu. Tom Cruise se mu nevyrovná, ale podává velmi dobrý výkon. Film vyhrál čtyři z pěti hlavních Oskarů (chybí jen za nejlepší ženský výkon). Nejlepší snímek Barryho Levinsona, kterému se až na vyjímky (Spáči) již nikdy nepřiblížil. Nezapomenutelný zážitek, jasných pět hvězdiček.(28.9.2007)

Vynikající film, který pro mne má jednu mouchu, tedy spíš masařku. Tou je neustálá snaha mne dojímat (příběhem, postiženým, hudbou), což bytostně nesnáším a bez pocitu lítosti za to jednu hvězdu srážím.(21.7.2011)