-
Původně měla být postava Raymonda veselá a přátelská, ale po přečtení scénáře přišel Dustin Hoffman s nápadem autisty stáhnutého do sebe.
(don corleone)
-
Steven Spielberg měl původně film režírovat, začal si dělat poznámky, ale odstoupil, protože George Lucas ho požádal o spolupráci na třetím dílu Indiana Jonese.
(don corleone)
-
Raymond si pamatuje telefonní seznam až po jména Marsha a William Gottsegen - reální příbuzní Dustina Hoffmana
(don corleone)
-
Hoffman si původně přál Billa Murraye, aby hrál Charlieho a Jack Nicholson měl hrát Raymonda.
(don corleone)
-
Tím, že Tom Cruise nosil ve filmu brýle Ray Ban, stoupl prodej této značky o 15 %.
(don corleone)
-
Během natáčení v kasinu chodil Hoffman hrát v přestávkách Black Jack.
(don corleone)
-
Starší muž v čekárně, který povídá o Pony Expressu byl 89letý místní pacient, který byl v ústavu, když dorazil štáb na místo. Režiséra jeho chování zaujalo a nechal ho natočit.
(don corleone)
-
Během natáčení si nebyl Dustin Hoffman jistý celým projektem a jeho hereckým výkonem. Po třech týdnech chtěl odstoupit a navrhoval za sebe jako náhradu Richarda Dreyfusse. Za výkon ve filmu Rain Man dostal svého druhého Oskara.
(don corleone)
-
V rámci přípravy na roli strávil Dustin Hoffman nějaký čas prací s autistickými pacienty a jejich rodinami. Snažil se pochytit jejich rituály, návyky a rysy v chování.
(Specs)
-
Podle původního scénáře byl Charlie Babbitt 56-letý a tato role byla nabídnuta i Dustinu Hoffmanovi.
(Specs)
-
Postava Raymonda Babbitta byla inspirovaná skutečným americkým vědcem Kimem Peekem (nar.1951), kterého scénarista Barry Morrow potkal v roce 1986. Když pak v roce 1989 Morrow vyhrál Oscara za nejlepší scénář, podaroval ho Peekovi.
(Specs)
-
Během natáčení ani Dustin Hoffman ani Tom Cruise nevěřili, že by film mohl mít úspěch. Dokonce ho z legrace pojmenovali "Dva ňoumové v autě“.
(Specs)
-
Všechny aerolinie, které pouštěly tento film v letadle, vystříhaly scénu, kdy Dustin Hoffman odříkává děsivý seznam leteckých katastrof. Kromě australské národní letecké společnosti QANTAS, která je pyšná na svůj nulový počet havárií.
(Sinecod...)
-
V hoteli pil Raymond pomarančovú limonádu značky Crush.
(BoncheR)
-
Jeden z najobľúbenejších filmov princeznej Diany.
(m.a.t.o.)
-
Jediný film, ktorý získal Zlatého Medveďa a zároveň aj Oscara.
(m.a.t.o.)
-
Prvý hollywoodsky film, ku ktorému zložil hudbu Hans Zimmer.
(m.a.t.o.)
-
Ronald Bass prepísal záverečnú scénu práve v deň, kedy sa začal štrajk scenáristov.
(m.a.t.o.)
-
V závěrečných titulcích můžeme vidět fotografie, které Raymond Babbitt (Dustin Hoffman) pořizoval ve filmu během cesty fotoaparátem Kodak Instamatic X-15.
(Say)
-
Kim Peek, který posloužil jako předloha hlavní postavy filmu, zemřel roku 2009 na infarkt. Přestože trpěl autismem, vynikal svoji geniální pamětí. Sám se naučil číst v roce a půl a již ve 4 letech si pamatoval 8 svazků encyklopedie, všechny americká směrovací čísla a všechna americká telefoní předčíslí. Za život přečetl 12 000 knih z nichž si 98 % procent pamatoval slovo od slova. Dvoustránku uměl přečíst za minutu a půl tím, že levým okem četl levou a pravým okem pravou část textu. Ovládal též všechna historická data, do poslední noty znal každou písničku, kterou zaslechl, a uměl nazpamět kompletní americký telefonní seznam. Ačkoliv byl považován za génia, podle IQ testů dosahoval IQ 73 bodů, což je považováno ze velmi podprůměrný výsledek.
[Zdroj: Blesk]
(carott)