Spáči

Sleepers

Spáči

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1996, 147 min

Příběh začíná jak od Scorseseho, se všemi jeho prvky (dokonce jsem si podle hlasu jednoho herce, když byl ještě mimo záběr, myslel že nás nemine ani Joe Pesci).. Po vychovatelském prostředku se mi ale všechno zdálo takové trochu vyumělkované, příliš perfektní a to mi do skvěle rozehraného příběhu moc nesedlo. Také herecké výkony dospělých spáčů nic moc:((8.9.2006)

Spáči. Film, po kterém se snadno neusíná ani těm, kdo se nepotýkají s vrozenou insomnií. Spáči. Příběh z pekelné čtvrti, jež se ve výsledku ukáže jako bezpečnější a morálnější prostředí než místo výkonu takzvané spravedlnosti. Spáči. Moderní verze Hraběte Monte Crista, vzdávající svému vzoru přesvědčivější hold než stejně zamýšlený Verneův Matyáš Sandorf. Spáči. Důkaz, že dobro mohou zastupovat stárnoucí mafián se slabostí pro holuby a tváří Vittoria Gassmana, De Nirův kněz s hlubokým pochopením pro své zvlčilé ovečky a ochotou ve jménu pravdy odpřísáhnout lež, Hoffmanův irský právník se slabostí pro skotskou a Pittův obhájce bojující za vlastní prohru, zatímco stvůry vystupující z temnot nesou pověření státu a všeobecnou důvěru ve schopnost pře/vychovávat mladé. Spáči. Životní pouť čtyř přátel, kterým nebylo souzeno vyrůstat se zmrzlinou a štěňaty, dospívat s cigárem a holkami a stárnout s pivem a fotbalem, ale čelit hrůzám své minulosti s vědomím, že jediný způsob, jak nad ní zvítězit, je nepustit si ji nikdy více k tělu - ale jediný čestný způsob, jak s ní bojovat, je vzkřísit ji i se všemi jejími démony. Spáči. Studie pomsty v šarlatové, jíž schválí i nejzásadovější zastánce tvrzení, že protivenství je třeba nastavit i druhou tvář, a která chutná nejlépe za studena, ale mráz z vašich životů nezažehná. Spáči. Duchovní dítě autora, který to možná sám prožil (a přežil) a možná ne, režiséra, který je podle mě skvělý a podle jiných ne, a herců, jejichž výkony mě v případě Pitta a Driverové překvapily a v případě De Nira, Hoffmana a Bacona ne. Spáči... opravdu je to už dvanáct let, co jsem to viděla poprvé? Na monitoru počítače byli stejně působiví jako tehdy na velkém plátně.(4.3.2008)

Skvěly snímek, od kterého jsem ale čekal mnohem více!Přesto obsahuje několik nezapomenutelných scén a skvělé herecké výkony, především pak u De Nira...(29.8.2002)

Víte, že jsou vini, a správné by bylo věřit systému - musí jít za spáchaný zločin do vězení. Jenomže systém selhal. Tolikrát. Proto chcete, aby kněz lhal, snad po tom toužíte z celého srdce. A pak to příjde. Tři útržky. Poslední oslava. Tak krásná, intuitivní a bezelstná veselelost. Nesmí skočit. Jenomže za chvíli příjdou titulky a vy se musíte dozvědět, že dva z nich se nikdy nedožijí třiceti let. A vy zjistíte, že nespravednost a chyby nikdy neskončí. Proto 5*. Má to přes dvě hodiny a já mám stále pocit, že neuplynulo ani dvacet minut, co jsem si to pustila. Jo, dnešek byl stvořen pro tento film.(2.3.2008)

„Bol to mimoriadny večer a ťahali sme ho tak dlho, ako sme len vládali. Bol to náš happyend. A posledná chvíľa, kedy sme ešte boli spolu. Vtedy pred nami ležala oslnivá budúcnosť. A mysleli sme si, že sa budeme poznať navždy.“ Možno troška pridlhé, ale hľadať na jednom z najpôsobivejších filmov devaťdesiatych rokov 20. storočia stoj čo stoj zápory, je blbosť. Dokonalé herecké obsadenie (deti, kňaz De Niro, alkoholik Hoffman s vrkočom, Kráľ Benny, pedofil Kevin Bacon), nádherne prekombinovaný plán pomsty (skutočne nie je úplne od veci porovnanie s geniálnym "Grófom Monte Cristom" od Alexandra Dumasa), žeravá Pekelná kuchyňa, šokujúce scény (prvé, z mnohých, znásilnenie je prezentované "len" prostredníctvom zvuku), silná atmosféra (a skvelá scéna blatového futbalu!) a kontroverzný scenár (podľa knihy napísanej údajne na základe vlastných zážitkov... americké úrady však niečo také vyvrátili a hovoria o výmysle). SPÁČI kladú otázky, na ktoré podľa mňa s čistým svedomím nedokážu odpovedať ani 89-roční sudcovia. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/185585/Spaci-100.html(25.10.2004)