„Bol to mimoriadny večer a ťahali sme ho tak dlho, ako sme len vládali. Bol to náš happyend. A posledná chvíľa, kedy sme ešte boli spolu. Vtedy pred nami ležala oslnivá budúcnosť. A mysleli sme si, že sa budeme poznať navždy.“ Možno troška pridlhé, ale hľadať na jednom z najpôsobivejších filmov devaťdesiatych rokov 20. storočia stoj čo stoj zápory, je blbosť. Dokonalé herecké obsadenie (deti, kňaz De Niro, alkoholik Hoffman s vrkočom, Kráľ Benny, pedofil Kevin Bacon), nádherne prekombinovaný plán pomsty (skutočne nie je úplne od veci porovnanie s geniálnym "Grófom Monte Cristom" od Alexandra Dumasa), žeravá Pekelná kuchyňa, šokujúce scény (prvé, z mnohých, znásilnenie je prezentované "len" prostredníctvom zvuku), silná atmosféra (a skvelá scéna blatového futbalu!) a kontroverzný scenár (podľa knihy napísanej údajne na základe vlastných zážitkov... americké úrady však niečo také vyvrátili a hovoria o výmysle). SPÁČI kladú otázky, na ktoré podľa mňa s čistým svedomím nedokážu odpovedať ani 89-roční sudcovia. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/185585/Spaci-100.html(25.10.2004)

Opravdu drsny a pusobivy film, zhruba od poviny ale pusobi trochu nudne. Presto se ale jedna o snimek, na ktery nejspise nezapomenete.(5.2.2004)

Strhující film ..(26.5.2008)

Dokonale ubitý potenciál všech velkých jmen v utahaném nesourodém snímku, který jsem měl problém dokoukat do konce. Pár silných scén a pár myšlenek to táhnou nahoru. Ale ne úplně.(2.4.2011)

Od Spáčů jsem dlouho čekala navrácení starého dobrého Pitta z dramatických velkofilmů, ale ten už byl dávno někde jinde. Zde zůstala jen dominantní linie klučičího přátelství.(21.6.2010)

• - Film svou kontroverzí podnítil pátrání v policejních a soudních záznamech kvůli ověření autenticity údajně fotografického díla, jež bylo předlohou pro film. (Rocky62)

• - Lorenzo Carcaterra, který je autorem knižní předlohy, tvrdil, že je příběh inspirovaný jeho vlastním životním příběhem. Když tomto tvrzení začaly řešit úřady v New Yorku, zjistilo se, že neexitují žádné záznamy soudních přelíčení, které by se takového případu týkaly. (don corleone)

• - Díky natáčecímu scénáři se Kevin Bacon nikdy nepotkal na place s De Nirem nebo Hoffmanem. (don corleone)