Koule

Norman Reynolds

Kostýmy:

Gloria Gresham
  • choze

Další odtažitý blábolivý pseudofilozoficko-psychologický scifi-shit a la Kontakt, Drtivý dopad nebo Mise na Mars, navíc vykrádající kdeco a disponující pro mě krajně nesympatickým (byť hvězdným ) hereckým ansámblem - čestnou výjimkou budiž Liev Schrieber. Neříkám, že to nemá spád a není to většinu času docela napínavé, ale prostě se nemůžu přimět mít tenhle film rád. Sledování blížící se obrovské olihně (Vetřelce) na sonaru, finální honička při odpočítávání výbuchu stanice (Nostroma) a samozřejmě obrovská exploze stanice (Nostroma) na konec, to všechno už tu dávno bylo stejně jako myšlenka zla, které vychází z nás samých (např. freudovská klasika Forbidden Planet, kde podvědomí jedné z postav rovněž zhmotní nebezpečné monstrum). Hysterické finále, sebezpytující blábolení zpátky na hladině a koule vylétavající za patetické hudby z oceánu a mizející v kosmu zatímco se hrdinové drží za ruce - prostě děs. Předlohu jsem četl a co se pamatuju, film podle ní jede poměrně věrně.(12.10.2005)

Pojmenovat film Koule ještě neznamená, že hned nějaké bude mít... S touhle sestavou je to trestuhodně promrhaný (im)potenciál.(15.5.2012)

• EdaS

Docela by mě zajímalo, kde udělali soudruzi z USA chybu - po přečtení knihy by člověk řekl, že lepší námět na film být nemůže. Leč místo inteligentní a napínavé podívané tady po slibném začátku dostaneme jakýsi hybrid, zjevně opravovaný ve střižně, který se jen tváří jako psychologická sci-fi. Napětí vystřídá nuda a závěr je už definitivně k smíchu. Snad je to nějaké prokletí, že z Crichtonových knížek udělá dobrý film jen Spielberg (a to ještě tak tak)...(29.8.2002)

Soundtrack Elliot Goldenthal: 1. Pandora's Fanfare ,2. Main Titles ,3. Event Entry 6-21-43 ,4. The Gift ,5. Sphere Discovery ,6. Visit To A Wreckage ,7. Water Snake ,8. Terror Adagio ,9. Wave ,10. Fear Retrieval ,11. Andante 12. Manifest Fire 13. Mainfest3 14. Their Beast Within(9.5.2011)

Přes všechny negativa a pozitiva dobré sci-fi. Chvílemi velice poutavé, chvílemi se zase naši hrdinové zmítají od ničeho k ničemu. Jinak herecké obsazení odehrává svůj standart. Nic víc, nic míň. "Koule" prostě není superliga, ale za podívání stojí.(17.2.2008)