Koule

Adam Greenberg

Stu Linder

Kostýmy:

Gloria Gresham

Není to vysloveně špatný film. Přísně objektivně vzato, je to lehounce nadprůměrná žánrová záležitost, která by si v jiném případě zasloužila snad i slabší čtyři hvězdičky a relativně přívětivé hodnocení. Problémem snímku je, že byl natočen podle velice kvalitní románové sci-fi předlohy, v době vzniku to byl film s velkými ambicemi, rozpočtem a hvězdným obsazením. Tomu všemu výsledek prostě neodpovídá. Scénář se kvalitě předlohy sice nevyrovná, ale hlavním problémem je nenápaditá režie, která z vysokorozpočtového snímku dělá chvílemi téměř televizní záležitost. Sami herci to neutáhnou. Samuel L. Jackson a Dustin Hoffman hrají docela obstojně, ale oproti jiným filmům jsou stěží poloviční. Děj je bohužel většinou předvídatelný, stejně jako to, kdo přežije. Tenhle román si zasloužil důstojnější filmové zpracování. Celkový dojem: 55 %.(2.12.2006)

Před chvílí jsem psal komentář na Cameronovu Propast, kde jsem si sice stěžoval na špatné přeufounované finále filmu, ale technickou dokonalost a chytlavou atmosféru musím vyzdvyhnout. Vzpomněl jsem si přitom na na geniální hi-tech Crichtonovu Kouli, kterou tak neobratně natočil jindy skvělý Barry Levinson. Jak by asi vypadala Koule v rukách Jamese Camerona? To se asi nikdy nedozvím, takže budu muset přenést přes srdce, že jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl vyznívá na plátně tak unyle na nezáživně, ačkoli co jméno v titulkách, to pojem!(5.2.2006)

"Koule" mě pokořila už 3x, nikdy jsem se nedočkala jejího konce. Navzdory lásce ke sci-fi a fascinaci mořskými hlubinami, přes dobré herce i slušné efekty, ani jednou se mi nepodařilo udržet pozornost přes celou stopáž. Ale knížka je beztak lepší, tak ať se jde Levinson bodnout rohlíkem, počtvrté mu nakašlu rovnou. 55%(3.5.2010)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.9.2012)

• Jara.Cimrman.jr

Nikdy jsem nenapsal žádnou vědátorskou práci a tak je poměrně pravděpodobné, že až se na dně oceánu objeví nějaká ta záhadná záhada, tak k jejímu zkoumání patrně nebudu přizván. A to je dobře, protože by to tam se mnou třáslo, komunikovalo by to se mnou přes počítač, tvářilo by se to tajemně a já bych přitom zcela nevědecky usnul - stejně jako se mi to již dvakrát povedlo u tohoto snímku. Tímto přiznávám, že jsem to nedokázal dokoukat a rozhodně to nehodlám v tomto tisíciletí napravovat. Snad v tom dalším.(15.4.2015)