Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Bohužiaľ tento typ humor je na môj vkus príliš suchý a skoro až trápny, okrem pár zábleskov. Scenár samozrejme tiež nemôže byť oporou, ale sklamali ma aj herci.  Existujú rozhodne lepšie filmy z tohto žánru, toto je skôr ako paródia a preto film nikomu nedoporučujem. Určite neočakávajte veľa, prakticky len taká kratochvíľka na dlhý zimný večer. Hudbu som v tomto diele ani nezaznamenal a ani svetové herecké hviezdy nezlepšia zážitok zo sledovania. Celkom nuda a sklamanie. (28.2.2022) ()

classic 

všechny recenze uživatele

Levinson po mega úspešnom Rain Manovi povoláva opäť Dustina Hoffmana,ktorý žiari v role producenta,ktorý ide tzv.aj cez mŕtvoly,aby zinscenoval hollywoodskym štýlom veľkolepý podvod,aby ohlúpli všetci,ktorí to budú pozerať,t.j masmédia sú stvorené na vymývanie mozgov množstva ľudí,ktorí sedia a pozerajú... Alebo ja v tomto vidím odkazy na udalosti,ktoré tvorcovia s nadhľadom vsúvajú cez scenáristické indície sem prostredníctvom hlavnej postavy producenta Stanleyho,ktorý by chcel uznanie pre seba... Vedľa Dustina mu sekunduje Bobby De Niro,ktorý to vymyslel a povoláva človeka,ktorý v tom vidí kariérny postup vyššie,ale na konci som totálne stíchol,lebo nerozumiem tomu ako mohli toto takto predpovedať? Politicko hollywoodsky film,kde sa dá nakuknúť na obidve strany,kde sa spoja dvaja manipulátori,ktorých plán sa zdá byť úplne v poriadku pre nich,odvrátená strana mince práve nabáda ako sa to robí a niekedy v budúcnosti to môže všetko vyplávať na povrch... Ja som si užíval politickú satiru,ktorá patrí pre publikum,pre ktoré to neznamená len vidieť,ale najmä zamyslieť sa,čo tvorcovia ukazujú alebo ešte niečo oveľa viac... ()

Reklama

Amarcord_1 

všechny recenze uživatele

95% - Krásný film o tom, do jaké míry je naše vlastní představa světa ovlivnitelná médii. Rok vzniku filmu napoví, že se film neinspiroval aférou Clinton / Lewinski, ale že tomu klidně moho být i naopak. Nestydím se přiznat, že tento film změnil můj přístup ke zprávám i k reklamám (i těm, které se jako reklamy netváří). Kdokoli namítne, že je ten film trochu ad absurdum, ale já na něm kromě trochu uspěchaného konce nic tak nereálného nevidím. Naivní? Průhledné? Jen proto, že Hoffmanovi s De Nirem od začátku vidíte do karet... Wag the Dog je film, který pobaví i po několikátém shlédnutí a jeho myšlenky (není to jen o mediální manipulaci) jsou, a budou stále více aktuální. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Tak takhle vypadá nadčasový film. Brzy oslaví třicítku, ale jeho obsah je stále aktuální, protože Američané vrtí psem poměrně často. Jen atomová hrozba byla už příliš ohraná, takže teď jsou američtí hrdinové nuceni zachraňovat svět napadáním států, které disponují chemickými zbraněmi (údajně) a velmi slabým letectvem (stoprocentně). Taky mi přijde hodně zajímavé, že morální kvalita amerických prezidentů zůstává dlouhodobě na podobné úrovni, každý z nich má vždycky nějaký úlet, kterým se zapíše do historie takovým způsobem, že většina jeho dalších činů zůstává v pozadí zájmu. Musím ale přiznat, že dva z nich se přece jen vymykali průměru. George W. Bush a Donald Trump byli podle mě zralí na uzavřené psychiatrické oddělení. Ale zpátky k filmu. Obsazení bylo hvězdné, scénář mě potěšil a opět se mi potvrdilo mé dlouholeté přesvědčení v tom, že Leni Riefenstahl rozuměla svému řemeslu; pokud jde o propagandu , stále má své následovníky. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Vrteti psem neni ten typ komedie u ktery by se clovek valel smichy po zemi, spis je to takovej mix mezi cernou komedii a satirou, o tom, co vsechno zmuzou media a popravde receno, kolikrat si az clovek rika, ze tohle prece ne tohle snad nejde. Jenze ono to evidentne jde, minimalne v tomhle filmu, kterej, ackoliv ma pomalej dej, rozhodne nema pomaly tempo, takze i v castech, kde se nic moc nedeje, rozhodne nepusobi nejak utahane a hlavne je kazdou chvily cemu se zasmat. K tomu tu je naprosto libovy obsazeni, De Niro jako mistr okecavac resici vsechny problemy s ledovym klidem a Hoffman jako lehce ujetej producent. Proste inteligentni a originalni komedie se skvelejma hercema. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (16)

  • Scéna, ve které visí na drátech boty přivázané tkaničkami se natáčela kousek od US Capitolu na East Capitol Street. Produkce nechala několik párů na místě i po natočení scény - vydržely tam i několik let. (don corleone)
  • Robert De Niro i Dustin Hoffman si řekli o nezvykle nízký honorář, aby se na natáčení mohli podílet. (don corleone)
  • Postava jménem Winifred Ames byla původně psaná jako mužská role. (don corleone)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama