Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (17)

  • Během pohřební scény vojáci z vojenské kapely hrají se členy pochodového orchestru Riverside Community College. (dinamit_1)
  • Slogan s koněm použitý ve filmu "Why change horses midstream?" byl originálním sloganem kampaně Abrahama Lincolna během občanské války. (dinamit_1)
  • Film se nazývá podle anglického idiomu "the tail wagging the dog". Tím se rozumí záměrně odvádět pozornost od něčeho, co by jinak mělo větší význam k něčemu jinému, co má menší význam. (Zdroj: usingenglish.com) (dinamit_1)
  • Krátce po uvedení filmu, kdy se provalila aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou, se USA zapojily do tří vojenských operací. Operace Desert Fox – několikadenní bombardovací kampaň v Iráku, která se odehrávala během toho, co se Clinton zpovídal z obžaloby ve Sněmovně reprezentantů. Operace Infinite Reach – dvojí raketový útok proti objektům v Súdánu a Afghánistánu, které byly podezřívány za teroristické základny. Útok následoval pouhé tři dny poté, co Clinton přiznal, že měl s Lewinskou nemístný vztah. Operace Allied Force – první fáze Války v Kosovu, 78 dní dlouhé bombardování vedené vojsky NATO proti Svazové republice Jugoslávie. Operace začala jen několik málo týdnů poté, co byl Clinton zproštěn obžaloby. (Zdroj: wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Původním autorem De Nirovy věty: "Lepší dobrý plán dnes, než perfektní plán zítra," je americký generál George Patton. (StarsFan)
  • Název pro lék Schumanna "Prozalium" je kombinací skutečných léků Prozacu a Valia. (don corleone)
  • Scéna, ve které visí na drátech boty přivázané tkaničkami se natáčela kousek od US Capitolu na East Capitol Street. Produkce nechala několik párů na místě i po natočení scény - vydržely tam i několik let. (don corleone)
  • Během filmu zazní vtip na herce James Belushiho jako původem na Albánce. Belushi je skutečně synem albánského emigranta. (don corleone)
  • Robert De Niro i Dustin Hoffman si řekli o nezvykle nízký honorář, aby se na natáčení mohli podílet. (don corleone)
  • Telefonní číslo 800 555-0199 je používáno ve filmu poměrně často (například stejné číslo měl Lester Burnham do své kanceláře v Americké kráse). Je to jediné oficiálně povolené číslo s předčíslím 800 provozovatelem telefonní sítě pro použití v médiích. (don corleone)
  • Postava jménem Winifred Ames byla původně psaná jako mužská role. (don corleone)
  • Okrem Kalifornie, kde prebiehala väčšina filmovania, navštívili filmári aj mesto Nashville v americkom štáte Tennessee. (MikaelSVK)
  • Pracovným označením filmu bol názov Bite the Bullet. (MikaelSVK)
  • Soundtrack k filmu zložil a nahral britský gitarista, spevák a skladateľ Mark Knopfler. (bakrabata)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama