Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Romantický

USA, 1999, 88 min

Pro staré disneyovky mám nekritickou slabost. Na Tarzana jsem kdysi vyrazil do kina se smíšenými pocit a ....prostě paráda. Po letech jsem si film pustil znovu a opět si vychutnával čarokrásné scenérie pralesa, vodopádů, stromoví. Kombinace klasické animace s 3D je šťastná a velmi citlivá. Osobně nemusím gorily, ale zde přirostou člověku k srdci. Akční jízda po křivolakých větvích stromů je bezchybná, v kině se mi chvílemi zatočila hlava jak na horské dráze. Dojemné scény jsou prostě disneyovské, když ale hrozí kýčovitá nabubřelost, objeví se lítá šelma, šílení paviáni nebo šílenec s puškou. Vtipné, krásné, dojemné i napínavé. Myslím, že W.Disney by z tohohle filmu měl radost. A hudba je tou pravou třešinkou na čokoládovém dortu s hustou šlehačkou!(26.4.2011)

Dva světy. Dvě osoby. Jedna láska a jeden příběh. Z Disney trilogie Herkules, Tarzan a Pocahontas bych dal Tarzana na druhé místo. Pro tenhle film jsem měl vždy slabost. Od začátku do konce je to emotivní, krásná a nadčasová pohádka. Od děsivého začátku ztroskotání až po…. No podívejte se sami. I když příběh Tarzana zná asi každý. Život muže, který osiřel na ostrově bez lidí a začne ho vychovávat gorila. Tarzan ač žije s gorilami, tak se cítí odcizený. Dokud na ostrov nedorazí další lidé. A on potká dívku, do které se na první pohled zamiluje. Pohádka od Disneyho má v sobě humor, lásku i napětí. Navíc málokterá pohádka dokáže tak skvěle vykreslit milující příběh o lásce dvou zcela odlišných světů. Tarzan má perfektní hudbu od Phila Collinse, která i v českém podání je naprosto skvělá. Možná už se rozepisuju až příliš. Krásná hudební a emotivní pohádka, která je mojí srdcovkou. (90 %)(16.3.2016)

Humor, hravosť, veľmi pekná animácia, parádna kamera, milý upokojujúci príbeh, skvelé songy a hlavne dokonalé scény Tarzana lietajúceho v krásnej džungli, ktoré sú akčné, vynaliezavé a úplne zbesilé. Toto sú hlavné dôvody, prečo som si animák užil a nestihol zistiť, že príbeh druhej polovice je tak trochu...obohratý.(23.4.2009)

70%(12.2.2009)

• monolog

No musím uznat, že nakreslený je to moc pěkně. To je pravda. Ovšem s Tarzanem to má společných jen pár jmen a základní dějovou linii osiřelého dítěte v džungli, o které se postarají opice. Spíš bych řekl, že tohle je jen ještě víc infantilnější verze Disneyho Mauglího. Tarzan sice byl dobrodružný příběh, dalo by se až říct béčko, jenže i přesto byl neobvykle syrový a dramatický. Tarzanovy rodiče vysadila vzbouřená posádka na opuštěné africké pobřeží, jeho matka umřela kvůli duševnímu otřesu z napadení opic a otce mu zabil vlastnoručně sám Kerchak. Tarzan zabíjel spoustu černochů, protože zabili jeho opičí matku Kalu, zabil i vůdce tlupy Kerchaka a svého opičího otce Tublata. Bederní roušku získal tak, že napodobil chování černochů a taky se naučil používat nůž a luk se šípy. Nic takového tu ale není. Příběhové odlišnosti od předlohy moc zvýrazňovat nechci, ale přece jen ještě něco nakousnu. Nejvíc mi na většině zpracování Tarzana vadí, že z Cecila Claytona dělají největšího parchanta pod sluncem. Cecil byl naopak pravý gentleman, čestný a odvážný muž, který umřel jako hrdina. Předloha je dost neuvěřitelná a ve spoustě míst hloupá (Tarzan se naučil holit, číst a psát úplně sám, když náhodou objevil srub svých rodičů atd). Tenhle film je ale mnohem větší blbost (naučili ho číst a myslet za pár týdnů pomocí promítačky), hloupá a zmrzačená až k podstatě. Kdyby se narodila ve Spartě, shodili by ji ze srázu. Zpívající opice! Pche! Opice rozmlouvající o lásce, o přijímacích rituálech do kamarádství, opice duševně na výši, aby dokázaly ocenit, že Tarzan byl vlastně vždycky jeden z nich! Pcha! Porterovi se do džungle poprvé dostali stejně jako Tarzanovi rodiče - vzpourou posádky jejich lodi. Ani Edgar Burroughs nebyl takovej šílenec, aby je poslal studovat gorily (a to se říká, že popisoval své noční můry). No, o takovýchto blbinách by se dalo povídat hodně dlouho, ale jsou tu i další, s předlouhou nesouvisející. Tak třeba, opice, slon a člověk se vyvinuli do dospělosti za stejnou dobu! Člověk je dospělý za osmnáct, slon za pětadvacet a opice za sedm let! Nebo že Tarzana zvou, aby se setkal s Darwinem, Kiplingem a královnou Viktorií. Darwin umřel dřív, než o Kiplingovi vůbec někdo věděl, že existuje (navíc Kipling žil v Indii). Mnohem lepší je verze z roku 1984, i když i tam se předlohy zrovna extra nedrželi. Přesto je tamto Tarzan už jen způsobem vyprávění, žádnými zbytečnými šperkařskými krámy jako nadšeně romantický konec, kdy se z Jane Porterové stane Sheena a z váženého senilnějícího profesora Archimeda tajtrdlík. Tenhle film je dobrý tak akorát pro malé děti neschopné odlišit hloupost od lži, ale rozumný člověk by od něj měl dát ruce co nejrychleji pryč.(14.4.2007)