Adéla ještě nevečeřela

Adela Has Not Had Her Supper Yet

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Ota Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová

Hrušínský by za svého Ledvinu zasloužil metál, jako průvodce po pražských památkách bych ho bral všemi deseti (i když zrovna Plzeň by pít nemusel). Dočolomanský jako by byl stvořen pro roli Nicka Cartera. Jeho vnímání středoevropského zeměpisu je prostě pro Američany příznačné. Ti dnešní by však už ani nevěděli, co je to Rakousko, o České republice ani nemluvě. Konvalinková je prostě k sežrání (Adéla jistě souhlasí). Vše mi k sobě sedělo, humor, nadsázka... 80%(9.7.2012)

Až tak skvělý, jak ho všichni vychvalují mi tenhle film nepřijde. Samozřejmě, že je to na český film netradiční námět i zpracování, ale to mi nestačí k tomu, abych ho hodnotila nějak lépe. Popravdě rozhodovala jsem se mezi 3 a 4*, ale k vyššímu hodnocení jsem se přiklonila pro kultovnost a nápad.(24.11.2003)

Výtečná parodie! ..a tohle je dárek od pana Messera..(22.1.2005)

Tento film mal vsetky predpoklady, aby som ho zboznoval hlavne v detstve, ale nejako som pri nom nevydrzal, ani neviem preco. Dnes som sice vydrzal bez problemov a celkom ma bavil, ale nesplnil tie ocakavania, ake som ocakaval. Avsak myslim si, ze na 70-roky to bol a stale je skvely film, pricom od Lipskeho mam radsej komediu ,,Marecku, podejte mi pero!" (1976) a najradsej asi TROCH VETERANOV (1983). Ale z jeho filmografie som nasiel filmy, ktore by som si rad pozrel, alebo na ktore si uz vobec nepamätam, ako JACHYME, HOD HO DO STROJE (1974) alebo AT ZIJI DUCHOVE! (1977). ________ Michal Dočolomanský - (Nick Carter / Matějka mluví František Němec) +++ Rudolf Hrušínský - (Komisař Ledvina) +++ Miloš Kopecký - (Von Kratzmar) +++ Ladislav Pešek - (Profesor Boček) +++ Naďa Konvalinková - (Květuška) +++ Václav Lohniský - (Kratzmarův komorník) +++ Květa Fialová - (Hraběnka Thunová) +++ Helena Růžičková - (Host v šantánu) +++(20.5.2011)

„Fuj! Co to je?“ - „Olomoucké syrečky, řádně vodležený.“ Není se co divit, že úředníci EU tak dlouho odmítali přidělit tvarůžkům ochrannou známku - báli se rozkladu.. Nick Carter, americký detektiv z šestákových románů, jenž je zahrnut dary svých přátel z vědeckých kruhů a šetří lesy psaním si poznámek na škrobený rukáv, stojí před jednou z největších výzev své kariéry a tím nemyslím fyzicky náročnou Tour de pražské výčepy.. Neprimitivní a účinná klasika české parodie zaštítěná trumfovými esy (Brdečka, Lipský, Pištěk, Švankmajer), okysličená spoustou zlidovělých hlášek a držící zajímavý paradox, že Američana zde hraje Slovák mluvící česky hlasem Němce (Františka). Osobně si však myslím, že bez toho českého policejního komisaře (teď si zrovna nemohu vzpomenout na jeho jméno), co se v průběhu filmu neustále něčím láduje jak B.Pitt v Ocean´s Eleven, by nebyla Adéla tak krásně profiltrována od škodlivin filmového metabolismu..(18.4.2011)

• - Záhradník (Miloš Kopecký) uniká v závere filmu pred svojimi prenasledovateľmi na automobile Laurin & Klement Eight z roku 1907. (Raccoon.city)

• - Ukolébavku nazvanou „Princi můj malinký, spi!“, kterou zpívá hraběnka Thunová (Květa Fialová) propůjčeným hlasem operní pěvkyně Milady Šubrtové, nesložil Wolfgang A. Mozart, jak je nám ve filmu mylně tvrzeno, ale Bernhard Flies. (cariada)

• - Carterova (Michal Dočolomanský) fráze „Dar přítele Lasera", kterou použije ve scéně, kdy se snaží sestřelit létající balon, je absurdní ze dvou hledisek. Laser byl vynalezen v roce 1960 a jeho autorem byl Theodore H. Maiman. Slovo laser je zkratka z Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Zesílení světla stimulovanou emisí záření). (sator)