Adéla ještě nevečeřela

Adela Has Not Had Her Supper Yet

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Ota Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová

„Fuj! Co to je?“ - „Olomoucké syrečky, řádně vodležený.“ Není se co divit, že úředníci EU tak dlouho odmítali přidělit tvarůžkům ochrannou známku - báli se rozkladu.. Nick Carter, americký detektiv z šestákových románů, jenž je zahrnut dary svých přátel z vědeckých kruhů a šetří lesy psaním si poznámek na škrobený rukáv, stojí před jednou z největších výzev své kariéry a tím nemyslím fyzicky náročnou Tour de pražské výčepy.. Neprimitivní a účinná klasika české parodie zaštítěná trumfovými esy (Brdečka, Lipský, Pištěk, Švankmajer), okysličená spoustou zlidovělých hlášek a držící zajímavý paradox, že Američana zde hraje Slovák mluvící česky hlasem Němce (Františka). Osobně si však myslím, že bez toho českého policejního komisaře (teď si zrovna nemohu vzpomenout na jeho jméno), co se v průběhu filmu neustále něčím láduje jak B.Pitt v Ocean´s Eleven, by nebyla Adéla tak krásně profiltrována od škodlivin filmového metabolismu..(18.4.2011)

Musím se přiznat, že jsem film viděl už před slušnou řádkou let, ale tehdy mě podobně jako jeho „bratříček“ z Karpat mnoho nezaujal. Skutečně skvělých scén se vyskytuje nemnoho a převážnou část filmu je atmosféra tak nějak extra suchá. Tak suchá, až není zábavná, ale spíš zdlouhavá. Proto mě nijak neláká vidět Adélu znovu. Obrovský ohlas u zdejších přispěvovatelů mě překvapuje.(4.11.2008)

• bestlama

Jedna velká parodie!! Parodie na vtipný film ..(20.5.2009)

"Adélka ještě nepapala..."(24.2.2006)

Koho mam vyzdvihnout drive? Perfektniho gentlemanskeho M.Dočolomanskeho, pekelneho M.Kopeckeho ci sympatickeho R.Hrusinskeho? Ci napadity scenar a skvele vizualni zpracovani? Tenhle film je proste extratrida!(7.9.2003)

• - Ve scéně dialogu mezi Ledvinou (Rudolf Hrušínský) a Nickem (Michal Dočolomanský) v restauraci nad Prahou je za nimi vidět Pražský hrad a katedrála Sv. Víta. Ta ale byla dostavěna do současné podoby až v roce 1929. (Chegi)

• - Když Nick Carter (Michal Dočolomanský) změní podobu komisaře Ledviny (Rudolf Hrušínský), má na sobě Ledvina hnědobílý oblek. Když pak Kratzmarův komoří (Václav Lohniský) vytáhne Ledvinu že sudu, má na sobě oblek šedý. (pávek)

• - Komických technických pomôcok, ktoré používa hlavný hrdina, hrá vo filme veľa. Autor sa inšpiroval hrubým cenníkom jedného amerického obchodného domu z roku 1903, vyrobiť ich pomohol zručný Jan Švankmajer. (Raccoon.city)