Reklama

Reklama

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

  • angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Učitel Georg Camel ze Springtownu marně usiluje nejen o pozornost žáků k veršům Shakespeara, ale také o pozornost šéfredaktora místního časopisu k básním, které píše. Rád by upoutal i redaktorku společenské rubriky Sabrinu. Vše se změní, když u dveří do bytu najde mrtvolu doktora Portera, otráveného lupiči kvůli šeku na milion dolarů. Nechápající učitel se nečekaně ocitá uprostřed bláznivého boje o peníze, který svádějí gangsterská banda ze San Boniga, v čele s Josém Antoniem a michiganská banda, kterou vede mladá Kate Draixová. Obě jsou přesvědčeny, že George má šek a snaží se ho získat. Obě za něj zaplatí kauci, když ho policejní komisař Brooks zatkne a obviní z vraždy. Muž je sice na svobodě, jeho trable však teprve začínají. V domě, ve kterém bydlí, se totiž ubytují členové obou gangů. Učitel si zatím užívá nečekanou popularitu vraha. Všichni ho znají, někteří se ho bojí, někteří si ho začali vážit a Sabrina, která ho dosud přehlížela, je jím okouzlena. Jenže praktiky padouchů jsou značně nevybíravé, a tak téměř kdykoli otevře dveře, vypadne z nich nějaká mrtvola. Do městečka se mezitím sjíždějí policejní posily a zabijáci. Ti se postarají o dostatek mrtvol, které mohou být připsány na vrub nic netušícího učitele. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (494)

PinokKio 

všechny recenze uživatele

Kdysi dávno jsme Vraždy poslouchali na kotoučáku (mladší budou asi houbeles vědět, co tímhle slovem myslím), tudíž bez obrazu a nic to neztratilo ze své krásy .. spíše naopak. Ty nejlepší momenty se naslepo vynořovaly ještě víc, jelikož naše fantazie a představivost pracovala naplno. Takže - nejen Beethoven má nějakou váhu, ale i tenhle film. Pro mě absolutní jednička v domácí kinematografii .. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Nečtu komiksy, nemusím americké gangsterky ani akční filmy sci-fi rozměrů. Bohužel všechny ty bláznivé a vražední scény, které tvoří většinu obsahu této téměř dvouhodinové podívané, do těchto žánrů (byť v parodickém pojetí) až příliš hluboko sahají. Výtvarní a kostýmní stránka velice nadprůměrná, herci vesměs odvádějí komediální výkony na úrovni, scénář hýří jedním vtipem za druhým, ať už v rámci děje nebo v podobě absurdních reklam. Takže bych se měl skvěle bavit, leč není tomu tak. Neoslovilo mě to, dýchá z toho na mne podivná atmosféra a velkolepý akční závěr s požárem tomu fakt dodal grády (ironicky...). Z parodie na černé braky vznikl jaksi další brak, jen jsem v rozpacích, co je blbější - zda tohle nebo Pane, vy jste vdova!? Scenárista Miloš Macourek se holt nezapře, byť tyto dva snímky točili ve stejném roce dva odlišní režiséři. Ale jestli se to vysílalo někdy v Itálii, tak tam z tohoto filmu museli mít diváci velkou radost - stejnou, jakou má dodnes spousta Čechů. Nicméně Iva Janžurová je v těchto bláznivých převlekových rolích geniální natolik, že ty dvě hvězdičky zde prostě musím dát. ()

Reklama

MarekT 

všechny recenze uživatele

Po nějaké době další komedie, u které jsem díky záchvatu smíchu dokonce ztratil nit. Oldřich Lipský se s českou parodií na šestákovou literaturu vypořádal nad má očekávání, a to především díky skvělému Macourkově scénáří (tento tvůrce se mi čím dál více líbí), ultimátním hereckým výkonům (životní role Lubomíra Lipského, Iva Janžurová v nejzápornější poloze, vedle nich ještě excelují Bohdalová, Filipovský, Rosůlková, Kemr či Libíček) a nádherným kresbám Karla Saudka, které jednak dotvářejí atmosféru a dále dokáží i pobavit - především reklama na cigarety Morituri (trefně zvolený název). Jinak si myslím, že závěrečné vyvrcholení je natočeno tak dobře, že by se neztratilo ani v nějaké americké žánrovce. "Jeho předkové byli..." - "Taliáni?" - "Ne, Italové." ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Další úžasně hravá a bláznivá parodie. Nádherně zurčí a klokotá, zkrátka si žije svým životem. Kdysi jsem četl knihu Mrtvým vstup zakázán a moc jsem se u toho nenasmál. Ale u této výborné parodie na kriminálku je smích neustále součástí dívání. V hlavní roli ušlápnutého učitele a redaktora píšícího básničky George Camela exceluje Lubomír Lipský. Sám pořádně neví o co jde, jen se kolem něj nacházejí mrtvoly a i přes prvotní podezření, že je to masový vrah, získává na popularitě. Postupně, díky mrtvolám a mlácení, kterému je vystaven, získává na sebevědomí a tím také ruku redaktorky Sabriny (ďiblík Jiřina Bohdalová, jak sama říkala: "připadala bych si jako jednička na desetidolarovce, ta za sebou také pořád tahá nulu). Úžasné jsou dvě gangsterské bandy, které jediné ví, o co se jedná (milionový šek). Bandu z Michega skvěle zastoupili:pánové Owens (nožař František Peterka), Bill (Zdeněk Kryzánek) a Tom (Jaroslav Moučka) a zvláště jejich šéf Kate (stále se převlíkající Iva Janžurová) a ta jejich výborná hudba. Druhou bandu ze San Boniga pro změnu úžasný Zubatý (Josef Kemr), jehož hlášky bez zubů jsou úchvatné. Další: samozřejmě do všeho strkající nos paní domácí Harringtonová (Marie Rosůlková), naivní policista Brooks (Jan Libíček), muž z ústředí Sheridan (František Filipovský, který byl nakonec díky svému úžasu nad situací u Camela navrhl zrušit policii) a restauratér "pochybného" baru Kochbva Kovarski (Karel Effa). Nádherně rozverná zábava. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Těžko říct, jestli se mi víc líbily Saudkovy komixové malůvky (včetně nápisů boong, prásk, wraaagh), herecké výkony (nezpomenutelný fiflající Kemr), či tuny hlášek, které na nás duo Macourek - Lipský valí skze celý film: podle týhle čáry bys měl bejt už dávno mrtvej, dej fem ten fek, Gogo (dávno před Novou), ručník - mýdlo a mnoho dalších. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (19)

  • Ve scéně, kdy Gogo (Jiří Hlinomaz) s panem Camelem (Lubomír Lipský st.) zjišťují, zda v baru podávají hu-hu koktejl, je v jednom záběru na barovém pultu vidět popelník s nápisem „Dubonnet“. Dubonnet byla věhlasná předrevoluční pražská kavárna v Revoluční ulici a scéna se natáčela v noci právě tam. (TomKey)
  • Jan Libíček (policejní komisař Brooks) celé natáčení doslova protrpěl. Měl velké zdravotní problémy, trpěl silnou cukrovkou, měl nemocné ledviny a denně spolykal několik prášků proti bolesti, které navíc zapíjel pivem. „Nevěděl už kudy kam. Strašně trpěl. Byl tak zoufalý, že si i občas dal toho panáčka. Myslel si, že tu bolest pak nebude tolik vnímat,“ prozradil scenárista. Maruška Rosůlková s Františkem Filipovským mu marně domlouvali, ať jde okamžitě do nemocnice, že zdraví je přednější. On se ale lékařů bál, odmítal jejich pomoc,“ dodal Miloš Macourek. (alonsanfan)
  • Lubomír Lipský st. (Georg Camel) vzpomínal, že pro scénu, kdy jsou po flámu v posteli se Stellou Zázvorkovou (Peggy), se „vylepšili“ lahví Becherovky, aby byli autentičtější. Režisér však byl jiného názoru a nechal je vystřízlivět a scénu zopakovat. (sator)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama