Limonádový Joe aneb Koňská opera

Lemonade Joe

(festivalový název)

Komedie / Muzikál / Western / Dobrodružný

Československo, 1964, 95 min

Tak tohle je naprosto dokonaly. Vetsina takle starejch ceskejch filmu je na jedno brdo a cloveka nebavi je sledovat, ani kdyz je vidi poprve, ale tohle je proste skvelej film, na ten se da divat furt. Pribeh je dokonala parodie na westerny, herci jsou vynikajici, Kopecky je skvelej zaporak a Fiala, i kdyz vypada trochu teple, je taky skvelej. Navic neni nouze o skvelou hudbu, rvacky, hlasky ani strileni. A kamera je hodne zajimava. Jakoby Lipsky vybral to nejlepsi z westernu a natocil to v komedialni podobe. Skvely.(15.9.2007)

Suverénně jeden z nejzářivějších klenotů české kinematografie! Nic nemůže být nikdy naprosto dokonalé, avšak Joemu k dokonalosti chybí opravdu jen nepatrný kousek. Dokonalý Miloš Kopecký, dokonalý Karel Fiala, dokonalá Květa Fialová - a takhle bych mohla pokračovat dál. Dokonalé vtipy, dokonalé nadávky ("Chlípný hnusníku!" vede!), dokonalá hudba, dokonalá kamera - a už dost. Viděla jsem ho snad desetkrát, ale pokaždé mě baví stejně - což dokáže opravdu jen málo filmů. . . . . Teplé prádlo už se sice moc nenosí, ale já si ho na těch 99 minut klidně kdykoli znovu navléknu!(15.4.2006)

První z nepřekonatelné řady české parodické filmové školy, kterou si společně otevřeli páni Oldřich Lipský (režisér) a Jiří Brdečka (scénárista, v tomto případě ještě autor literární předlohy, románu na pokračování pro dobový časopis Ahoj, a následně i divadelní hry). To jsou ti obrodníci! Naprosto dokonalá parodie westernového světa a pocta nejen klasickému žánru, ale také časům němého filmu (viz třeba hned úvodní bitka - a hned poté pitka - stylizovaná coby němý film podkreslená hudbou klasického filmového piána těch časů atd.) a též pokleslému světu někdejších rodokapsů... Fenomenální v mnoha ohledech - od svou dobu výrazně předbíhající úžasné stylizace celého snímku, unikátní formy (práce s barvami, použití animace (kupříkladu při scéně ladění piána), zakomponování videoklipů coby hudebních čísel a použití dobové videoklipové estetiky...), hereckých výkonů, geniální cizelované práce s jazykem (scénář v části replik stojí na nuancích mateřského jazyka a na geniálním posunu významu v práci s vyprázdněnými frázemi pokleslé literatury), gejzíru nápadů, přehršle nezapomenutelných gagů a celé řady dalších věcí. Nutno vidět nejen na vlastní oči, ale i slyšet na vlastní uši...a nikdo mi nevymluví, že kdyby Oldřich Lipský točil tenhle film v angličtině, byla by to dnes celosvětová kultovní filmová legenda. A i když oba plodní tvůrci svůj tvůrčí model dále úspěšně rozvíjeli ve svých dalších nezapomenutelných parodických perlách, Adéla ještě nevečeřela a Tajemství hradu v Karpatech, Limonádový Joe zůstane zřejmě už nikdy nepřekonanou (alespoň lokální) legendou... To je on, mého srdce šampion.(16.11.2006)

• Tyler

Je mi líto a vím,že mě všichni sežerete zaživa,ale fuck nechápu,co je na tomhle filmu tak geniální.Fialovi jsou příšerní,o ostatních nemluvě."Humor" se mě vážně netýká a navíc ty vlezlý písničky !!! Jediná záchrana před odpadem je Miloš Kopecký.(19.8.2003)

Tak čo si dáte, páni pištoľníci? Pohár nealkoholickej Kolalokovej limonády alebo poriadneho panáka kvalitnej pálenky? Ja hovorím, že: "Whisky, to je moje gusto, bez whisky mám v srdci pusto, kdyby ji můj táta pil, byl by tu žil mnohem dýl, když se ve skle leskne whisky, tak má barman dobrý zisky, život se dá zkrátka žít, jen když je co, jen když je co, jen když je co pít. Tu láhev baculatou, tu pestrou vinětu, tu whisky temně zlatou pije i Manitou, kdo chce se státi mužem, ten whisky pije rád, a proto všichni můžem společně zazpívat: Whisky, to je moje gusto..." http://www.youtube.com/watch?v=wtAVCVMKpD0 ****(11.4.2012)

• - Film byl ve své době zajímavý i velkým nasazením mnoha kaskadérů, kteří působili při rvačkách, pistolových soubojích a jezdeckých scénách. Ve filmu bylo 35 kaskadérů, byli mezi nimi vzpěrači, zápasníci i boxeři. Čeští kaskadéři dnes tento film označují jakožto úplný prvopočátek českého profesionálního kaskadérství. (contrastic)

• - Za režisérom Lipským prišla po jednej besede v Českej Lípe mladá dievčina, ktorá sa pochválila, že snímku vďaka otcovi premietačovi videla  52-krát. Rekordmanmi sú zrejme členovia posádky jednej zaoceánskej lodi, ktorí ju videli 180-krát. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Na budově ve městě lze spatři nápis ACME. Jedná se o fiktivní reklamní značku vytvořenou v americkém animovaném seriálu Looney Tunes. ACME ve skutečnosti znamená "A Company that Makes Everything", tedy Společnost, která vyrábí vše. (Milan25)