„Marečku, podejte mi pero!“

Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Václav Trégl, Oldřich Velen, Darja Hajská, Roman Čada, Markéta Čaňková, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Srstka, Pavel Vondruška, Václav Kotva, Tomáš Holý, Jaroslav Vozáb, Eduard Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal

"Kam až sahají Hujerovi?" Führer všech konzervativců Václav Klaus svého času prohlásil, že Mareček je nejhorší český film (to mě nepřekvapilo - smysl pro humor a sympatie k liberální dvojici Svěrák-Smoljak jsou to poslední, z čeho bych Herr Klause podezíral). A v následném průzkumu veřejného mínění vyšlo najevo, že mu dramaticky klesla popularita u voličů (to mě naopak hodně překvapilo a byl to jeden z těch vzácných okamžiků, kdy jsem byl na Čechy hrdý). Poradci dali Velkému Reformátorovi na čepec a jeho další názory na téma film proto vyhřezly až v době, kdy byl historickým dopatřením zvolen prezidentem (nelíbil se mu třeba Shrek, věřili byste takové ignoranci?). Ale k Marečkovi. Co si budeme namlouvat, ten film samozřejmě pár chyb má. Iva Janžurová snad poprvé šlápla vedle a dobový kontext taky nesmažeme. Jenže to pozitivní, krásné a vtipné prostě převažuje. Tak třeba: nikdy u nás neexistoval hvězdný systém, takže skoro o každém českém filmu můžeme říct, že je "hvězdně obsazený". Ale zatímco jinde je to třeba jen z kosmetických důvodů, v této komedii má každý od Sováka až po Trégla v nejmenší roli co hrát, každý má svůj hvězdný výstup a pointu. A z každé druhé repliky vykrystalizovala "hláška". Vyšší index citovanosti mají z českých filmů jen Pelíšky. 80%(12.8.2005)

Už nemohu spočítat, kolikrát jsem tenhle film viděl. Při záškoláctví na SŠ jsme na něj chodili pravidelně do kina, a i dnes když jde v televizi nemůžu chybět ! Lipský byl na komedie génius. Ti "hrdobci", kteří hodnotí *** a méně, nevědí co je sranda :)(6.1.2003)

Další z bravurních komedií pana Lipského. Mnoho známých herců a výborný scénář jsou zárukou skvělé zábavy. Některé hlášky se staly legendami, kromě té titulní např. "Hliník se odstěhoval do Humpolce." nebo recitace Jana Nerudy "Jak lvové bijem o mříže...".(17.9.2002)

Nestárnoucí česká komedie, dnes už vlastně klasika, legendární dvojice Svěrák-Smoljak. Viděla jsem ji už nejméně 10-krát a stále se mi nepřestala líbit.(8.6.2005)

Naprostá klasika mezi českými komediemi. Spoustu nezapomenutelných hlášek, vynikající herecké obsazení, originální scénář a to vše pod taktovkou génie komedie Oldřicha Lipského. Výborné, nezapomentulné.....(28.9.2007)