„Marečku, podejte mi pero!“

Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Václav Trégl, Oldřich Velen, Darja Hajská, Roman Čada, Markéta Čaňková, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Srstka, Pavel Vondruška, Václav Kotva, Tomáš Holý, Jaroslav Vozáb, Eduard Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal

Další z bravurních komedií pana Lipského. Mnoho známých herců a výborný scénář jsou zárukou skvělé zábavy. Některé hlášky se staly legendami, kromě té titulní např. "Hliník se odstěhoval do Humpolce." nebo recitace Jana Nerudy "Jak lvové bijem o mříže...".(17.9.2002)

Průmyslovka pro starši a pokročilé nikdy nemohla mít lepší zasedací pořádek, než který byl naservírován pány Lipským, Svěrákem a Smoljakem. Co na tom, že Hliník je stále nepřítomen, Mareček se ke svému jménu nehlásí, Plha toho Vergilia v originále nikdy nedá a Šlajs s Tučkem nikdy nedospějí. Mně bylo mezi tvrdošíjně memorujícími pracovníky vždycky skvěle.(23.7.2011)

Stará dobrá komedie mistra O. Lipského. Klasika, kterou znají snad všichni. Hlášky typu Hliník, Hujer meteleskum bleskum apod. jsou slavné a přežijí ještě mnoho let stejně jako tento český klenot.(6.11.2004)

Po letech dávných znovu viděno, na čtyři hvězdičky ze tří upřimně přehodnoceno... Zvláštní, jak taková vpodstatě hloupost zůstává svěží a milá. A vlastně i inteligentně humorná. Vypointovaná, mile zahraná a mile režírovaná. V kontextu světové kinematografie naprosto bezvýznamný film, leč pro našince... No i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále, že... :-) . . . Kdeže ta stará pera jsou... - - - P.S. Nezapomenutelně kouzelné závěrečné dvě minuty v podobě čistokrevné socialistické SCI-FI - tedy pardon - vědeckofantastické... Kdo tenkrát nežil, nepochopí...(31.12.2005)

Abych řekl pravdu, Mareček se mi poměrně okoukal. Asi za to může nekonečné reprízování, kterému jsem měl odolávat mnohem lépe. Skvělé hlášky neupírám, ale už to nějakou dobu nemusím vidět. Proto "jen" 4 hvězdy.(2.9.2008)

• - Řada postav, hlavně studentů, má svůj předobraz v reálném světě. Třeba Mareček, či žák co musí při přemýšlení chodit. Stejně tak řada replik je použita ze vzpomínek, když autoři scénáře ještě učili. (cariada)

• - V roli jednoho z příbuzných studentů večerní školy se objeví i Oldřich Velen. Když se ptá na třídu, kde se konají třídní schůzky, mluví hanáčtinou. Stejné nářečí použil i ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), kde omlouvá vadnou elektronku E13 ze závodu Katoda Olomóc. Půjde pravděpodobně o „následky" jeho působení v Krajském divadle v Olomouci, kde působil 18 let. (Zilin)

• - V první školní scéně seniorů přináší Hujer (Václav Lohniský) švestky ze zahrádky a pokládá je na pravou stranu stolu. Když však do třídy vchází třídní profesor (Josef Abrhám), balíček lezí na opačné straně. (Kroup4)