„Marečku, podejte mi pero!“

Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Václav Trégl, Oldřich Velen, Darja Hajská, Roman Čada, Markéta Čaňková, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Srstka, Pavel Vondruška, Václav Kotva, Tomáš Holý, Jaroslav Vozáb, Eduard Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal

Jednoduchý a geniální nápad mistrů Smoljaka a Svěráka. Skoro dědečkové zasednou do školních škamen = pak je na mnoho legendárních scén, tvořících vlastně celý film, jistojistě zaděláno. Inteligentní legrace o dělnících v době normalizace, která snímkem ani na maličkou chviličku neprostupuje. -VY NEKOUŘÍTE? -NE...JÁ KDYŽ KOUŘÍM, TAK ZVRACÍM...(15.4.2003)

Spolu s Vesničko má středisková a Vrchní, prchni nejlepší české komedie, co kdy byly natočeny. Tenhle film jsem viděl už nejmíň 10x a i přesto neztratil film v mých očích svoje kouzlo a školácký humor.(10.7.2007)

Mámo, nalej polífku..... Ja pravdepodobne nemám pochopenie pre české komédie, ale musím uznať, že toto je jedna z tých najlepších.(21.5.2012)

• - Řada postav, hlavně studentů, má svůj předobraz v reálném světě. Třeba Mareček, či žák co musí při přemýšlení chodit. Stejně tak řada replik je použita ze vzpomínek, když autoři scénáře ještě učili. (cariada)

• - Ve scéně, kdy jde Kroupa starší (Jiří Sovák) poprvé do třídy, je lavice, na které je napsáno: "Kroupa je vůl", v levém oddělení. Když však jeho syn (Jiří Schmitzer) přichází na matematiku, lavice s nápisem je v prostředním oddělení. (Kroup4)

• - Na konci filmu v nové automatizované hale vyjíždějí zemědělské stroje. Při výjezdu druhého stroje z druhého boxu je však vidět lano, na kterém je přístroj tažen. (Kroup4)