• kingik
  ***

  Mimozemská civilizace nebyla nikdy tak prudce inteligentní a inteligentně vtipná. Takový styl humoru, s provokativním proti režimním nádechem v pozadí a sociální kritikou v popředí, si v minulosti mohli dovolit jen ostřílení bardi (československého) humoru, a to proslulá dvojice, Lasica/Satinský, opravdu byli. Ne náhodou si je do svého filmu vybral vynikající režisér Oldřich Lipský a podle svého vlastního scénáře jim svěřil "zodpovědné" úlohy mimozemských návštěvníků žasnoucích z nových poznatků o naší planetě. Jenže toho poznávání bylo v některých fázích až moc, aniž by se děj nějak výrazně hnul z místa. Jiří Menzel v roli fundovaného doktora tak nějak vyplnil to okolní dějové vzduchoprázdno, dvojice chytrých humoristů se postarala o pěknou porci hlášek k zasmání i zamyšlení, ale film jako takový nedospěl k tomu rozpětí, v němž filmová řeč bude mít navrch. To je jeden z mála filmů, ve kterém Lipský používá o něco více situačních gagů, než je u něj zvykem a jednoznačně to má navrch coby vyzrálá "two-men show", než jako plnohodnotná filmová komedie. O přidání kreslených pasáží Vladimíra Jiránka lze spekulovat, zda splnily svoji funkčnost anebo by se to bez nich obešlo. Mně nepřišly nijak vtipné. Bez Lasici a Satinského by se tenhle film rozhodně neobešel a nedovedu si v jejich rolích představit nikoho jiného. Jejich zastínění všeho okolního, bylo vlastně jen ku prospěchu věci, protože legendární režisér tentokrát svoje dílo nepovýšil na mimořádně zdařilé, a chtěl v něm obsáhnout víc, než bylo nezbytně nutné. Výsledek pak pozemštany neoslní. Kvalitní a originální humor proslavené dvojice však na planetě Zemi zůstal. Mé hodnocení: 60%(24.12.2013)

 • Fingon
  ***

  "Na Zemi žijí lidé... no, to aspoň nikoho u nás doma nešokuje..."(21.4.2006)

 • YURAyura
  ****

  Moje teorie, ze ten lepsi ze dvojice V+W, S+G, L+S umira jako prvni se opet potvrdila i v tomto dalsim spolecnem filmu. Ale Menzel me tam teda rozciloval na n-tou(11.8.2005)

 • blackrain
  **

  Nějak jsem filmu nemohla přijít na chuť.(15.9.2010)

 • Boss321
  ****

  Snímek, který nám zasílá jakési ekologické poselství. Dvojice mimozemšťanů Lasica se Satinským jsou skvělý. Jinak celkem zábavný výsměch tehdejší technice a přístupu k odpadu.....(21.12.2007)

 • - Filmom sa inšpirovala Česká pojišťovna a natočila v podobnom žánri reklamný spot, v ktorom účinkovali aj predstavitelia hlavných rolí Milan Lasica (A) a Július Satinský (B). (Raccoon.city)

 • - Dr. Jánský (Jiří Menzel) si na procházce pohvizduje píseň „Krásný hled je na ten Boží svět“. Stejnou píseň si pak o několik měsíců později pohvizdovala pod režijním vedením Jiřího Menzela ve filmu Slavnosti sněženek (1983) také postava Jaromíra Hanzlíka. (Haniczka)

 • - Natáčelo se na pražském sídlišti Jižní město v oblasti mezi Milíčovským vrchem, Milíčovským lesem, stanicemi metra Háje, dříve Kosmonautů, a Opatov, tehdy Družby. (Ampi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace