Mistr filmové parodie Jim Abrahams si vzal tentokrát na mušku slavné mafiánské filmy počínaje Coppolovým Kmotrem a konče Scorseseho Casinem. A tak můžeme znovu sledovat pohnuté osudy přední mafiánské rodiny, která se z chudých sicilských přistěhovalců vypracovala na nejvýkonnější zločineckou organizaci ve Spojených státech. Tentokrát se ale navíc pořádně zasmějeme, protože v mafiánských filmech je materiálu k parodování víc než dost. (oficiální text distributora)

Douglas

Jeho slabina je v tom, že většina vtipů je opravdu směšná teprve tehdy, až uvidíte všechny ty gangsterky a mafiánské filmy. ()

Matty

Další z řady parodií snažících se být vtipné za každou cenu. Vtipy „až nadoraz“ (prdění, zvracení a jiné sprosťárny), desítky narážek na filmy všech žánrů nešikovně poslepované téměř neexistujícím dějem, pár docela vtipných okamžiků za hranou politické korektnosti („přivezl jsem ti Korejce“) a pochopitelně přehrávající herci. Nevkus až za hrob, ta nejčistší forma pokleslé zábavy, ale (!) stále zábavy. 60% Zajímavý komentář: Eddard ()

Cervenak

Paródia, ktorej kvality preveril čas. Možno to bolo to najslabšie od Abrahamsových chlapcov, ale v porovnaní s vlnou (...) Movie filmov, ktorá nasledovala, je to vynikajúca záležitosť s haldami vydarených gagov. ()

Radyo

Jedna z nemnoha relativně vydařených parodií z konce 90. let. Definitivně poslední role pro Lloyda Bridgese, který za nějaký čas po natočení zemřel. To je ale jediný smutný puntík na této komedii. Zbytek je už rozhodně veselejší. ()

Malarkey

Další z řady opravdu výborných komedií, které buď milujete nebo nenávidíte a zřejmě poslední a nejlepší parodie, která byla spáchána na půdě bří Zuckerů a Jima Abrahamse a stála za to! Pokud neznáte Kmotra opravdu dokonale, tak si parodující scény moc neužijete, ale přesto se pobavíte i když to nebude ono. Výborný herecký výkon bohůžel poslední od Lloyda Bridgese veleznámého parodistického herce, který se díky Žhavým výstřelům stal opravdu slavný. Tímto je film jemu udělen na památku a to po právu. --- Jak se jmenuješ chlapče?...Tak Armani Větrovka ()

T2

Rozpočet $10miliónovTržby USA $19,889,299Tržby Celosvetovo $30,143,795║ Miestami celkom znesiteľná paródia na Krstného otca. Škoda že tie trapasy a vtípky čo Jim Abrahams do paródie tlačí sú až moc okukané ale keď sa privrú oči dá sa na tom celkom pobaviť. /40%/ ()

Djkoma

Snaha o naprostou parodizaci všech mafiánských filmů, které něco znamenají a možná první a poslední podařená parodie před nástupem Scary Movie. ()

gouryella

Kritiky film sice ztrhali, ale já jej považuji za opravdu hodně povedenou parodii na mafiánské filmy v čele s Kmotrem (obzvláště loď s nápisem Al Pacino se povedla). ()

Pohrobek

Opravdu silně nevyrovnaná parodie. Škoda. Coppola je šmrncnut Scorsesem, trochu i ve Forrestem, Jurským parkem, Anglickým pacientem a v náznacích spoustou dalšího. Jsou tu vyloženě skvělá místa (Anthonyho mafiánská iniciace je skutečně geniální), místa silně nechutná, ale svůj účel splňující (zvracecí pohřeb) i místa hluchá až slabá (in flagranti). PS: gouryella: Loď se jmenovala Il Pacino, nikoliv Al Pacino. PPS: Tosim: myslím, že kouřen byl velvyslanec čínský. ()

tron

„Bol to otcov nápad.“ – „No, môj určite nie.“ Mám rád paródie a ságu o s olivovým olejom podnikajúcou rodinou Corleonovcov. Potiaľto je s MAFIOU! všetko v poriadku. Bohužiaľ, inak skúsený parodický režisér Jim Abrahams (PRÍSNE TAJNÉ, HORÚCE STRELY 1 - 2) ju nakrútili až v roku 1998. Bola to doba, kedy parodický bôžikovia Lloyd Bridges (PRIPÚTAJTE SA, PROSÍM! 1 - 2, HORÚCE STRELY 1 - 2) a Leslie Nielsen (BLÁZNIVÁ STRELA 1 - 3) zostarli a začali kašľať na scenáre, rozpočty prudko klesli, divákove očakávania tiež a scenár sa zúžil len na parodovanie konkrétnych scén. MAFIA! na tom našťastie nie je až tak zle, ako napr. biedny AGENT WC-40. Ale na spomenuté klasiky nemá ani náhodou. Zaradil by som ju skôr k „paródiám uprostred“ (NABITÁ ZBRAŇ I, UTOPENEC NA ÚTEKU), v ktorých je badať únava materiálu, ale stále sa zasmejete aspoň raz za tri minúty, čo je fajn. Dialógy odsýpajú („Máte v sebe niečo talianske?“ – „Od minulej noci nie.“) a dokonca sa nájde zopár originálnejšie koncipovaných scén (oslí zadok, loď Il Pacino, Kórejský suvenír, Makarena, „Muž je ako kúsok syra.“, masové dávenie, Don Quijote, Zmluva o večnom mieri, mačací chvost). Nechýbajú „konkrétne“ paródie (okrem ságy KRSTNÝ OTEC ešte KASÍNO, ČEĽUSTE, FORREST GUMP a Lord of the Dance). Jedná sa o predposlednú rolu Lloyda Bridgesa. ()

B!shop

I kdyz to nedosahuje kvalit jinejch komedii Jima Abrahamse, porad to je nadprumer a navic me nenapada jina parodie na mafianske filmy. Sice jsem se nijak zvlast nenasmal (i kdyz vtipu tu je dost a nekolik jich je fakt dobrejch), ale sledovat ty sceny a vybavovat si, jak vypadaj v originale, je parada. V podstate cim vic mate nakoukano mafianskejch filmu, tim vic se budete bavit. Taky by me zajimalo, jak by si poradil Lloyd Bridges s vaznou roli mafiana, protoze na nej docela vypadal. Nebral bych to jako cistou parodii, ale spis jako takovou poctu mafianskym filmum a pokud nebudete cekat, ze se budete od zacatku do konce popadat za bricho, budete se dobre bavit. ()

monolog

Problém Maffióssa je, že nemá žádný pořádný příběh. Vlastně tam o nic než zparodování několika nejznámějších gangsterek nejde a s tím si nevystačí ani nejlepší parodie. Několik vtipných momentů tam je a celkově to nevychází až jako tak velký blábol, přesto hluchých míst je víc, než zábavných. Jay Mohr na parodii vůbec nemá, aspoň mně to tak podle tohoto filmu přišlo, jenže je pravda, že neměl co hrát. Je to totiž takový guláš, všehochuť, ale příliš zamíchaná. Navíc tvůrci neparodovali ani moc gangsterek, jen opravdu ty nejznámější (Casino, Kmotr, Mafiáni) a jinak si vypůjčili semtam něco odněkukd. No, nemůžu říct, že bych se nezasmál vůbec, ani nemůžu říct, že by to byl tak strašný propadák. Jen to dobré parodii nesahá ani po kolena. ()

Skejpr

U tohohle filmu jsem řval smíchy. Parodie jak má být. Lloyd Bridges si tu svoji poslední roli opravdu s gustem užívá. ()

BadoXXII

Videl som všetky filmy, čo Mafia! paroduje a to je asi základ aby sa človek mohol pri sledovaní dobre zabaviť. Každopádne kadencia vtipov bola prvýkrát silnejšia ako teraz po rokoch. Niektoré vtípky mi už prídu veľmi trápne a podpriemerné. Stále sa však jedná o oveľa lepšiu paródiu ako sú tie dnešné (všetko od J. Friedberga a spol.) ()

Shit

Typická bláznivá parodia, tentokrát na mafiánský filmy, ale opravdu zábavná. Sice jsem se po celou dobu filmu nesmál, ale taky nemúžu říct že bych se nudil a několik scén oprvdu stálo za to a v porovnání se scénama z opavdocvých mafiánských filmů celej film vyzněl ohromě vtipně, snad jen ten divnej konec se mi moc nelíbil, jinak si nemůžu stěžovat ()

Eddard

Parodii Maffiósso považuju za naprostou špičku žánru... Bohužel - jak podotkl Douglas - je pro ní dost potřebné mít nakoukaného minimálně většinu Scorseseho a Coppolova Kmotra... Bez téhle intertextuální znalosti (a nejedná se jen o repliky, postavy a jména. ale i o stylistiku: například slavná kamerová jízda, seznamující nás s mafiánskou společností, z Mafiánů) se vám bohužel většina vtipů bude zdát samoúčelná, hloupá a nelogická (a některé gagy, proč si to nepřiznat takové skutečně jsou, čemuž se už ale asi žádná parodie nevyhne). Kdyby nic jiného, několik scén je prostě úžasných - svatební tanec, pohřeb a la Anglický pacient či závěrečné kmotrovské vyřizování účtů... 80% ()