Maffiósso

Jane Austen's Mafia!

Mafia!

Komedie / Drama / Krimi

USA, 1998, 86 min

Konečně taky nějaká parodie na Kmotra, Mafiány a Casino. Doposud jsem viděl parodie jen na kasovní trháky. Samí X-meni, Spider- mani a další akční pecky, ale tohle není zaměřeno na akční filmy a to je důvod, proč je to dobré. Ano, je to sice blbost, jenže některé scény a hlášky ( "Jak se vlastně jmenuješ?" "Vincenzo Armani Větrovka Cortíno") mně vážně pobavili a dokonce jsem se párkrát zasmál nahlas.Příběh je sice takový.... Moment! Má ono to vůbec nějaký příběh? Asi ne!!! Spíš jde jen o skloubení pár gangsterských filmů dohromady a to je celé. Jenže, parodie se točí, aby pobavili. Mně to pobavilo, takže účel je splněn, ale na to, že to šlo 80 minut, tak mi to připadalo delší. Tvůrci vyplítvali veškere vtipné scény v prvních 40 minutách a ke konci už se moc vtipné scény nevyskytovaly. Maffiósso je ale určitě lepší parodie, než třeba takové Scary Movie 4. Pořád se ale nemůžu zbavit pocitu, že stačilo to vidět jen jednou a možná si to připomenout za pár let znovu!(21.12.2008)

Jedna z nemnoha relativně vydařených parodií z konce 90. let. Definitivně poslední role pro Lloyda Bridgese, který za nějaký čas po natočení zemřel. To je ale jediný smutný puntík na této komedii. Zbytek je už rozhodně veselejší.(26.8.2002)

Parodii Maffiósso považuju za naprostou špičku žánru... Bohužel - jak podotkl Douglas - je pro ní dost potřebné mít nakoukaného minimálně většinu Scorseseho a Coppolova Kmotra... Bez téhle intertextuální znalosti (a nejedná se jen o repliky, postavy a jména. ale i o stylistiku: například slavná kamerová jízda, seznamující nás s mafiánskou společností, z Mafiánů) se vám bohužel většina vtipů bude zdát samoúčelná, hloupá a nelogická (a některé gagy, proč si to nepřiznat takové skutečně jsou, čemuž se už ale asi žádná parodie nevyhne). Kdyby nic jiného, několik scén je prostě úžasných - svatební tanec, pohřeb a la Anglický pacient či závěrečné kmotrovské vyřizování účtů... 80%(17.11.2006)

Jeho slabina je v tom, že většina vtipů je opravdu směšná teprve tehdy, až uvidíte všechny ty gangsterky a mafiánské filmy.(30.5.2002)

• Turiec

Paródia prevážne na mafiánske filmy (Krstný otec, Kasíno...). Možno nájsť však aj iné (napr. Čeľuste, Forrest Gump...). Film je plný čierneho humoru hraničiaceho až s nechutnosťami. Ale také už súčasné paródie sú. A ako to už býva, vtipy sú ukryté aj v záverečných titulkoch.(3.1.2004)

• - Představitel Vincenza Lloyd Bridges zemřel jen pár týdnů po skončení natáčení, film je věnován jeho památce. (korbitch22)

• - Hned na začátku chlapec přeletí přes řidítka a narazí do podobizny Benita Mussoliniho. Film se odehrává roku 1901, kdy byl Mussollini teprve čerstvě vystudovaný učitel před odjezdem do Švýcarska. Navíc se podobizny Mussoliniho začaly v Itálii vyvěšovat až od roku 1919. (ypres.bass)