• slovenský

Komedie

USA, 1983, 79 min

O tomto filme som netusil vobec nic a skor som zo zaciatku ocakaval nejaky autenticky dokument o skutocnom clovekovi, ktory sa stal niecim vynimocnym, ale ked som zbadal v prvom zabere Woodyho a potom to jeho premienanie sa na roznych ludi, zenske pohlavie radsej neskusil, nedokazal som sa ubranit smiechu, pretoze prave v takychto ulohach ho mam najradsej. Avsak asi po 40-tich minutach ma tie jeho sarapady prestali bavit, mozno aj preto, ze mi vadil ten jeho dokumentarny sposob. Skor by som privital Zeliga, ako normalny film (komediu)...18.03.2009 ____ Woody Allen - (Leonard Zelig) +++ Mia Farrow - (Dr. Eudora Nesbitt Fletcherová) +++ John Buckwalter - (Dr. Sindell) +++ Patrick Horgan - (Rozprávač) +++ Paul Nevens - (Dr. Birsky) +++ Hudba: Dick Hyman +++(18.3.2009)

"Zlinčujeme toho malého židáka!.." Zelig Woodyho Allena dosť vybočuje z jeho konverzačne pojatých filmov. Dosť sa toho nakecá i tu, ale film je natoľko originálny, že také niečo sa vidí len pár krát za život. Zelig má výbornú myšlienku a dokumentárno filmová podoba je ojedinelá i dnes . Kto nevie do čoho ide, môže byť spočiatku zaskočený. Chameleónska postava Zeliga, ktorá je raz tu a potom tam môže mnohým pripomenúť Forresta Gumpa. Forrest je prístupný pre masy, Zelig je malým artovým filmom, ktorý si svojho fanúšika musí nájsť. Každopádne je to iný W. Allen na akého sme zvyknutý a či je to dobre alebo nie, sa musí rozhodnúť každý sám. U mňa spokojnosť, pretože ide o naozaj zaujímavo podaný a ojedinelý film. 80%.(4.11.2014)

Musím se přiznat, že jsem se sám několikrát načapal v představě, že ti herci v Proměnlivém muži přehrávají a že jsem se dozvěděl zajímavou věc o tom kdo přerušil Hitlerův projev - ale kurňa, vždyť je to mystifikace! Film tak přesvědčivý, od samotné hudby, výkonů, dokumentárního zpovídání a dalších maličkostí, které však nezůstaly opomenuty a tvoří úžasný celek.Od této chvíle přebírá Zelig pochodeň mého nejoblíbenějšího Woodyho filmu, kterou až do této chvíle neslo Seber prachy a zmiz.(8.11.2005)

Woody je originál to se musí nechat. Ale ne vše se podaří. Zelig je fiktivním retrodokumentem o osobnosti Zeligovi (což je někdo na způsob Forresta Gumpa - člověk, který byl u všeho). Problémem je, že i délka 75 minut je strašně moc. Tato forma se postupem času stává pro diváka (aspoň mě teda) doslova ubíjející.(24.2.2010)

Doopravdy jsem se rozesmál asi čtyřikrát. Pro tenhle Allenův film mám slabost hlavně z důvodu originálního nápadu. Fiktivního dokumentu a člověka, který se ve snaze zapadnout, proměňuje. Dojemný závěr potěší.(29.12.2005)

• - Hvězda němé éry Lilian Gish natočila scénu pro film, ta však v konečně verzi nebyla do filmu zařazena. (Kulmon)

• - V roce 2007 objevila italská psycholožka nezvyklou formu poškození mozku, který má stejný dopad na své oběti, podobně jako ve filmu (kromě psychologické proměny). Objevitelka Giovannina Conchiglia a její kolegové se rozhodli tento syndrom pojmenovat "Zelig-like Syndrom" podle filmu. (don corleone)

• - Kvůli posedlosti v autetičnosti snímku trvalo Allenovi natáčení stejně dlouho jako natáčení dvou jiných filmů dohromady. (don corleone)