Rychlý jako blesk

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1992, 95 min

Je to dosť dobrý akčný film s Brandonom Leem v hlavnej úlohe. Má celkom dobrý príbeh o študentovi so znalosťou bojových umení, ktorý sa náhodou stane svedkom mafiánskej vraždy spáchanou vplyvným mafiánskym šéfom a tak po ňom ide nielen mafia, ale aj skorumpovaná polícia. So spracovaním som spokojný, síce viacero prvkov by sa dalo aj vylepšiť, ale dej je svižný, stále sa niečo deje a dokonca príbeh niečím aj prekvapí. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Súboje majú slušnú choreografiu, niekoľko výborných momentov, Brandon Lee je v najlepšej forme a občas poteší aj nejaká zlomenina, ale dobre zvládnuté sú aj prestrelky a zvyšná akcia. Najviac sa mi páči finále, obzvlášť výborný súboj v práčovni, akcia s dvojicou policajtov v byte alebo akcia po mafiánskej vražde. Herecké obsadenie je na tom dobre, Brandon Lee je tu vo svojej jedinej plnohodnotnej akčnej úlohe, potešia jeho pomocníci, ale aj záporáci sú bez problémov. Réžia a technická stránka sú viac než dostatočné, ale Dwight H. Little už svojim nedávnym filmom Muž so znakom smrti so Stevenom Seagalom dokázal, že akčné filmy točiť vie. Rýchly ako blesk patrí medzi tie lepšie akčné filmy prvej polovice deväťdesiatych rokov a je aj najreprezentatívnejším akčným filmom Brandona Leeho. Škoda, že jeho kariéra tak skoro a tragicky skončila. Objektívna kvalita filmu- 63%, film sa páči mne na 75%.(14.4.2011)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $14,356,479Tržby Celosvetovo $15,100,000(6.2.2010)

Je celkom zabavne pozriet sa na film, ktory som videl naposledy v kine niekedy v roku 1992, teda naposledy pred 18 rokmi. Samozrejme, ze v tom obdobi scenar pre mna nehral ziadnu ulohu a dolezite boli pre mna bojove umenia Brandona Leeho, strielacky, nahanacky a vybuchy, ktore mi pripominali akcne filmy 80-tych rokov spolu aj s hudbou od Chritophera Younga. Film som videl na JOJ-ke a mozno aj preto mi dnes zazitok pokazil skor nekvalitny dabing, kde pri strielaniach zo samopalu, nebol pocut ziadny zvuk a vobec pri mnohych akcnych scenach akoby chybal zvuk, ale bavilo ma to aj dnes... 26.03.2010 _______ Brandon Lee - (Jake Lo) +++ Powers Boothe - (Mace Ryan) +++ Nick Mancuso - (Antonio Serrano) +++ Raymond J. Barry - (Agent Frank Stewart) +++ Kate Hodge - (Karla Withers) +++ Tony Longo - (Brunner) +++ Tzi Ma - (Kinman Tau) +++ Michael Paul Chan - (Carl Chang) +++ Hudba: Christopher Young +++(26.3.2010)

Velmi poctivá osmdesátková nálada dirigovaná kdysi celkem nadějným režisérem. Fádní zápletku a nelogiku není třeba rozebírat, vypíchnout si ale zaslouží Brandon Lee. Ten na začátku 90. let nebyl úplně standardním hollywoodským kopáčem typu JCvD, protože mu do vínku bylo naděleno o malinko víc hereckého talentu než bylo zvykem u ostatních. Díky tomu jsou Lee-ovi momenty méně (nechtěně) úsměvné a bojové scény o to zajímavější, zde podepřené hodně vydařenou choreografii. Je jen otázka, zda-li by dnes Lee skončil v regálech dvdpůjčoven, já mám pocit že měl oproti ostatním hodně velkou šanci se udržet.(2.7.2008)

Příšerně schematický scénář, kdy už pět minut dopředu víte, co se stane (a ono se to opravdu stane) a do toho neumětel a béčkař na slovo vzatý Dwight H.Little, který v životě nepřekročil a nepřekročí hranici průměrného filmu. Akční scény jsou opět průměrné a vůbec ničím vyjímečné. Zesnulý Brandon Lee nepostrádal charisma i herecký talent, ale se zbytkem už je to horší. 60%(7.9.2010)

• - Hlavní protagonista Brandon Lee si přál obsadit na pozici režiséra Johna Woo. Studiu si však jeho rukopis na snímku vidět nepřálo. (Monco)

• - Ve scéně, kdy hlavní hrdina projede oknem motorkou a spadne na zem, má krev na pravém koutu rtů. Při detailním záběru je zranění na levé části rtu. V dalším záběru je opět na pravé straně! (FilmFan24)