Rychlý jako blesk

• slovenský

Rýchly ako blesk

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1992, 95 min

Příšerně schematický scénář, kdy už pět minut dopředu víte, co se stane (a ono se to opravdu stane) a do toho neumětel a béčkař na slovo vzatý Dwight H.Little, který v životě nepřekročil a nepřekročí hranici průměrného filmu. Akční scény jsou opět průměrné a vůbec ničím vyjímečné. Zesnulý Brandon Lee nepostrádal charisma i herecký talent, ale se zbytkem už je to horší. 60%(7.9.2010)

• Hem.m

Prostě nemohu si pomoc, ale tohle nebyl ani průměrný snímek, to byla prostě prach sprostá sračka s kopy, údery pěstí a s velkým množstvím zbytečné munice. Ze začátku celkem dobrá zápletka, se ukáže v konci jako hlen a hned tu z toho mám ha, ha, happy end, který končí tak stupidně až jsem si opravdu musel říci: Vážně? Vážně hoši? Vážně může skončit něco tak hloupě, že i imbecil by řekl, že je to hloupé? Bez urážky, ale vůbec bych se nedivil, kdyby se ještě tam ti dva bolci vzali při závěrečných titulcích. PS: Tento komentář neobsahuje spoilery, je to totiž napsán celý jako spoiler.(26.1.2014)

Ve své době naprosto perfektní akční jízda. Brandon měl již v tomto filmu v kariéře skvěle našlápnuto, aby se mohl pustit do úžasné Vrány a skončit stejně jako jeho legendární otec ... Neuvěřitelná absurdita a tradégie. Každopádně film Rychlý jako blesk byl ve své době naprosto perfektní akční nářez. Scénář jednoduchý, ale pro akční film dostatečný a v podstatě super. Mladý student ovládající bojová umění se nechtěně připlete do cesty mafiánům, když se stane svědkem vraždy. A ti pak po něm od začátku jdou, policie, která si ho přebere je bezradná a tak mu nezbyde, než veškerou mafiánskou bandu postupně zrušit osobně. Brandon účelově používá tradiční Bruceho pohyby a způsob boje, které má před kamerou výborně zvládnuté. Úžasná hudba v některých scénách, naprosto dokonale choreograficky zvládnutý souboj v prádelně s dlouhovlasým kníratým číňanem, vymlácení celého baru plného mafiánů, rychlost, spád ... prostě paráda! Rok vzniku dává filmu ještě trochu starší vizualní stránku, ovšem je to již jasný přelom do další éry akčních filmů, které později začal točit Jet Li, Standham, Willis, Tony Jaa a další.(12.12.2007)

Velmi poctivá osmdesátková nálada dirigovaná kdysi celkem nadějným režisérem. Fádní zápletku a nelogiku není třeba rozebírat, vypíchnout si ale zaslouží Brandon Lee. Ten na začátku 90. let nebyl úplně standardním hollywoodským kopáčem typu JCvD, protože mu do vínku bylo naděleno o malinko víc hereckého talentu než bylo zvykem u ostatních. Díky tomu jsou Lee-ovi momenty méně (nechtěně) úsměvné a bojové scény o to zajímavější, zde podepřené hodně vydařenou choreografii. Je jen otázka, zda-li by dnes Lee skončil v regálech dvdpůjčoven, já mám pocit že měl oproti ostatním hodně velkou šanci se udržet.(2.7.2008)

Brandon Lee krátce zazářil na poli béčkových akčních hvězdiček první poloviny 90. let jako David Bradley nebo Mark Dacascos než mu tenhle jeho v pořadí třetí snímek zajistil průlomovou a zároveň osudnou roli ve VRÁNĚ. Byl to sympaťák, tílka mu slušela a kopalo mu to, otázka je, jaké by pro sebe našel uplatnění v druhé polovině dekády, která byla poznamenána úpadkem akčních ikon. RYCHLÝ JAKO BLESK stojí na dobrých hercích (a provařených béčkových šikmookých xichtech) a několika slušných akčních scénách plných vychytávek, díky kterým člověk bez větších obtíží zkousne triviální příběh a nemastnou neslanou režii na slovo vzatého béčkaře Littlea (o dva roky starší MUŽ S CEJCHEM SMRTI).(29.5.2007)