Rychlý jako blesk

• slovenský

Rýchly ako blesk

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1992, 95 min

Ani nedokážu přesně říct proč, ale předposlední film syna slavného otce mi v rámci žánru hodně utkvěl v paměti. Režisér Muže s cejchem smrti se opět předvedl jako velmi slušný akční béčkař, tentokrát nabízí navíc hodně vydařenou choreografii bojových sekvencí. Zápletka triviální, atmosféra výborná..(27.8.2011)

Je to dosť dobrý akčný film s Brandonom Leem v hlavnej úlohe. Má celkom dobrý príbeh o študentovi so znalosťou bojových umení, ktorý sa náhodou stane svedkom mafiánskej vraždy spáchanou vplyvným mafiánskym šéfom a tak po ňom ide nielen mafia, ale aj skorumpovaná polícia. So spracovaním som spokojný, síce viacero prvkov by sa dalo aj vylepšiť, ale dej je svižný, stále sa niečo deje a dokonca príbeh niečím aj prekvapí. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Súboje majú slušnú choreografiu, niekoľko výborných momentov, Brandon Lee je v najlepšej forme a občas poteší aj nejaká zlomenina, ale dobre zvládnuté sú aj prestrelky a zvyšná akcia. Najviac sa mi páči finále, obzvlášť výborný súboj v práčovni, akcia s dvojicou policajtov v byte alebo akcia po mafiánskej vražde. Herecké obsadenie je na tom dobre, Brandon Lee je tu vo svojej jedinej plnohodnotnej akčnej úlohe, potešia jeho pomocníci, ale aj záporáci sú bez problémov. Réžia a technická stránka sú viac než dostatočné, ale Dwight H. Little už svojim nedávnym filmom Muž so znakom smrti so Stevenom Seagalom dokázal, že akčné filmy točiť vie. Rýchly ako blesk patrí medzi tie lepšie akčné filmy prvej polovice deväťdesiatych rokov a je aj najreprezentatívnejším akčným filmom Brandona Leeho. Škoda, že jeho kariéra tak skoro a tragicky skončila. Objektívna kvalita filmu- 63%, film sa páči mne na 75%.(14.4.2011)

Velmi poctivá osmdesátková nálada dirigovaná kdysi celkem nadějným režisérem. Fádní zápletku a nelogiku není třeba rozebírat, vypíchnout si ale zaslouží Brandon Lee. Ten na začátku 90. let nebyl úplně standardním hollywoodským kopáčem typu JCvD, protože mu do vínku bylo naděleno o malinko víc hereckého talentu než bylo zvykem u ostatních. Díky tomu jsou Lee-ovi momenty méně (nechtěně) úsměvné a bojové scény o to zajímavější, zde podepřené hodně vydařenou choreografii. Je jen otázka, zda-li by dnes Lee skončil v regálech dvdpůjčoven, já mám pocit že měl oproti ostatním hodně velkou šanci se udržet.(2.7.2008)

65%(9.11.2011)

Typický akční béčko se skvělým Brandonem Lee, jenže to má bohužel celkem nic moc příběh, kterej sice sedí do filmu, jenomže je dost takovej mdlej a nemá to šťávu, což je fakt škoda, protože Brandon na to fakt má a moh z toho udělat pěknou akční řež(6.5.2007)