Reklama

Reklama

Věříte svému počítači?

(festivalový název)
  • USA Do You Trust This Computer?
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Science fiction už dlouho předpovídala vznik umělé inteligence. Dnes mění každodenní aspekty našeho života nová generace samostatně se učících počítačů. Obrovské množství dat je sbíráno, interpretováno a prezentováno nám zpátky v záplavě aplikací, chytrých zařízení a cílených reklam. Prakticky každé odvětví na Zemi pociťuje tuto proměnu. Od automatizace práce k lékařským diagnózám, od voleb až k válečným zbraním. "Věříte tomuto počítači?" prozkoumává přísliby a rizika této formující se epochy. Povede UI k věku dosud nevídaného potenciálu, nebo se ukáže být naším posledním vynálezem? (Fary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

jackalsc 

všechny recenze uživatele

Nevím proč tak masivně obsazovat někoho jako je třeba Nolan. Raději bych volil odborníky z oboru. Tak to akorát vypadá jako by dali někomu nastudovat nějaký názor, protože ,,Hej, máme přece Nolana v dokumetu". Co má proboha Nolan co mluvit do nějakých analýz. Je to výborný režisér, ale tady nemá naprosto co dělat. To je jako kdyby tam mluvit Trump. Prosím, když chcete seriózní dokument, o daném tématu kašlete na publicitu. Lidi z daného oboru jsou na toto nejlepší. ()

Franc1s 

všechny recenze uživatele

"Jsme otroci té technologie, protože se nedokážeme vrátit." Smutný souhrn všeho, co se děje na pozadí displeje, aplikací, sociálních sítí, informací, vyhledávání, financí, vojenství, trhu práce, robotiku, UI a nejen toho. Škoda, že tento dokument je tak krátký, sledování jak si lidstvo kope vlastní jámu lvovou je zajímavé a zároveň k pláči... Nejen pro rodiče, co darují svým ratolestem smartfounek k nástupu do 1.třídy, ale i těm co hledají něco u strejdy Googla ()

Reklama

Magika82 

všechny recenze uživatele

"Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán." Praví moudře již po staletí toto přísloví. Naprosto se dá uplatnit i na technologie a hraní si s Umělou inteligencí. Před tímto počínáním musí mít varovně zvednutý ukazováček každý rozumný člověk. Mezi takové patřil dokonce i zesnulý Stephen Hawking, a stále patří jeden z předních světových fyziků a profesor Teoretické fyziky Mitchio Kaku. A domněnka, že uplatněním Tří zákonů Issaca Asimova, budeme pány ohně a on našim sluhou, je stejně tak naivní ovšem mnohem hrozivější ve svých důsledcích, jako výlet seniorů na předváděcí akci "Šmejdů"... Je otázkou kdy a nikoli jestli, si UI uvědomí závislost svých stvořitelů na všem, co ona ovládá, a my potřebujeme k životu jako spotřebitelé. Napříč vším. Od ovladače televize, přes řízení dopravy světelnou signalizací, bankovní systémy, přístroje v nemocnicích na jednotkách JIP a ARO, palubních počítačů vozidel, vlaků, lodí, ponorek, letadel, jaderných elektráren, atd., až po systémy balistických raket... Proč by UI měla sloužit tvůrcům, kteří ve skutečnosti jsou na ni zcela závislými? ......Sloužili byste vy sami někomu, když byste byli těmi kdo má vše a ovládá vše, co on potřebuje ke svému životu?...... Odpovězte si sami. Možná pak již při zavedení řeči o UI zpozorníte více a uvážlivěji, než-li jste činili do doby položení a zodpovězení si této otázky...... 100% a za mne tak vyjímečně udělovaných plných 5 hvězd. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Tak to bolo naozaj zaujímavé zamyslenie sa nad tým, čo všetko technologická moderna spätá s umelou inteligenciou so sebou prináša. A veruže to zďaleka nie je všetko tak pozitívne ako by sme mohli dúfať. Zaiste, technika priniesla ľuďom mnoho výdobytkov, uľahčenia do života či zdokonalenie medicíny, ale zároveň má kopu negatív akými sú okrem iného pokles úrovne medziľudských vzťahov, no čím ďalej tým väčšia manipulácia verejnej mienky. Je to naozaj hrozivé a odstrašujúce. Až sa človek začína báť, čo bude o pár rokov.... Na záver len jeden pekný výrok, ktorý odznel v úplnom začiatku dokumentu: Technológia nikdy nie je dobrá alebo zlá. Ide o to, čo s tou technológiou robíme. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Dokument pojednává o plusech a nebezpečích umělé inteligence. Částečně neúplné a zavádějící. Nejděsivěji působí "autonomní zbraně". Opravdu těžko věřit když vidíme, jak se mnoho států na světě nesnáší (nejnověji konflikt mezi dvěma členy NATO Řeckem Tureckem), že nebudou brzo použity. V dokumentu mě zaujala věta vědce "lidský mozek možná není schopen pochopit komplexitu světa" a dalšího vědce "stroje jsou přirození psychopati". Jen si říkám hlavě ať nikoho nenapadne jak napodobit fotosyntézu, protože potraviny jsou jediným limitujícím prvkem, aby se lidstvo nerozrostlo na další miliardy, když současný růst umožnily genetické manipulace s plodinami (šestinásobné zvýšení plodnosti rýže u rýžožroutů v Asii apod.) ()

Reklama

Reklama