Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Epizodu IV jsem viděl nejdřív v devadesátém na jednohlasně dabované kazetě, o rok později v kině, pak zase v 97. v kině jako speciální edici, další rok jsem si koupil SE na VHS a teď na DVD. Příští rok asi bude Blu-ray. Takže ten film žeru už dvacet let. A pořád mě kupodivu ohromně baví.(28.11.2010)

K fenoménu Star Wars jsem přišel (bohužel) až dost pozdě, proto jsem možná některé aspekty nebyl schopen docenit. Každopádně efekty nebyly vůbec špatné, hudba výborná a těch nových nápadů a inovativních myšlenek! Parádní stíhačky, přestřelky světelné meče, kreatury... Prostě celý vesmír, ovšem měl bych výhrady, v konstrastu s dobrou akcí působí některé ostatní scény trochu těžkopádně, jednoduše, když zrovna nemůžeme na obrazovce obdivovat "hvězdy" ani "války", začíname se nudit, George Lucas sice vymyslel převratné dílo, ale režírování mohl klidně přenechat někomu jinému... Co se týče hereckých výkonů, tak světoznámý, resp. galaxioznámý Luke Skywalker překvapivě nic moc, zůstává daleko ve stínu mnohem lepšího Harrisona Forda, ale jinak jde o velmi dobrou klasiku a praotce všech sci-fi, která si dozajista zaslouží náš respekt. 8/10(8.4.2008)

Science Fiction klasika, ktorá raz a navždy ovplyvnila žaner a to spôsobom priam nevídaným. Nezmazateľne sa však zapísala aj do môjho života ako prvý veľkolepý kinozážitok a predznamenala môj ďalší záujem o film. Od zhliadnutia Special Edition už uplynul nejaký čas a Nová nádej nie je ani zďaleka tak bezchybným predstavením ako kedysi, ale hoci mi je nová trilógia je z istých dôvodov možno aj o niečo bližšia ako pôvodná, na niektoré zážitky sa proste nezabúda. A počiatok tejto veľkolepej ságy medzi nimi nemôže chýbať.(24.10.2006)

Mladému mužovi Lukovi Skywalkerovi osud určí, aby stál na čele povstania proti hviezdnemu impériu. Fantasy film Georga Lucasa inšpiroval generácie divákov a nadobro zmenil filmový marketing. Lucas vytvoril svoj svet (dávno predtým, vo vzdialenej galaxii) podľa sobotňajších akčných seriálov, ktoré tak obľuboval v detstve, ale preštudoval si aj prácu Josepha Campbella o mytológii. Významne ho ovplyvnil aj samurajský film Kakushi-toride no san-akunin (1958) Akiru Kurosawu. Štruktúra filmu postačovala na to, aby fascinovala dospievajúcich chlapcov bez komplikovania v podstate jednoduchého príbehu dobra a zla. Film sa dočkal dvoch pokračovaní a o 20 rokov neskôr troch častí, ktoré chronologicky predchádzajú dej filmu. Star Wars sa stali nečakaným hitom (sci-fi v tom čase nebolo kasovým trhákom) a úplne zmenili filmový priemysel. Znamenali začiatok novej éry kinematografie, zameranej na špeciálne efekty, s cieľovou skupinou mladých divákov. Filmy sa premietali v čo najväčšom počte kinosál a rozpočet na marketing sa financoval predajom reklamných predmetov. Lucas sa stal miliardárom a založil Industrial Light & Magic, poprednú spoločnosť v oblasti špeciálnych efektov. 75%(5.7.2010)

V životě už jsem nějaký ten film viděl, ale snad jen o Kubrickově Vesmírné Oddysee mohu říci, že je v žánru sci-fi stejně kultovní. George Lucas šel za svým snem a dokázal natočit snímek, od kterého nikdo nic nečekal, ani samotní herci nerozuměli scénáři, ale přesto dokázal stvořit legendu, kult a pro milióny fanoušků vytvořil svět, který nikdy nepřestane fascinovat. Ačkoliv Star Wars bude vždy publikum dělit na dvě skupiny, tak já se vždy budu řadit do té, kterou ohromil svět kolem Luka Skywalkera. V té době dokázal Lucas využít přelomové vizuální efekty, které i dnes mají co říci a založil tak první společnost na filmové triky ILM. Tohle je klasika, kterou by měl každý správný filmový nadšenec vidět i za cenu toho, že by se mu nelíbila - tohle je povinnost!........(29.10.2008)

• - Po útoku písečných lidí, když je Luke (Mark Hamill) v bezvědomí, mění se polohy jeho rukou a hlavy mezi záběry. Ve 32. minutě filmu má C-3PO (Anthony Daniels) v hlavě důlek, ale o minutu a půl později jej nemá. (GreatestFan)

• - Na jméno astro-droida R2-D2, který měl původně normálně mluvit, přišel George Lucas již během natáčení filmu Americké Graffiti (1973). Jméno R2-D2 se španělsky vyslovuje „Arturito“, což znamená „malý Artur“. (GreatestFan)

• - Hláška "There will be no escape for the Princess this time" měla být původně "There will be no escape for the Captain this time," určena pro scénu, kdy Darth Vader (David Prowse) udusí k smrti capitána Antila. (GreatestFan)