Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Nezbývalo mi nic jiného, než se usadit a ohromeně zírat, když do záběru vplul "nekončící" válečný křižník Impéria. Častokrát jsem se probouzel ze snů, ve kterých jsem sváděl souboje světelnými meči s lordem v černém brnění. Hltal jsem mentorovské rady mistra Obi-Wana a spolu s Lukem překonával nástrahy Hvězdy smrti. Porazili jsme odpadní dianogy, spousty vojáků i samotnou Hvězdu a objevili jsme vesmírnou Sílu. Uchovávám všechny tyto (a mnohé další) fragmenty v sobě, protože čas od času se umím naprosto ponořit do tohoto jedinečného Lucasova světa, kde každý tvor má detailně propracovanou mytologii, kde kolem hlav létají plasmové výboje a kde se v úchvatných bitvách snaží dobro zvítězit nad zlem. Vždycky si s Chewbaccou na konci s potěšením zamručím... jenže Impérium neprohrálo... 11 miliónů dolarů(rozpočet)/775,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/376,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Hvězdné války jako celek mám docela i rád. A přesto mám skoro až heretický názor na první (respektive čtvrtou) epizodu. Přijde mi průměrná až nezáživná, což sice neznamená přímo nudná, ale... Ač jsem Novou naději viděl v kině ve svých asi osmi letech, tak narozdíl od Indyho viděného také v té době nepřeskočila ihned jiskra, která by zažehla celoživotní lásku. ♫ Hodnocení OST: 4/5(12.3.2005)

V ROCE 1977 byl Han Solo poprvé spatřen, jak v jednom všivém baru, na kterési Bohem zapomenuté planetě sedí u stolu s mafiánským emzákem, a během rozhovoru si nenápadně připravuje svůj laserový kolťák, aby v příhodné chvíli jediným stisknutím spouště dopravil svého nepříjemného společníka přímo do emzáckého nebe. Když to udělal, hodil číšníkovi minci, a pronesl něco jako: "Ukliďte ten sajrajt." Rázem si tím získal mimořádné postavení jediného nečernobílého charakteru v jinak přehledné galerii kladných a záporných postav tohoto snímku. Od té doby zaperlil ještě mnohokrát, ale nikdy už nepředvedl něco tak příjemně nepředvídatelného. Nějakých dvacet let tímhle kouskem získával sympatie dospělého diváka, který by jinak možná váhal Star Wars pro jeho infantilnost přijmout, a pomáhal tak z této vesmírné opery vytvářet skutečný kult. Díky němu se mohl kýč doopravdy změnit v kouzelně podmanivou ságu i v očích jinak kritického diváka... ČAS BĚŽEL. Přišla 90. léta, a George Lucas v rámci upoutání pozornosti k připravovaným prequelům SW vtrhl do kin s novou digitální úpravou původní trilogie. A už je to tady. Jsme opět v baru, mafiánský emzák vytáhne pistoli, aby zastřelil Hana Sola, ten však hbitě reaguje... Počkat! Takhle to přece nebylo! Ano, Lucas v rámci politické korektnosti neváhal zasáhnout do historie, kterou kdysi stvořil. Možná si myslel, že na to má právo. Ale mýlil se. Tahle historie už dávno nepatřila jenom jemu. On sám to (po kritickém přijetí této úpravy fanoušky a pamětníky) částečně uznal alespoň tím, že pro další vydání na DVD nechal oba protivníky tasit ve stejnou chvíli. Je ovšem nabíledni, že ani tenhle kompromis stále není tím pravým ořechovým. Lucasovi to ale může být jedno. Kdo z mladších fanoušků SW tohle všechno ví? Koho to zajímá? Celá sága i s přidruženým merchandisingem a souvisejícími projekty vydělala jejímu tvůrci takové peníze, že ten si svým faux pas hlavu moc lámat nemusí... ALE NYNÍ, po uplynutí dalších let se zdá, že v celé věci se bude opět něco dít. Možná se v Lucasovi ozvalo svědomí, ale spíš bych to tipoval na jeho tolikrát prokázaný obchodnický talent. A tak už se chystá premiérové DVD vydání původní kinoverze, kde si fanoušci můžou první Star Wars movie konečně vychutnat tak, jak má opravdu vypadat: Bez přidaných digitálních oblud a (hlavně) s opět nekorektním Hanem Solem! Pěkná speciální edice k 3Otiletému výročí by byla určitě moc fajn. Jen mě trochu zneklidňuje, že první zprávy hovoří o silně limitovaném nákladu, za cenu pohybující se zcela mimo běžné limity. Vypadá to, že ani tentokrát nebude Lucas chtít prodělat jedinou penny. [Film v původní verzi = pět hvězdiček.](20.11.2006)

V životě už jsem nějaký ten film viděl, ale snad jen o Kubrickově Vesmírné Oddysee mohu říci, že je v žánru sci-fi stejně kultovní. George Lucas šel za svým snem a dokázal natočit snímek, od kterého nikdo nic nečekal, ani samotní herci nerozuměli scénáři, ale přesto dokázal stvořit legendu, kult a pro milióny fanoušků vytvořil svět, který nikdy nepřestane fascinovat. Ačkoliv Star Wars bude vždy publikum dělit na dvě skupiny, tak já se vždy budu řadit do té, kterou ohromil svět kolem Luka Skywalkera. V té době dokázal Lucas využít přelomové vizuální efekty, které i dnes mají co říci a založil tak první společnost na filmové triky ILM. Tohle je klasika, kterou by měl každý správný filmový nadšenec vidět i za cenu toho, že by se mu nelíbila - tohle je povinnost!........(29.10.2008)

Pro mě snad nejproflákejší díl Hvězdných válek. Koukal jsem na něj v dětství nekonečně dlouho a pořád jsem byl spokojený. V tuhle chvíli vzniká tak jedinečný příběh, že mi zalepil volný čas na několik časových mikro dekád. A ještě na chvíli mě asi bavit bude. První, respektive čtvrtá epizoda, má dost jednoduchý příběh a to hlavně proto, aby ukázala svět a postavy v něm jako takové. Buď se do toho zamilujete a nebo na další díly nekoukejte, to se jinak nedá.(11.5.2015)