Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Film, který jednou provždy změnil galaxii. Každý den by se mělo děkovat za to, že George nedostal práva na zfilmování Flashe Gordona, protože je dost dobře možné, že bez tohohle zásadního neúspěchu bychom se světelných mečů, filmařských poct a mystické Síly nikdy nedočkali. Přelom v kinematografii.(30.1.2007)

Dokonalá klasika, která jednou provždy změnila kinematografii.(4.12.2002)

Velmi dlouho jsem odkládal tento kultovní film s domněním, že zhruba vím o co jde a vlastně mě vůbec neláká. Už jsem vícekrát psal, že scifi nemám rád a když se ve filmu objeví jakýkoli vesmírný koráb, mám vrozený gryf film nedokoukat. Ani u Hvězdných válek jsem nečekal změnu. Musím se však přiznat, že jsem byl ohromen, přes mou nechuť k touto žánru. A sám jsem překvapen, tím co teď napíšu, ale fakt se mi to líbilo a vážně se sobě divím, ale musím dát bez výhrad plný počet!(9.5.2009)

Jojo-Harrison Ford je fakt borec, ale to je bohužel všechno!(20.8.2002)

Příjemné dobrodružství, které se v dalších dílech postupně vymklo až do silně velkolepých rozměrů. Lucas sice v první polovině sází víc na humor a detaily než na vyprávěcí tempo, ale i tak na jeho hru není úplně těžké přistoupit. Hlavní část mého obdivu má ale za to, že si v roce 1977 vybojoval právo natočit právě tohle. Vesmírnou pohádku s moudrým starcem, naivním klukem, rošťáckým pašerákem, krásnou princeznou, ukecaným androidem, pípající plechovkou a hlavně s nejlepším záporákem ve vesmíru. Nejskromnější díl série je po letech přece jen dílem nejslabším, ale i přes nepřehlédnutelné vady má v sobě pořád onu obří dávku nostalgie. 70%(6.7.2005)

• - Jméno Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness) je složeno z krátkých slov, a to "Obi" - forma víry vyznávaná v Karibiku, "Wan" - archaicky tmavý, šedivost, což odkazuje na pokles schopností postavy kvůli věku, a "Ken" - znalosti, rozpoznávání nebo chápání. (GreatestFan)

• - Před vydáním filmu studio vydávalo ročně okolo 20 filmů. Kvůli tomuto úspěchu však v následujícím roce vydalo pouze sedm. (GreatestFan)

• - Představitel Obi-Wana Kenobiho Alec Guinness film považoval za pohádkovou hovadinu. Ovšem, tahle "hovadina" mu vynesla 95 milionů amerických dolarů. Ve smlouvě měl dohodnuto, že dostane 2 % z tržeb filmů, ve kterých se objeví. (Zbranicus)