Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

George Lucas je výborný trikař, mizerný scénárista a průměrný režisér. Tohle a kultovní film. Proboha proč? Strhla mě až závěrečná honička, ale začátek je nudný - roboti šmajdací v písku. V podstatě ani žádné pokračování se mi nelíbilo - jen jsou tam občas dobré scény, ale jako celek mě ty filmy nudí.(7.6.2003)

Film, který jednou provždy změnil galaxii. Každý den by se mělo děkovat za to, že George nedostal práva na zfilmování Flashe Gordona, protože je dost dobře možné, že bez tohohle zásadního neúspěchu bychom se světelných mečů, filmařských poct a mystické Síly nikdy nedočkali. Přelom v kinematografii.(30.1.2007)

Je komentář nutný? Vždyť jsou to Star Wars. STAR WARS!!!!!!!(12.4.2005)

Bez Hvězdných válek by můj život nebyl tak hvězdný a plný fantazie... Tento film je pro mě symbolem nové naděje, že mě film dokáže okouzlit, pohltit a na celý život pobláznit.(24.6.2004)

Velmi dlouho jsem odkládal tento kultovní film s domněním, že zhruba vím o co jde a vlastně mě vůbec neláká. Už jsem vícekrát psal, že scifi nemám rád a když se ve filmu objeví jakýkoli vesmírný koráb, mám vrozený gryf film nedokoukat. Ani u Hvězdných válek jsem nečekal změnu. Musím se však přiznat, že jsem byl ohromen, přes mou nechuť k touto žánru. A sám jsem překvapen, tím co teď napíšu, ale fakt se mi to líbilo a vážně se sobě divím, ale musím dát bez výhrad plný počet!(9.5.2009)

• - Poté, co popový huebník Meco udělal disco verzi ústřední melodie, se stala skladba nejprodávanějším instrumentálním singlem všech dob. (GreatestFan)

• - Film sa stal do tej doby prvým, ktorý zarobil 10 miliónov amerických dolárov za prvý víkend a prvým, ktorý celkovo zarobil cez 300 miliónov amerických dolárov. (Zdroj: aktuality.sk)

• - Jedná se o první sci-fi nominované na Oscara za nejlepší film. (GreatestFan)