Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

K fenoménu Star Wars jsem přišel (bohužel) až dost pozdě, proto jsem možná některé aspekty nebyl schopen docenit. Každopádně efekty nebyly vůbec špatné, hudba výborná a těch nových nápadů a inovativních myšlenek! Parádní stíhačky, přestřelky světelné meče, kreatury... Prostě celý vesmír, ovšem měl bych výhrady, v konstrastu s dobrou akcí působí některé ostatní scény trochu těžkopádně, jednoduše, když zrovna nemůžeme na obrazovce obdivovat "hvězdy" ani "války", začíname se nudit, George Lucas sice vymyslel převratné dílo, ale režírování mohl klidně přenechat někomu jinému... Co se týče hereckých výkonů, tak světoznámý, resp. galaxioznámý Luke Skywalker překvapivě nic moc, zůstává daleko ve stínu mnohem lepšího Harrisona Forda, ale jinak jde o velmi dobrou klasiku a praotce všech sci-fi, která si dozajista zaslouží náš respekt. 8/10(8.4.2008)

V životě už jsem nějaký ten film viděl, ale snad jen o Kubrickově Vesmírné Oddysee mohu říci, že je v žánru sci-fi stejně kultovní. George Lucas šel za svým snem a dokázal natočit snímek, od kterého nikdo nic nečekal, ani samotní herci nerozuměli scénáři, ale přesto dokázal stvořit legendu, kult a pro milióny fanoušků vytvořil svět, který nikdy nepřestane fascinovat. Ačkoliv Star Wars bude vždy publikum dělit na dvě skupiny, tak já se vždy budu řadit do té, kterou ohromil svět kolem Luka Skywalkera. V té době dokázal Lucas využít přelomové vizuální efekty, které i dnes mají co říci a založil tak první společnost na filmové triky ILM. Tohle je klasika, kterou by měl každý správný filmový nadšenec vidět i za cenu toho, že by se mu nelíbila - tohle je povinnost!........(29.10.2008)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Nezbývalo mi nic jiného, než se usadit a ohromeně zírat, když do záběru vplul "nekončící" válečný křižník Impéria. Častokrát jsem se probouzel ze snů, ve kterých jsem sváděl souboje světelnými meči s lordem v černém brnění. Hltal jsem mentorovské rady mistra Obi-Wana a spolu s Lukem překonával nástrahy Hvězdy smrti. Porazili jsme odpadní dianogy, spousty vojáků i samotnou Hvězdu a objevili jsme vesmírnou Sílu. Uchovávám všechny tyto (a mnohé další) fragmenty v sobě, protože čas od času se umím naprosto ponořit do tohoto jedinečného Lucasova světa, kde každý tvor má detailně propracovanou mytologii, kde kolem hlav létají plasmové výboje a kde se v úchvatných bitvách snaží dobro zvítězit nad zlem. Vždycky si s Chewbaccou na konci s potěšením zamručím... jenže Impérium neprohrálo... 11 miliónů dolarů(rozpočet)/775,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/376,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Jeden z mých prvních filmů, na který jsem šel kdesi daleko před dávnými časy sám do kina. Stálo to za to (ten filmový zážitek, že jsem šel sám do kina ne, dostal jsem cestou přes držku, a kdo zná polohu sokolovského kina, uvěří mi to). Byla to jízda, která se nezapomíná. Pamatuji si, že jsem si o tomto filmu četl v asi třetím čísle Cinemy pořád dokolečka a nemohl jsem se dočkat, až ty tři obrázky, co k tomu článku byly, uvidím rozpohybované. Díky tomu od té doby pasivně žiju v jakémsi vzdušném zámku, který se řídí pravidly této SPACE OPERY.(26.4.2011)

Vesmírná klasika, která změnila celou kinematografii. Science fiction bude navždy spojován s Lucasovým Star Wars.(17.6.2012)

• - Ve 26. minutě filmu se mrak, který mírně zakrývá hvězdu zvanou Tatoo II, pohybuje nepřirozeně rychle. (GreatestFan)

• - Slovo ''Jedi'' je odvozeno od japonských slov ''Jiadi Geki'', což byl japonský seriál o sammurajích A Period Adventure Drama. (GreatestFan)

• - Herec David Prowse, který ztvárnil sadistického Dartha Vadera, se – při a po natáčení – nikdy nesetkal s dabérem Jamesem E. Jonesem, jenž ho namluvil. (GreatestFan)