Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Už keď som to videl v polovici 80. rokov na Budapešti, tak sa mi to zdalo akési zastaralé a lacné. Zábava je to ale stále preveliká.(6.2.2012)

Klasika světové kinematografie, která neztrácí své kouzlo i v dnešní době. To se u moc filmů nestává. Tady není co řešit.(12.7.2007)

Science Fiction klasika, ktorá raz a navždy ovplyvnila žaner a to spôsobom priam nevídaným. Nezmazateľne sa však zapísala aj do môjho života ako prvý veľkolepý kinozážitok a predznamenala môj ďalší záujem o film. Od zhliadnutia Special Edition už uplynul nejaký čas a Nová nádej nie je ani zďaleka tak bezchybným predstavením ako kedysi, ale hoci mi je nová trilógia je z istých dôvodov možno aj o niečo bližšia ako pôvodná, na niektoré zážitky sa proste nezabúda. A počiatok tejto veľkolepej ságy medzi nimi nemôže chýbať.(24.10.2006)

Hudební téma Johna Williamse a klasický úvod dnes zná každé malé dítě (a skoro všichni starší:)). Jestli to nebude tím, že je to kult..... Ale i tak - je to jen začátek, takový pomalý rozjezd. Předznamenal však to, čím se Star Wars honosí dodnes - NA SVOU DOBU nevídané efekty, svébytný vesmír srovnatelný třeba se Středozemí. Od té ale časem díky scénáristické inkompetenci dostane na budku takovým způsobem, že se až jeden diví, že to tomu Lucasovi žerou takové davy lidí. Co je ovšem hlavním znakem Star Wars - vše je vám podáno takovou fajnou formou, že si všechny nedostatky začnete uvědomovat až ve chvíli, kdy je toho příliš - ano, ve chvíli kdy se hype blíží klimaxu, ano, někde kolem Epizody 3, když se pak na Star Wars mrknete pěkně vcelku. Obi-Wan forever, to jo, ale největší a nejlepší sci-fi dobrodrůžo sága všech dob? Oh my...Anthony to vystihuje přesně. 70%(2.4.2003)

Kouzlu Star Wars jsem nikdy nepropadl - pro me pouze prumerna sci-fi limonada.(30.7.2002)