Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

// Production Companies: Lucasfilm //(13.2.2011)

Kouzlu Star Wars jsem nikdy nepropadl - pro me pouze prumerna sci-fi limonada.(30.7.2002)

Bez Hvězdných válek by můj život nebyl tak hvězdný a plný fantazie... Tento film je pro mě symbolem nové naděje, že mě film dokáže okouzlit, pohltit a na celý život pobláznit.(24.6.2004)

Hvězdné války jako celek mám docela i rád. A přesto mám skoro až heretický názor na první (respektive čtvrtou) epizodu. Přijde mi průměrná až nezáživná, což sice neznamená přímo nudná, ale... Ač jsem Novou naději viděl v kině ve svých asi osmi letech, tak narozdíl od Indyho viděného také v té době nepřeskočila ihned jiskra, která by zažehla celoživotní lásku. ♫ Hodnocení OST: 4/5(12.3.2005)

George Lucas a Steven Spielberg v jisté míře sdíleli ambici oživovat staré žánry pro publikum nové éry. Jenže zatímco Spielberg je převracel (místo strachu z mimozemšťanů fascinace), Lucas usiloval o to vytvořit nové variace, které by soudobé diváky naplňovaly stejným, či ještě intenzivnějším úžasem a fascinací, jako jeho samotného ty staré, když on byl malý. Luasova aktualizace starých naivních sci-fi dobrodružek typu "Flash Gordon" či "Buck Rogers" vyústila do čistokrevné space opery, kde obšírné politické tahanice představují jen pozadí po pohádkově heroické vyprávění zasazené do vesmíru. Naivňoučký příběh o mladém hrdinovi, který vyráží do světa zachránit princeznu, stojí v prvé řadě na poutavě pestrém světě předaleké galaxie a dobrodružných eskapádách – jinými slovy na stejných prvcích, jakými své diváky fascinovaly Lucasovy vzory. Ovšem oproti jejich naivním speciálním efektům si "Hvězdné války" zakládají na vyvolání úžasu revolučními triky. Což může být jeden z důvodů, proč Lucas s nástupem CGI úzkostlivě původní trilogii opakovaně vylepšoval, čímž nicméně anuloval podobu "Hvězdných válek" coby milníku v historickém vývoji speciálních efektů a kinematografie. Velký dík a uznání tedy patří fandovskému restaurátorskému projektu despecializované edice pod vedením Harmyho, který nám nanovo umožňuje žasnout nad původní podobou všech třech dílů a docenit mílové skoky ve vývoji mezi jednotlivými díly.(11.10.2015)