Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. I když nejsem fanouškem Star Wars, tyto nové díly mne uchvátily svým dokonalým filmařským provedením. Krásná fantasy pro dospělé. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6170-star-wars-epizoda-i-skryta-hrozba-star-wars-episode-i-the-phantom-menace/videa/(18.3.2009)

Paradoxně představuje "Epizoda I" jediné lucasovsky dokonalé "Hvězdné války". Pouze zde totiž nebyl Lucas omezován rozpočtem a technologickou úrovní triků jako v prvním filmu, byl hlavní tvůrčí silou projektu narozdíl od "Epizody V" a nebyl v takové míře omezován rozběhnutým příběhem jako v dalších dvou dílech prequelové trilogie i "Epizodě VI". Mohl tedy naplno popustit uzdu dětinskosti a naivitě, vystavět vyprávění kolem spektakulárních dobrodružství a pohádkový koncept rozvést i do opulentní výpravy. Na rozdíl od následujících dvou dílů má "Epizoda I" zcela vlastní vyprávění, kde se pouze v dílčích motivech ustanovuje návaznost k celé sérii.(11.10.2015)

Po zhlédnutí staré triologie mi přijde tahle epizoda trošku slabší a dějově méně záživná, i když pořád svým způsobem kouzelná a nadčasová. A ať si říká kdo chce, co chce, Jar Jar Binks je borec. 3,5*(7.5.2011)

Jistě, je tu několik božích scén a spousta úchvatných triků, ale jen proto na filmy nekoukám, ani na ty Lucasovy.(14.5.2005)

7 / 10 Spočiatku som to bral ako strašné sklamanie, no s odstupom času ma to prešlo - nevravím, že teraz pri pomyslení na Skrytú hrozbu slintám blahom, ale uvedomil som si jednu veľmi dôležitú vec - prvé / posledné tri časti sa jednoducho nedajú, opakujem, nedajú prekonať! Tá atmosféra, tá svojská chuť a vôňa, tá naivita, ktorá z nich sála - to je niečo, čo dnešná supermoderná technika nevytvorí, aj keď sa pán Lucas rozkrája na kúsky. Ak to pochopíte, odídete z kina s úsmevom na tvári - ak nie, nech je k vám Joda milosrdný.(28.12.2005)