Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Epizoda I je časově a tudíž i stylově nejvíc vzdálená původní trilogii SW a podle mě splňuje očekávání. Samozřejmě že mnozí namítnou, proč je tam šílenej Jar Jar Binks a Watto a vůbec, ale podle mě jde o poměrně důstojný začátek celé ságy, který na mě sice nepůsobí takovou tou krásnou zvláštní atmosférou, ale má zase něco jiného do sebe... Herecké výkony nemá cenu řešit, ty nebyly v této sáze nikdy důležité (tím chci říct, že tyhle filmy stojí na něčem úplně jiném než na Oscarových výkonech), hlavní je, jestli je se na co dívat, že vám dlouhá stopáž příjemně uteče a budete se bavit. Akce, triků a zábavy vůbec si užijeme dosyta, závody kluzáků a "Duel of the fates" je radost sledovat.(23.5.2005)

Je to nepochybne zklamani, i kdyz v kontextu s epizodou II uz i Skryta hrozba vypada jinak, nez se na prvni pohled zdalo. Tezko rict, co se podelalo. Co mi na ep. I vylozene vadi, je Jar-Jar Binks, diky kteremu TPM vypada jeste vice jako pohadka pro deti, nez pohadkova saga s emocionalni hloubkou pro dospele, jak tomu drive bylo.(27.3.2003)

Pro mě jeden z nejlepších dílů, snad pro to, že nejsem fanynkou ságy a sedlo mi herecké obsazení...(13.7.2008)

Oscar 3 nominace: Vizuální efekty, Zvuk, Střih zvukových efektů(5.3.2004)

Digitální orgie a jediné co mi zůstalo v paměti jsou závody kluzáků a malý Anakin. Sice se tu stále něco děje, ale je to hlavně o efektech. Všeho. Je malým zázrakem, že jsem si to vůbec pustil. Nelituji. Já rád efekty a dobrý zvuk.(1.4.2007)

• - Spoiler: Na konci filmu hovorí Mace Windu o sithskom Pravidle dvoch. Darth Plagueis (o ktorom Sidious rozpráva v Epizóde III) je majstrom Dartha Sidiousa. Vie sa, že Sidious zabil svojho majstra noc predtým, ako bol zvolený za senátora. Takže Plagueis bol zabitý počas priebehu prvého dielu. A keďže mal Sidious v tomto filme už za žiaka Dartha Maula, bolo toto pravidlo porušené. (Hudino)

• - Meno "Jar Jar" vymyslel Lucasov syn. (klayman)

• - Veľa detailov pretekov podracerov pripomína nórsku animátorskú klasiku Flaklypa Grand Prix (1975). Sabotáž, porucha motoru, neférové triky a dokonca aj práca kamery. A obidva pripomínajú otváraciu scénu z Grand Prix (1966). (klayman)