Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. A navíc úplně od začátku. Čekání bylo předlouhé. Technologie mezi oběma trilogiemi znatelně pokročila, až natolik, že zde možná zastínila samotný koncept světa Hvězdných válek, příliš toho bylo hrané na efekt. Samozřejmě, že jsem ale při závodech kluzáků nebo při závěrečné bitvě droidů nebyl schopen vydat jedinou hlásku. Vše je rychlejší, dynamičtější, světelné souboje mají výbornou choreografii a Darth Maul kolem sebe nádherně tajemnou a zároveň záviděníhodnou auru. Nechci věřit tomu, že z malého Anakina, nadupaného midichloriany, se stane největší hrozba vesmíru. Lucasovi se comeback hodně podařil, ale srdce mi prozatím přirostlo více ke starým filmům... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/924 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/347 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(27.6.2006)

určitě to neni zse tak špatný, kvalit přdešlých dílu to nedosahuje, ale je to pojatý trochu jinak a myslim si že docela dobře, největší výhodou oproti minulejm dílům jsou dalekko vyspělejší efekty a slušná hudba, ta je bohužel slyšet jen občas, jediný co do filmu moc nepasuje je Liam Neeson jako Jedi, protože je šíleně neohrabanej a boj v jeho podání vypadá jako tanec kolem ohně a taky se moc nepoved Ankin v podání Jakea Lloyda, ten hraje fakt šíleně a je tam dost trapnej. Jako celek bych to v porovnání s minulýma star wars viděl na průměr, ale když budu hodnotit jenom samotnej film tak tomu s odřenýma ušima dám ty 4*(29.3.2005)

Začiatok. Pre mnohých to bol však koniec. Šestnásťročné čakanie sa mohlo pre mnohých fanúšikov a fanatikov pôvodnej trilógie stať čímsi neúnosným. Nový koncept, s ktorým prichádza tentokrát Lucas sám a nesie na ramenách obrovskú ťarchu nesklamať verných a potešiť nezasvätených, je naozaj znamenitý. A pre mňa znamenal osvieženie. Celú šeticu filmov som sa totiž rozhodol pozrieť za menej ako jeden týždeň, takže som do sveta medzigalaktických vojen Dobra a Zla nestihol vstúpiť ako zarytý fajnšmeker, ale ako nezávislý pozorovateľ a filmový labužník. Možno preto som s týmto výsledkom tak spokojný. Muchy, ktoré som pôvodnej trilógii vyčítal tvorcovia spoľahlivo vychytali, čo je ale samozrejme spôsobené pokročilým štádiom vyspelej techniky vo filme použitej. A tá tentokrát dala prednosť tomu, čím si získali divákov pôvodné časti. Ale ja mám rád zábavu, akciu, dobrodružstvo, takže som si to naozaj užíval. Dosýta. 80%.(11.11.2009)

Rozpočet $115miliónovTržby USA $474,544,677Tržby Celosvetovo $1,027,044,677║ //adept na pokorenie miliardovej hranice"1999"// /videl v kine, pôvodná premiéra v roku 1999: 85%/Tržby za predaj Blu-ray Star Wars Prequel Trilogy v USA $49,645,139 //počet predaných kusov 1,418,875 ║ ____ Naposledy som videl tento film ešte pri jeho kino premiére v roku 1999, odvtedy som sa akosi k nemu nedostal a o to viac som si ho znova užil, bol som nadšení. Musím uznať že vizuálne ma znova očaril, akcia a hudba výborné, možno miestami prišlo na dlhšie dialógy kde išlo o nejaké tie úvahy, filozofovanie či politické rozpravy, ktoré nemusia každému sadnúť ale v rámci boli deja konzinstenčné, príbeh aj s občas otravným Jar-Jar Bingsom som v pohode strávil a začínam si na toho nezmara zvykať, je to taká o niečo viac smoliarska obdoba C3PO. V rámci 3D sa moc hovoriť nedá, bolo tam zopár zaujímavých záberov takpovediac smerujúcich do priestoru ale ináč nič čo by strhlo, prinútilo reagovať na poletujúce objekty k vám, na druhú stranu film je urobení tak že nejaké 3D ani moc nepotrebuje, lebo čo sa týka priestorové spektra je využité v maximum, hlavne pri rozsiahlych záberoch na vesmírne koráby či honosné do detailu prepracované mestá na rôznych planétach, tieto veci v danom prevedení mi až vyrážali dych. Slovenský dabing mi sadol, nemal som s ním problém. /videl v kine 3D verziu: 90%/ __Prehodnocujem hodnotenie a musím ho zdvihnúť, podľa mňa je to to pravé blockbastrové osvieženie, ktoré má neskutočnú silu v kine.(27.6.2005)

George Lucas má rád prachy. Nestydí se ovšem využít jakési série-kultu, která se kdysi snažila cosi říct (i když mě ne), a to je ještě horší. Když to ale vezmu kolem a kolem, nenudil jsem se tak moc, jako u těch starých Válek. Asi tak...(20.9.2003)