Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1999, 136 min

Klady a přínosy jedné z nejzářivějších filmových sci-fi ještě více vyniknou v 3D verzi, kterou jsem nedávno zhlédl. Působí to až neskutečně: dialogy i záběry jsou totožné, ale přesto se nelze zbavit dojmu, že člověk viděl dva zcela různé filmy. Ten dvojrozměrný, který je vzdálený a uvědomujeme si ho jako to, čím skutečně je: tj. jako pohádku, která je zajímavá obsahem a strhující výpravou a stavbami (filmovou architekturou, trikovými prvky). Ten druhý je důvěrnější: chvílemi jako bychom se pohybovali mezi starými přáteli, společně s nimi sdíleli jejich radosti i strasti a - poučeni znalostmi dalších pěti dílů - tušili hrozné konce většiny těch, kteří nám tolik přirostli k srdci. Také komerce má - povede-li se - co říci, rovněž ona dokáže vděčného diváka přivinout do své mateřsky teplé náruče. Nová technologie může být i objevným pohledem.(18.2.2012)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. A navíc úplně od začátku. Čekání bylo předlouhé. Technologie mezi oběma trilogiemi znatelně pokročila, až natolik, že zde možná zastínila samotný koncept světa Hvězdných válek, příliš toho bylo hrané na efekt. Samozřejmě, že jsem ale při závodech kluzáků nebo při závěrečné bitvě droidů nebyl schopen vydat jedinou hlásku. Vše je rychlejší, dynamičtější, světelné souboje mají výbornou choreografii a Darth Maul kolem sebe nádherně tajemnou a zároveň záviděníhodnou auru. Nechci věřit tomu, že z malého Anakina, nadupaného midichloriany, se stane největší hrozba vesmíru. Lucasovi se comeback hodně podařil, ale srdce mi prozatím přirostlo více ke starým filmům... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/924 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/347 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(27.6.2006)

George Lucas dostal mozkovou mrtvici a v novinách se o tom nepsalo...A nebo tohle myslel doopravdy vážně?(20.8.2002)

Ono by to nebylo tak zlé, ono je to takové hezké a barevné, ale když ono je to takové dětinské. Ne až tak špatný film, ale z pohledu původní série je to propad docela znatelný. Ale díky Neesonovi mě to aspoň dojalo, což se počítá.(1.7.2007)

Ach, jak je ten Darth Maul charismatický a démonický. Ach, jak jsem chtěla vytáhnout svůj lightsaber a změřit síly s jeho dvoučepelovým mečem./// Ach, těch stupidních a infantilních legrácek./// 3D konverze je zdařilá a jen naivní člověk může očekávat třetí dimenzi na úrovni Avatara. Postavy (předměty, budovy) jsou plastické a vystupují z plátna, aniž by však trapně trčely ve stylu technologické tragedie v Souboji Titánů. Škoda však poměrně neostrého obrazu (taková horší dvd kvalita) a také ztmavení, které má u podvodních scén za následek nepřehlednost dění. Divácky nejvděčnější je z hlediska 3D samozřejmě závod kluzáků, tím však výčet končí. Geniální scénou nadále zůstává finální souboj Darth Maul vs. Qui-Gon Jinn. Jar Jar je po každém dalším zhlédnutí ještě otravnější. Český dabing z něj navíc dělá jakéhosi "čačara" a dabér Anakina je na ránu do brady./// Nejslabší epizoda... Skrytá hrozba jest, mhmh. Lepší je, když si ji pustíte doma na blu-rayi, protože na kino tento film nenabízí dostatečnou míru epičnosti. Na Pomstu Sithů se však do kina nesmírně těším. A Lucas mezitím vymyslí, jak by mohl za pár let sextalogii vylepšit a zabezpečit tak dalších deset generací jeho potomstva. [Kino, 3D s dabingem](6.2.2012)

• - Hlas Natalie Portman bol digitálne zosilnený, aby bol odlišný pre Padme a kráľovnu Amidalu. (klayman)

• - Tím špeciálnych efektov, ktorí vytváral podracer, študovali havárie pretekov NASCAR, aby zaručili presnosť v haváriách. (klayman)

• - Toto je jediný Star Wars film, v ktorom Anthony Daniels neovláda pohyby C3PO. Namiesto neho je to bábkar Michael Lynch. (klayman)