Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Lucas splnil slovo, druhý díl je výrazně temnější a vůbec celkově lepší než poněkud mdlá Ep.1 V současnosti se mi líbí ze všech dílů nejvíc, ale to je i tím, že ty staré už mám okoukané. Každopádně Ep.II je pastva pro oči, romantické scény jsou snesitelné a rozpolcený Anakin je výborná postava. Už se těším na trojku:)(23.5.2002)

Dvojka je mnohem víc akčenější než jednička, která místy nudila, ale to bylo hlavně proto, že Lucas musel nejdřív seznámit s postavami a dát tomu určitý směr, kterým se to bude ubírat dál. Tohle je už ale o poznání lepší, protože tam kde by to začalo trošku nudit, tak je tam dobrá akce, která je tady mnohem povedenější než v jedničce a je podpořená skvělými triky, který jsou někdy fakt skoro dokonalý a musim teda říct že Lucas jima moc nešetřil a jediové tady taky konečně nevypadaj jako nějaký neohrabaný trotlové, ale jako opravdový mistři (Ještě že ten Liam Neeson chcípnul už v jeničce).. Co se týče herců, tak jsou vybraný docela zdařile, hlavně Christopher Lee je fakt skvělej a ten jeho závěrečnej souboj byl hodně dobrej, teda až na ten závěr, když tam přišel Joda, odhodil svojí hůlku a začal tam zběsile poskakovat a dělat ksichty, až to vypadalo komicky, ale možná to byl záměr, jenže v tom případě nechápu proč pořád chodí o holi, když najednou může skákat salta a pohybovat se pekelně rychle, ale možná to byl opravdu jen nějakej Lucasův záměr, kterej sem nepochopil. Taky je určitě dobře že tam hraje Natalie Portman, protože je opravdu krásná a když neni žádná akce a děj stojí, tak je aspoň na co koukat. Pro mě je to další skvělej díl Srar Wars, ale rozhodně ne dokonalej(8.12.2003)

• gudaulin

Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy(22.9.2012)

„Tomu hovoríš diplomatické riešenie?“ – „Tomu hovorím agresívne vyjednávanie.“.“ EPIZÓDA II sa na nič neobzerá, na nič nečaká a prípadné námietky zdravo sebavedomo neberie do úvahy. Čoraz vyladenejšie herecké obsadenie (k McGregorovi, Jacksonovi, Portmanovej a McDiarmidovi pribudol diabolský Christopher Lee), monumentálne akčné scény, láska a humor, trademarky slávnej space opery (vtipný párik popletených robotov) a jedinečná príležitosť, vidieť bojovať skupinu vznešených rytierov Jedi bok po boku (áno, je to niečo ako keby naklonovali tridsiatich bruceov Leeov a dali ich do jednej akčnej scény). Strýko Lucas nás po piaty raz berie do inej dimenzie. Atmosféra stemnieva, vzťahy medzi postavami sa komplikujú, konflikty vyhrocujú, naberajú na beznádeji a mnohé veci končia (vesmírny mier... a teda aj Jediovia). Kino Považan 2002(1.1.2005)

Čo sa týka scenára, rovnaké peklo ako Phantom Menace. Tento diel je ale aspoň dynamický a zábavný, dokonca má niečo ako cool scény.(6.2.2012)

• - Herci v tomto filmu a film samotný byl v roce 2002 7x nominován na Zlatou Malinu a dvě maliny nakonec získal.
    Nominace:
    Nejhorší herečka (Natalie Portman)
    Nejhorší režie (George Lucas)
    Nejhorší film
    Nejhorší remake nebo pokračování
    Nejhorší pár na plátně (Hayden Christensen a Natalie Portman)

Výhry:
    Nejhorší scénář (George Lucas, Jonathan Hales)
    Nejhorší herec ve vedlejší roli (Hayden Christensen). (MovieFan55)

• - Namiesto vytvárania nového modelu C-3PO dizajnéri len premaľovali starý model z originálnej trilógie. (klayman)

• - Padmé (Natalie Portman) by mala byť o pár rokov staršia ako Anakin (Hayden Christensen). V skutočnosti je Christensen skoro o 2 mesiace starši ako Portman. (klayman)