Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

• gudaulin

Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy(22.9.2012)

• arachneuss

Co se vlastně ve dvojce stalo? Těžko říct.1. 30% scén se točí okolo Anakinovy snahy sbalit Amidalu, která mu neustále opakuje, že to prostě nepůjde (je přece Senátorka! - sarkasmus), že je na ní moc nezkušenej (chová se před ní jako debil), moc mladej (bouří se v něm hormony, tak proč na sobě nosí oblečení ve stylu prostitutek z Moulin Rouge?!), má to zakázaný (kdo a kde to vymyslel? A odkuď se vzalo to proroctví?) a basta. Pak najednou ve třech čtvrtinách mu řekne (no dobře, v týhle ptákovině smysluplný dialog neexistuje, takže spíše ZAMUMLÁ), jak ho strašně miluje a že s nim chce strávit zbytek života. WTF?! 2. Obi-Wan lítá po celým vesmíru (nakonec mu pomůže nalézt správný směr pětiletý usmrkanec), jen aby nakonec našel v tý největší díře galaxie několika milionovou armádu klonů (!), která je dokončena přesně v době, kdy Separatisti začnou válčit proti mírumilovné Republice (že za vytvořením tak obrovské militaristické síly sojí Sithové očividně nikoho nenapadlo), která by byla totálně v háji (sice má každá ze soustav armádičku, ale to nikoho nezajímá), kdyby Kenobi neměl za kamaráda přerostlé prase-kuchaře, který se náhodou vyzná ve zbrojním arzenálu nájemných vrahů. WTF?! 3. Takže nakonec Padmé chce strašně moc Anakina (i když po předchozím dění to nedává smysl), Obi-Wan jako vždy ostrouhá (chudák McGregor... hrát postavu bez jakékoliv známky propracovaného charakteru) a tenhle krásný trojúhelník jim kazí hrabě Dooku, nehorázně mocný Sith, který na X let jen tak zmizel do neznáma, aby pak během krátkého momentu zmobilizoval všechny záporáky Star Wars Univerza na rozkaz svého pána (mimochodem, vždy mají být pouze dva Sithové a jelikož Darth Maul zemřel před cca. 10 lety [nikdo jeho smrt neřeší ve dvojce], ale Dooku se přiklonil k Temné straně Síly ještě předtím, tak Lucas asi stačil během těch pár měsíců zapomenout dialogy jedničky), který po několik desítek let v pohodě zůstává pro všemocné Jedi znám pouze jako "ten hodný kancléř". 4. Všechno jde do kytek v momentu, kdy Anakin si musí nechat mermomocí useknout ruku (2 Jedi na jednoho Sitha a dostanou nakládačku!), jen aby se tam mohl záhadně objevit Yoda a pan režisér se pochlubil kvalitní trikařskou stránkou svého díla. Samozřejmě že Dooku uteče, bez problémů se dostane přes OBROVSKÉ bitevní křižníky na orbitu (hlavně, že v prvním díle dostala loď z Naboo solidní nakládačku od pár donuttových tentonoců Federace), blbost na entou a to ani nemluvě o tom, že Hvězdu smrti vymysleli létající žáby. WTF?! 5. Ten film trvá 137 minut a jediné co se v něm stane je, že Anakin si najde roštěnku a začne válka. První věc by se dala vyřešit během deseti minut (a člověk by nemusel trpět u dialogů na PĚST), druhá během sekundy. Výsledek? 126 minut a 59 sekund zbytečných záběrů a kouzlo staré trilogie je v hajzlu (takhle zmršit svůj odkaz dalším generacím dokáže opravdu málokdo). Tenhle díl ani nepotřeboval vzniknout, vše se dalo vysvětlit v úvodních titulcích Pomsty Sithů ---> Válka! Separatisté zaútočili na síly Republiky, která díky moudrosti Jedi Obi-Wana Kenobiho získala armádu klonových vojáků, jenž se snaží ubránit svobodné státy galaxie před vojskem Sithského lorda Darth Tyranuse. Osud všech leží na bedrech Anakina Skywalkera, který se tajně oženil s Padmé Amidalou a pouze on může jako Vyvolený nastolit rovnováhu v Síle. Zkrátka Lucas senilní. Po ultra-debilní Skryté hrozbě přichází "jen" debilní Kloni útočí (co je sakra za název?!) a ač se snaží Pomsta Sithů napravit reputaci nové trilogie, tak musím být každému jasné (hlavně po scénáři k Indimu), že tvůrce téhle ságy za těch několik let absolutně zapomněl JAK PSÁT. Výsledkem je nehorázný slepenec, kde nefungují ani osvědčená klišé (Jak sakra dokázal zkazit i blbou romantickou linku?!) a při sledování je člověku těch herců vlastně líto (tentokrát už to nebyl na zaplacení hypotéku, ale přesto...). Koukněte se na to podruhé, srovnejte si to s příběhem Luka. Vidíte ten ROZDÍL?(21.8.2007)

Lucas splnil slovo, druhý díl je výrazně temnější a vůbec celkově lepší než poněkud mdlá Ep.1 V současnosti se mi líbí ze všech dílů nejvíc, ale to je i tím, že ty staré už mám okoukané. Každopádně Ep.II je pastva pro oči, romantické scény jsou snesitelné a rozpolcený Anakin je výborná postava. Už se těším na trojku:)(23.5.2002)

V kině jsem to hltal.(29.1.2005)

I v této epizodě se mají mé oči na co koukat, to tedy skutečně jo.Ewan nezahrál rozhodně špatně,ale Samuel to tedy no a Yoda byl taky frajer. Mám k filmu vklastně jen jednu výtku a to i přes akce, "světelné souboje" honičky, které jsou opravdu vynikajicí, ale v této epizodě mě chyběl život.(14.8.2006)