Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

tento film, který se z celé hexalogie může zprvu jevit jako nejpovrchnější akční nápor, je doslova uzavřením kruhu, zcelistvěním obrovského mýtu a položením posledního a zároveň i základního kamene cyklické stavby. filmy Star Wars ságy nikdy nemohou fungovat zcela samostatně, vypovídají všechny jakoby jedním jediným dechem, dýchají zároveň jediným párem plic, metaforicky řečeno. ty nejcennější významy jsou odvoditelné jen z celku a já z odstupem času nalézám nepřeberné myšlenkové bohatství i v této jediné epizodě, když samozřejmě zohledním předešlé a následující. žádný mně známý film si v mýtické a politické rovině nezadá právě s E3. to je vrstev, až z toho zrak přechází, hloubky, že nedohlédne, a pravdy, že nevyčerpá. tečka. mytologie je vystavěna. víc netřeba říct. přesto budeme všichni jistě rádi za každé doplnění, rozvíjení a nové myšlenky, které nám může přinést expandované univerzum. zvlášť teď, kdy je báze, na které fenomenální svět George Lucase stojí, konečně dotvořena. ale to bude vždy už jen dodatkem k tomuto šestijedinému opusu /// hledat nějaké významné cézury mezi jakousi starou a jakousi novou trilogií je po uzavření ságy již naprosto scestné. žádné trilogie totiž už dávno neexistují, existuje jen hexalogie, která je kompaktním, naprosto koherentním celkem. jde o pořadí jednotlivých filmů, ne o pořadí jednotlivých trilogií. hexalogie je jednotná stylově, narativně i žánrově a nelze jí adekvátně chápat jinak než jako jeden jediný dlouhý mýtus. záměrně nepíšu vyprávění, aby nikdo nepojal dojem, že nám zde může jakkoliv napomoci naratologie. napínavé dějové zvraty a posuny upoutají, ze zjevné příčiny, jen napoprvé. ale už jen úspěch šestice filmů je jasným důkazem, že jejich merit je třeba hledat mnohem hlouběji. ne však jen v oslnivé dokonalosti triků, jejichž lesk s léty vyprchá. zbývá hledat jej v tématech a významech, v mytologické rovině, popřípadě také v té politické, a především v budování celistvého, propracovaného a fungujícího diegetického světa, protože jen tento postup stvrdí mytologický charakter celku filmů a dodá jim na uvěřitelnosti a přesvědčivosti. a diegetické světy (s výjimkou takových abnormalit jako je třeba Star Trek) fungují po lineární časové ose, a proto je také nejpřiléhavější je právě takto vnímat. pokud začneme sledovat od prostředka, dospějeme patrně na konci k témuž výsledku, ale budeme muset vynaložit značné úsilí, abychom si všechny souvislosti poskládali (a tím opravdu nemyslím zjevné banality, jako kdo byl čí otec a tak, ale naopak nejskrytější motivace postav, které opravdu dává pochopit jedině celek, a které dodnes mnoho diváků nedovede odhalit a kroutí hlavou nad tím, proč postavy jednají, jak jednají). a při tomto úsilí se pochopitelně může snadno stát, že nám toho mnoho unikne, zvlášť u tak překombinovaných fabulí plných desítek postav, desítek frakcí, různorodých zájmů a motivací. tím spíš, že to všechno je separované od našeho světa a povědomé jedině díky propracované indexikalitě. nejsou to jen postavy, ale i divák, který jednou do tohoto fantastického, takřka soběstačného světa vstoupí, musí sledovat archetypální kruh opisující téma karteziánských protiv hmoty a ducha, téma vztahu svobody volby a předurčenosti, s nimiž to vpravdě není tak černobílé, jak se může v první chvíli zdát, téma vůle, jaká nezná mezí. mimo toto tvoří Star Wars univerzální výpověď o zneužitelnosti politické moci, o politické zvůli a tyranii. poskytuje nadčasový a tedy vždy aktuální model o pádu svobody, o slepotě lidu a kolektivní vině za způsobené utrpení.(22.6.2006)

• Morien

Týjo, kdysi jsem o tomhle filmu napsala několik normostran a teď s hrůzou zjišťuju, že tady není žádný komentář! To je docela ostudné, když si uvědomíme, že se jedná o film, který pro naši galaxii znamenal tolik věcí. Pro mě konkrétně třeba uvědomění, jak je těhotenské břicho sexy nebo že Hayden skutečně neumí moc hrát, jenom hezky vypadá s dlouhými vlasy. Přesto se ve mně ozývá Sílou odkojené děťátko a jakékoliv promítání tohoto filmu mě baví od začátku až do konce. Kupříkladu plnění rozkazu 66 zafunguje vždycky, stejně jako Anakinovo první nadechnutí po "reinkarnaci". Já sama u toho v kině nedýchala vůbec. --- WTF? Jak jsem kdy toto mohla napsat.(14.11.2006)

Trvalo to, ale konečně jsme dospěli. Třetí díl mě do značné míry smířil s dvěma prvními, na které jsem v první chvíli dštila oheň a síru, a dokonce mě přiměl uvažovat, jestli ta předešlá dětinskost a kýčovitost nebyla do jisté míry záměrná, aby nám přerod Anakina v Darth Vadera vynikl v celé své temné kráse. Rozhodně by mě po Klonech nenapadlo chválit Christensenovo herectví, zde to ale napravuje a nutí mě věřit, že v tom klukovi pořád něco je. Skvělý protipól mu vytváří jak McDiarmid, tak představitelé Jediů a Natalie Portman. Zápletka velmi slušným způsobem vykresluje obraz Vadera - od nynějška hlavního hrdinu celé série - ne jako mrazivé kreatury, ale jako lidské bytosti. Do původní série tomu pořád ještě leccos chybí, ale můstek, který k ní PS buduje, je stabilní.(4.7.2007)

Ako človek pravdepodobne minoritnej skupiny, ktorej sa veľmi páčili aj prvé dve epizódy novej trilógie, môžem o to s väčšou radosťou za seba povedať, že E3 prvé dva diely v kvalite prekonáva o peknú námornú míľu. O tom, že audiovizuálne FX predstavujú špičku v súčasnosti na plátne dostupnú, je škoda viac hovoriť. Oveľa radostnejšia je pre mňa skutočnosť, že túto takpovediac "povinnú" kvalitu doprevádza kvalita aj v iných smeroch, ktoré tak už dnes klišé tvrdeniu "Lucas si to najlepšie z novej trilógie nechal nakoniec" dávajú naozaj za pravdu. Jednak Hayden Christensen oproti E2 nie je už len pózujúcim "modelom", ale skutočne hrá. Premena jeho Anakina na Darth Vadera je - aj napriek čiastočnej scenáristickej skratkovitosti v kľúčovom okamihu pri spomínanom prerode - plne uveriteľná. S "uveriteľnosťou" potom u mňa úzko súvisí aj najväčšia sila E3 - napriek tomu, že podobne ako všetci ostatní som poznal koniec, tak ma cesta k naplneniu známeho osudu naplno pohltila a nehanbím sa ani za slzy dojatia (pri úplne poslednom zábere to už bola fontána). Áno, E3 má výbornú atmosféru napätia, dojímavosti, epiky, osudovosti a tragiky, kde jednotlivé diely súkolesia veľkej mytológie do seba neúprosne zapadnú (snáď až na Leiu v kontexte vety, ktorú povie Lukeovi ohľadne ich matky v E6). Za to má u mňa Lucas veľkú vďaku, pretože vybudovať intenzitou veľmi nabité emócie u príbehu s vopred známym koncom, je úloha náročná. Bravó pán Lucas. Vašej E3 nie je dokonalá, ale je rozhodne z celej hexalógie najtemnejšia a najdepresívnejšia. A aj napriek tomu, že rozum velí dať 9/10, srdce preplnené širokou paletou pocitov (od krásnych nostalgických spomienok, kde prvé zhliadnutie pôvodnej trilógie výrazne sformovalo moju vášeň pre filmy, až po vzrušením čerstvé dojmy) jednoznačne káže siahnuť po hodnotení najvyššom. P.S. pre zasvätených: Druhé zhliadnutie bolo vďaka istým elementom NÁDHERNÉ!!! :-)(12.5.2005)

S opakovanými zhliadnutiami čoraz dokonalejšia záležitosť a jediný diel prequelovej trilógie, ktorý sa nielenže tej starej vyrovná ale v mnohom ju aj predčí. Preč je detinskosť Phantom Menace a nevyvážené tempo Attack of the Clones, Revenge of the Sith zručne kombinuje prvky a atmosféru epizód IV-VI s dychberúcimi trikovými zábermi nového milénia. Nielenže sa konečne dá hovoriť o skutočných hereckých výkonoch (Ewan McGregor ale hlavne Ian McDiarmid predvádzajúci životný výkon) ale aj Lucasova réžia postúpila o riadny krok vpred a s osudovou Williamsovou hudbou, čoraz viac zapojujúcou staré motívy, pomáha dotvárať pravdepodobne najtemnejší, najepickejší a najdojímavejší diel celej série, ktorý je silou svojho vyústenia zrovnateľný s pôsobivosťou antických tragédií. Áno, doba sa nenávratne zmenila a celá nová trilógia je vyznením predsa len odlišná. Stále sú to však tie Star Wars, ktoré milujú milióny fanúšikov po celom svete a zároveň jedinečné blockbustery, ktorý môže zaujať aj divákov nepoznačených ich kultom, čo pri Pomste Sithov platí dvojnásobne. Aj napriek pár slabším miestam, ktoré prebíja bezchybnosť celku.(6.4.2011)