Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Pozor, spousta spoileru!... Hura, konecne vynikajici nova epizoda, ale presto jsem se neubranil pocitu, ze se z toho dalo vytezit nepatrne vic. Zacnu kritikou. Prislo mi, ze Natalie Portman mirne prehravala, nektere dialogy zbytecne zdrzovali (prevazne casti, kdyz spolu Anakin a Amidala rozmlouvaj o lasce a rikaj porad dokola stejny kecy) a nektere souboje nebyli moc dobre zvladnuty. Moc dobre neznamena, ze by byli spatny, ale proste nebyli takovy, jaky bych si predstavoval. Hlavne souboj Palpatin vs. Mace Windu. Jednak to vypadalo dost divne, ze jeho tri pomocniky Palpatin hned odrovnal a oni se nezmohli ani na uprdnuti. A na to, jak o tom Samuel Jackson kecal, jsem cekal totalni masakr, ale dostalo se mi kratkeho souboje na mece a pak blesku. Podle me skapal moc rychle. Ale to nic nemeni na faktu, ze je Windu jedna z nejvic cool postav Star Wars a hlavne jsme konecne videli Sidiouse bojovat s mecem. Taky souboj Obi-wan vs. general Grievous nebyl nijak uchvatnej. Jednak jsem cekal nejakyho krutaka a prisel pajdajici robot, co funel jak duchodce. Nastesti to pak rozjel, ale Obi-wan mu nasekal nejak moc rychle a zacla honicka, ktera byla sice dobra, ale precejen souboj 4 mece vs. 1 bych bral radsi. Videl jsem Clone wars, kde byl za maximalniho krutaka, takze me tohle mirne zklamalo. Pak tu je jeste souboj Yoda vs. Sidious, ten byl uchvatnej, ale Yoda to vzdal nejak moc rychle, hodil hlasku, ze zklamal a de se schovat a utek. Dal se mi nejak moc nezdalo, ze by se Jediove nechali jen tak rozsekat klonama (tim myslim ty nezname jedie), tady moh Lucas zaradit nejaky cool bitky. A nektere (bylo nich celkem dost) sceny a dialogy mi prisli nechtene smesne a docela naivni. Taky bych rek, ze dabing filmu celkem ublizil, ne ze by byl spatnej, ale proste nektery hlasky nevyzni tak dobre jako v originale. No a to by tak z kritiky bylo vsechno. Vetsina hereckych vykonu me potesila, vcetne Haydena Christensena, kterej konecne poradne hraje. Triky jsou zase o velkej kus lepsi a ze jsou pocitacovy je poznat skutecne jen na minimu mistech. Hlavne zabery planet a mest sou uchvatny. Rad bych taky okomentoval nektery sceny. Hlavne finalni bitva je neco uzasneho, jen mi trosku vadilo, ze mecema mavali moc rychle a pres vsechny ty zablesky nebylo mistama moc videt, ale za to muze kamera, protoze je zabirala moc zblizka. Prerod z Anakina na Vadera byl docela rychlej, s tim souhlasim, ale ze by byl nejak extremne, jak tady kazdej rika, to zas ne, precejen Anakin uz vahal delsi dobu a hlavne on se nerozhod pridat k temne strane (to z toho vyplinulo), on jen chtel zachranit Amidalu, kterou vlastne misto aby ji zachranil "zabil". To docela nasere. Bitva na planete Kashyyyk byla pekna, ale mohli tam wookiove bitkarit dyl a Chewbacca tam moh bejt vickrat, byli tam skutecne hodne kratce. Co se tyce navazani na puvodni trilogii, to se Lucasovi v ramci moznosti povedlo, ale od ted uz nektere sceny ze stare trilogie ztraci na nadhere a lituju toho, kdo je uvidi az po novych epizodach. Prislo mi, ze prvni polovina filmu byla takova sama srandicka, vtipky, hlasky, proste oddychovka a chybelo mi zde lepsi navazani na epizodu 2, i kdyz hodne se dozvime z uvodnich titulku. Ale od poloviny se to rozjelo nehoraznym zpusobem, vsechno potemnelo, i hudba se zmenila z klasicke Star Warsacke na pekne drsnou a druha polovina je o tridu lepsi nez ta prvni. Jasne, je jasny jak to dopadne (Yoda, Vader atd.), takze treba zamrzi, ze se o Yodu nebojite, kdyz je na tom celkem zle, ale Lucas to podal dostatecne dobre, ze to bylo napinavy a nenudilo to. Navic se nebal ani drsnejsich zaberu, jako spalenej Anakin. Jak uz jsem rek na zacatku, par veci slo udelat lip, ale i tak se jedna o dustojne zakonceni nove trilogie a solidni navazani na starou, Lucas to zvlad velmi slusne a misty dokonce me ocekavani prekonal, ta kritika, co k filmu mam, jsou jen detaily, takze to je na jasnejch 5* a jedna se o nejlepsi novou epizodu.(18.6.2005)

• JFL

Nejdražší camp biják všech dob. Na rozdíl od přímočaře jalových "Spaceballs" závěr prequelové trilogie nabízí náležitě naladěnému publiku mnohovrstevnatou taškařici se skvostně přepáleným scénářem, jenž oplývá pimprlovými postavami, absurdními sekvencemi a zcela nulovou logikou. Největší enigmou filmu je Hayden Christensen, u kterého ještě více než v druhé epizodě nelze jednoznačně říct, jestli je otřesný herec, nebo naopak velmi dobře hraje otřesného kokota (zato Ian McDiarmid ztvárňuje rodícího se císaře vyloženě s fanfarónským labužnictvím). Podobně v "Epizodě III" kulminují také další úskalí předchozího dílu. Vedle směšné emařské rádoby ponurosti je to především fakt, že vyprávění nerozvádí vlastní příběh, ale pouze slouží k navázání motivů z původní trilogie. Obecně řečeno obeznámení diváků s rozuzlením ještě nepředjímá, že film nemůže být poutavý - jedním z nejlepších příkladů budiž Singerova "Valkýra". Docílit se toho dá gradováním napětí, rozváděním nosných dílčích motivů či paralelních linií nebo prostě budováním fikčního světa. Nic z toho ale Lucas nedělá, naopak jen sází na prvoplánový fanservice a tupě doslovné zaplňování mezer v historii, která dříve alespoň dýchala příslibem mnohoznačnosti (byť film současně přináší do ságy i řadu logických děr). A jaké ponaučení a rozuzlení z Epizody III, a s ní i završené ságy vyplývá? Síla dojde rovnováhy skrze několik desítek let zkázonosného rozmarného chování pubertálně rozervaného egocentrického pitomce, který nejprve rozvrátí církevně zdegenerované jedie a posléze doslovně svrhne geniálního manipulátora a mistra náhody císaře. To na jednu stanu můžeme chápat jako podnětný impulz ve vztahu k proroctvím, výkladu dějin a významu jednotlivce v historii, ale divácky to zrovna moc nadšení nevzbuzuje. Takže je vlastně od Lucase milé, že toto rozuzlení zabalil do tak divoce špatného filmu, který každou chvíli vybízí k pobaveným komentářům.(12.10.2015)

// Production Companies: Lucasfilm // Určite najlepšia z prvých troch častí, vynikajúce audio-vizuálne efekty, krásny temný a smutný dej.(13.2.2011)

Úvodom rečnícka otázka. Ste naozaj väčšina tak slepí, že nevidíte priemernosť E3 ? Alebo ju len nechcete vidieť? Áno E3 je lepšia než E2 a E1 ale na staré E4-6 sa nechytá ani náhodou. A to je o temer 30 rokov mladšia. Pomsta Sithov má prekvapivo dobrý scenár (stromček - toto si zapamätajte). Hudba Johna Williamsa je výborná ale to sa predsa považuje za samozrejmosť. Vizuálna stránka (a to nemyslím len Natalie) je veľkolepá, čo je však v dnešnej dobe tiež akosi štandard a povinnosť. A poďme k osvete. Predovšetkým je potrebné uvedomiť si, že stromček ovešaný smetím nikdy nebude vianočný. Inak povedané keď dobrý scenár má odporne stupídne dialógy (a to nemyslím len Amidaline vyznania ale 90 % dialógov) nikdy mu to nevydá na dobrý film. Réžia G. Lucasa je ...no ako to povedať .... kontroverzná :-))) . Postavy sú ploché, inak si neviem predstaviť prečo sú mi temer všetky ukradnuté a ani skúsení herci nie sú vo svojich rolách presvedčiví. Christensena nepovažujem za herca ale za manekýna, Natalie Portmann vo svojej Padmé nemá čo hrať vzhľadom k debilným vetám ktoré jej Lucas vložil do úst, Samuel L. Jackson má málo replík i málo priestoru takže vlastne nijak nedominuje scénam ako by sme čakali po jeho "tarantinovských" rolách. Ak však môžem niekoho pochváliť je to Ewan McGregor, ktorý chvala bohu nebol "obdarený" až takými "múdrosťami" ako ostatní. Najlepším "hercom" sa tak stáva digitálny Yoda san. Tie vychvaľované šermiarske súboje sú dosť zdĺhavé. Ako odchovanec Iaidó môžem povedať, že keď sa stretnú dvaja majstri meča a rozhodnú sa bojovať, trvá to pár sekúnd kým jeden alebo obaja nepadnú. Čo ma pobavilo je, že Joda san si neutne pri haso pravé ucho :))))) E3 má navrch tú smolu, že som po ňom v rozčulení doma ešte zapol Kitamurovu výbornú konverzačku Aragami a moja hlavná výtka - dialógy sa ešte znásobila. 7/10(24.5.2005)

Temný díl, který mě bavil... rozhodně k němu mám blíže než ke starším...(1.6.2008)