Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Úžas, meče, Amidala, osud, Vader, "I hate you!", objevení imperátora a hlavně s přehledem nejlepší epizoda celé ságy. Mrazivé a i po dalším a dalším zhlédnutí geniální. Lucasův pomník.(1.7.2005)

Lucas se vzpamatoval a Pomstou Sithů ospravedlnil existenci celé nové trilogie. Celkový dojem mám určitě kladný, ale pár chyb na kráse (Christensen není dobrý herec) znemožňuje maximální hodnocení.(13.3.2009)

Temná strana síly se mne nejednou pokusila získat na svou stranu a nevyšlo jí to jen proto, že mi nesluší černá barva. Nicméně Anakin ani zdaleka nemá mé schopnosti a tak si nevybral moudře. Ono je to nakonec celkem jedno, protože mne zajímalo spíše to, zda se podaří třetímu dílu propojit mladou dvojku se starou čtyřkou. Ve finále to vyšlo docela slušně, ale překvapivost šestky se tím samozřejmě vzkřísit nepodařilo.(7.12.2015)

• monolog

Dodíval jsem se na to jen ze setrvačnosti! A to ze setrvačnosti už od Nové naděje, která mi vydržela opravdu neuvěřitelně dlouho! Když si člověk odmyslí triky, mnohem lepší bratříčky a . . . . vlastně už nic, co mu zůstane? Plytkost! Plocha! Tabula rasa! Čekal jsem psychologickou (ne až tolik, prostě jen populistickej pohled na psychologii) studii proměny člověka, co jsem dostal? Jeden řekne, že tihle lidi jsou zlí, že ho chtějí zabít(nebo kdovíco udělat), a druhej mu to sežere i s podpěrkou prutu. Čekal jsem dobrej souboj nakonec, dostal jsem ohánění se mečem a skákání jak na trampolíně. Promiňte, to už tu bylo. Čekal jsem, že to bude dobrý film a dočkal jsem se jen dalšího trikového mámení fandů. Vlastně spíš jen fanatiků, protože komu se to může líbit, ten je podle mě zažranej až po krk do starých dílů. Škoda, z možného dobrého filmu vznikl jen podprůměrný scifáč (a nemyslete na triky, které při velikosti peněz vložených a očekávaných prostě opravdu MUSÍ být skvělé a mega).(5.12.2005)

• Dudek

Ano, Lucasovi se sice podařilo skloubit původní a novou trilogii Hvězdných válek, ale to ještě stále neznamená, že natočil dobrý film. Ve třetí epizodě ukázal režisér, jak skvěle leze utopit příběh v přívalu digitálních efektů, a dokonce jej potopil ještě hloub než epizody I. a II. Film sliboval zodpovězení mnoha otázek, ale zatím se zdá, že spíše nějaké přidal... A to završení, kdy se Darth Vader najednou objeví, aby přihlížel stavbě Hvězdy smrti, a kolem něj jsou vojáci v „nacistických“, uniformách známých ze starých dílů, je opravdu špatné. Kde se tam, ti vojáci vzali? A další otázkou kterou si můžeme položit je, jak to že se Anakin dokázal sám uhasit chvíli poté co vzplál jasným plamenem ležíc na vysušené zemi planety Mustafar? Podivnost neschází ani okamžiku, kdy Anakin vstoupí do služeb Sithů a už vůbec ne tomu co následuje potom. Anakin dostane Sithské jméno a jde vraždit, ale to vše se odehraje v několika málo minutách. Vyvraždění řádu rytířů Jedi se odehraje tak rychle a bezemotivně, že ho skoro ani nepostřehneme. Přesto si však Lucas zaslouží úctu a to nejen, že konečně příběh završil, ale také za mistrovsky natočený souboj Darth Vadera a Obi-Wana Kenobiho, který je snad jedinou scénou, ve které nechybí cítění... Na závěrečný rozhovor těchto dvou hrdinů z opačných stran opravdu nelze zapomenout. „Byl jsi můj bratr, Anakine...“ Celkově film působí poněkud uspěchaně a ... falešně. Teď mohu jen doufat, že se mě zklamal jen proto, že jsem očekával mnohem víc a doufat, že jakmile jej spatřím podruhé, pochopím co tím chtěl režisér říct.(22.5.2005)