Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Triky jsou famózní, ale to mi nestačí. Představovala bych si, když to má být završení, něco emocionálnějšího, ne monotónně odříkávané fráze. Trochu víc zanícení a rozervanosti, ne že Anakinova změna změn nastane právě, když mrknu. Je mi líto. Zároveň mě zarážejí některé komentáře plné výtek, přesto nesoucí vysoké hodnocení.(14.1.2006)

No, tak si to sjedeme pěkně popořadě. SPOILER ALERT!!! Epizoda III svoji roli čistého uzavření kruhu či dokonale zapadajících posledních dílků puzzle neplní ani náhodou. A může si na temnotu hrát jak chce drsně, vraždit dětičky po stovkách a usekávat končetiny po metrácích. Po famózním akčním úvodu v tom duchu, jaký ze Star Wars známe, to jest tuny skvělé grafiky, kvalitní souboje, nějaká ta Síla a pár vtípků k tomu (R2 je ve formě), se všechno zvrhává do jakési zvláštní atmosféry nadcházejícího zatmění. Jenže do toho sem a tam pochoduje chrchlající dvouapůlmetrový droid, který je svému vzhledu nepřemožitelného zabijáka Jediů dlužen opravdu mnoho...spíš by se hodilo říct, že selhává na všech frontách. Ony vůbec ty "strhující" souboje spíš připomenou hypertrapného Van Helsinga, kde se taky létalo na lanech nad tisícimetrovými propastmi, zvlášť když k tomu Obi-Wan drandí na přerostlé ještěrce, která dělá "jip, jip". Ne že by nebyla roztomilá, ale vůbec se to nehodí. Jinak se celý děj točí kolem toho, jaký je Imperátor príma manipulátor a jaký že to je vlastně ten Anakin namyšlený floutek. Jinak chudinka Padmé vyžere tu nejnevděčnější úlohu (a dialogy), navíc s podivuhodně se chovajícím bříškem. Ale dejme si teď ty klady. Ian McDiarmid podává opravdu úctyhodný výkon; pro ty z nás kdo vědí, že oba Skywalkerové si o sobě vždycky moc mysleli, není překvapením jak pěkně Anakinek loutkovitě poskakuje. A ani láska k Padmé ho neomlouvá, zvlášť když jí po tom co spáchal nebyl ani omylem hoden. Když byl tím Vyvoleným, možná by mohl vědět, že ve vizích budoucnosti nemíval jasno ani mistr Yoda, takže who cares? Je tu znát jakýsi přesun Anakina do role ne úplně hlavní postavy celé ságy - tou je přece skrznaskrz hodný Luke - což rozhodně je zajímavé, a rovněž tak je nutno přiznat, že scéna "Rozkaz 66" je momentem z nejhutnějších v celé historii SW vesmíru. Jenže co jsou tyhle momenty platné, když se celou dobu dívám na jiný film než ve kterém Obi-Wan umí "ryze otcovsky pečovat o nebohou Padmé", která trpí ve strašných porodních bolestech? Fyzicky dokonale zdravá žena zdrcená zármutkem, se kterým se nemohla a snad ani nechtěla vyrovnat, to je celá ta scéna. Alespoň tady se mohla herečka kvalit Natalie pořádně odvázat. Proč jsem místo superlativy oprávněně ověnčovaného díla sledoval přehnaně vychvalovaný film, který opravdu nepobral tolik logiky, aby mohl být precizním vyvrcholením věhlasné ságy a ukončil léta trvající spory mezi fanoušky a rejpaly? Opět, ale jinak - who cares? Všichni normální lidé vědí, že Lucas je legendární producent, celkem dobrý režisér, ale rozhodně ne špičkový scénárista. Takže proč se vlastně divit scéně Anakina ronícího slzy, an stojíce nad lávovým jezerem, která je po tom, co předvedl dříve, opravdu nemístná? Celá scéna jeho finálního přerodu je příliš patetická, aby při prvních slovech mocně modulovaného hlasu Dartha Vadera vzbudila něco víc než lehký úsměv. Vůbec celé chování mužů Skywalkerovského rodu v závěru filmu i v celé následující trilogii je poněkud podivné, ale to fanatickým fandům prostě nevysvětlíte. Ojedinělému efektu sithských blesků na Imperátora se raději vyhnu, to bych se totiž musel začít pochechtávat, a na to je expert on. Další „decentní“ dírkou v logice Star Wars je problém postupu Rytířů obou stran síly na onen vyšší stupeň existence známý jako "modrý duch". Pořádným gólem do vlastní kysny ovšem je vymazání paměti C3PO, zatímco druhý svědek celých událostí, miláček publika R2-D2, je ponechán ve stavu blažené vědomosti. Což je při tom, jak skvěle mu všichni rozumějí, opravdu s podivem... I přes tyhle kopance to ale nejde jinak, Epizoda III je když už ne dobrý, tak aspoň zábavný film, a nepříliš kritické Star Wars komunitě poslouží dobře - nám, kteří se neztrácíme na celé hodiny u animovaných výplňových a vysvětlovacích seriálů (které BTW některé věci stejně nevysvětlí a zasejí další otázky), ovšem zdaleka tak úžasný nepřijde. A ještě nezbytná poznámka k OST - typický Williams, po zásluze zvěčnělá témata, dvě tři výborné skladby a zbytek tak nějak o ničem. Konečný verdikt - v lepší náladě 70%.(28.5.2005)

Kdybych měl sestavot jakýsi pomyslný žebříček nových epizod a všech epizod, tak tato by byla mezi novými první a mezi všema druhá nejlepší. Pro svou temnost,také,ale především pro mě nádherný politický podtext " Tak je to vždycky -- ztráta svobody za velkého potlesku" . Nejen toto me naprosto ohromilo, Byl jsem nesmírně zvědavý jak si Lucas poradí s přechodem na původní epizody, které jsem viděl před cca 15lety a to tedy smekám.Opět se mě nejvíce herecky líbil Samuel.L.,ale v zavěsu jsou jak Christopher Lee, tak Hayden!!. Natálka, tak to je prdelka, to je jasný.Opravdu povedená pomsta Lucase všem pochybovačům.(14.8.2006)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Příběh vrcholí. Každou další minutou mi buší srdce víc a víc. A není to jenom těmi bombastickými efekty. Galaktická apokalypsa s tváří kancléře Palpatina obrací Anakina na svoji stranu, která se utápí v nejčernějších zákoutích Síly. Rozkaz 66 budu mít navždy zakódovaný jako povel k jedné z nejtíživějších scén vůbec, ono památných momentů je tady tolik, že by se všechny nevešly ani do Hvězdy smrti. Souboje mohly být možná propracovanější (stále jsem namlsaný hbitým a efektním fightem Obi-wan vs Darth Maul), ale i tak jsou dosti napínavé. Snímek je depresivní, strhující, impozantní, bouřlivý, temný, tragický, ale téměř do detailu dokonalý. Celkově jsou SW pro mě nejlepší filmovou sérií vůbec, je to ohromně fascinující svět a celé univerzium SW je tak obsáhlé, že jej lze zkoumat stovky hodin. Ať mi nikdo netvrdí, že tohle si George Lucas vymyslel, to není možné. Tohle je prostě jen předaleká realita a George nám ji sem přišel převyprávět. Jedinečné! 113 miliónů dolarů(rozpočet)/850 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/312 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(5.3.2006)

Úžas, meče, Amidala, osud, Vader, "I hate you!", objevení imperátora a hlavně s přehledem nejlepší epizoda celé ságy. Mrazivé a i po dalším a dalším zhlédnutí geniální. Lucasův pomník.(1.7.2005)

• - Ewan McGregor požiadal Lucasfilm, aby mu vytvorili kópiu všetkých scén Aleca Guinnessa (Obi-Wan z pôvodnej trilógie), z dôvodu ich študovania. (klayman)

• - V roce 2012 byl snímek s výdělkem 848 754 768 amerických dolarů 29. nejvýdělečnějším filmem v historii. (chelseaman22)

• - Christopher Lee natočil všechny své scény během pouhých dvou dnů. (3DD!3)