Moulin Rouge

Moulin Rouge!

Moulin Rouge

Muzikál / Romantický / Drama

Austrálie / USA, 2001, 123 min

Hned na úvod musím předeslat, že muzikály patří mezi mé nejméně oblíbené žánry. Teď už k vlastnímu snímku. Když pominu slabší dějovou stránku (ta ale u muzikálů nikdy nebývá nosným prvkem) a místy snad až příliš klipovitý střih, zbývají už jen samé superlativy. Naprosto dokonalý a precizní výkon podali oba hlavní protagonisté, Ewan McGregor i Nicole Kidman. Což o to, u McGregora už jsem zvyklý na fakt, že je skvělý herec, ale překvapil mě velmi mile i jako zpěvák. Zato Nicole Kidmanovou jsem doposud nebral příliš vážně ani jako herečku. Tímto filmem mě ovšem totálně vyvedla z omylu a jasně ukázala, že umí hrát i zpívat na velmi vysoké úrovni. Teď bych se rád zmínil o hudební složce tohoto muzikálu. Jak bych to jen výstižně řekl... Je prostě grandiózní! Do děje skvěle zakomponované známé rockové i popové hity (mj. Like A Virgin, Show Must Go On), ovšem velmi umně zabalené do muzikálového aranžmá, prostřídané samozřejmě s výbornými původními songy (z nichž mě zejména píseň Come What May dostala na kolena), to je prostě radost poslouchat. Když se k tomu přidá i výborná choreografie tanečních scén a fantasticky pestrobarevná vizuální stránka, nezbývá mi než konstatovat, že jsem byl svědkem jednoho z nejlepších muzikálů všech dob. Je přímo neuvěřitelné, že Hollywood tímto snímkem dokonale oživil současnému divákovi představu starých dobrých klasických muzikálů ze 30.-50.let, aniž by přitom tvůrci sklouzli do přílišné novodobosti, nebo naopak do snad až nudné staromódnosti. Baz Luhrman si zaslouží můj veliký obdiv. Mimochodem - oslavované Chicago vedle tohoto skvostu vypadá jako chudý příbuzný vedle bohatého strýčka z Ameriky.(11.5.2003)

Prekvapivý kúsok z radov hudobných filmov. Tak trochu Proyasovská atmosféra zo starého Paríža, na druhej línii zas gíčovitosť najvyššej úrovni s výbornými muzikálovými prvkami. Jednočiarosť deja mi však nedovolí hodnotiť plnohodnotne, ajkeď sa jedná o jednom z najvydarenejších experimentov v tomto žánru.(7.6.2009)

Vizuální rozkoš nechutně zapáchající kýčem, hříčka skomírající na touze neustále něčím uchvacovat. Ukázkový příklad toho, že všeho moc někdy škodí. Kidmanová a McGregor jsou v mých očích hvězdy, nicméně topit se v záplavě nepřeberného množství odkazů - ať už na choreografii B. Berkeleyho - a narážek netoužím.(26.12.2006)

Byl jsem příjemně překvapenej bylo to totiž nefalšovaně zábavný a to neni málo. Navíc skvělá Nicole Kidman (jinak jí moc nemusim) a vizuální stránka na jedničku Bazi Luhrmanne.(4.4.2005)

Chvílema se mi to nelíbilo, chvílema hodně líbilo a nakonec mě to úplně dostalo.(30.10.2005)

• - Krev, kterou Satine (Nicole Kidman) kašlala, byla směs potravinářského barviva, kukuřičného sirupu a vody. (zajda404)

• - Jimovi Broadbentovi trvalo přes dvě a půl hodiny denně, než se dostal do svého kostýmu tlusťocha. (don corleone)

• - S výrobou kulis pomáhalo jeden čas na 100-150 lidí. (HellFire)