Dvanáct rozhněvaných mužů

12 Angry Men

Dvanásť rozhnevaných mužov

Drama / Krimi

USA, 1957, 96 min

Když se nad tím člověk zamyslí, tak ten americký justiční systém s porotou je vlastně úplně k ničemu. Nu co, alespoň v tom nejsme sami..(2.9.2008)

Zločin a trest. V(d)ěčná témata.(20.5.2015)

Skvělý příklad, jak se i z tak minimalistického námětu dá natočit vynikající film. A navíc je tam George Voskovec!(23.10.2003)

Jen jedna věc by mě zajímala - vinen nebo nevinen?(29.8.2010)

Klasické dílo klasických parametrů stále živé úcty a vážnosti, kterou si určitě zaslouží. Výprava je důležitá, herecké obsazení je důležité, to vše je důležité, scénář, dobrý scénář, nosný námět jsou však nenahraditelné. S nimi vše stojí a padá. Jsou základem dobrého anebo i nadčasového díla. Zdánlivě divadelní snímání mezního námětu - rozhoduje se "pouze!" o lidském životě - je ve skutečnosti bytostně filmové. Lumetova metoda je postavena na mozaice detailů všeho druhu a dynamickém střihu, který posouvá repliky všech členů poroty dějově znatelně dopředu. Sbor, doslova sbor vynikajících herců, mezi nimiž Voskovec není poslední ani co do prestiže, ani co do výkonu, toto výchozí scéma oživuje a jednotlivým promluvám, s nimiž scénář a režie stojí i padá, propůjčuje žádoucí individuálnost a rozmanitost, která zpětně činí ze všech zúčastněných vskutku živoucí lidi a ne kazatelská mentorující apriorní schémata. Rozehrát takové téma, udržet ho v jeho hodnotě mravního poselství i akčního fabulačního posunu, vystačit přitom s rétorickými schopnostmi a kouzlem osobnosti všech protagonistů bez rozdílu je výkon skutečně mimořádný a téměř neopakovatelný. Tehdy před padesáti lety i dnes generacemi jeho stále početnějších diváků napříč. Je to také sen o profesionalitě, která u nás i osmnáct let po listopadovém převratu zůstává namnoze snem.(13.3.2008)