poster

Dvanáct rozhněvaných mužů

 • USA

  12 Angry Men

 • Slovensko

  Dvanásť rozhnevaných mužov

 • Velká Británie

  12 Angry Men

Drama / Krimi

USA, 1957, 96 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Renton
  ****

  Scénář: Reginald Rose .. Pozoruhodné soudní drama, neodehrávající se přímo v soudní síni, ale v malé místnosti, kde porota dvanácti mužů rozhoduje o podobě verdiktu, tj. vinně či nevinně obžalovaného. Spousta konverzačních konfrontací a výtečné herecké výkony jsou velmi silnou devízou snímku, v jejímž závěsu se drží parádní scénář a silná, dusná atmosféra. Je zajímavé sledovat boj jednoho muže proti všem, jenž postupně převáží v boj všech proti jednomu. 85%.(20.12.2005)

 • sportovec
  *****

  Klasické dílo klasických parametrů stále živé úcty a vážnosti, kterou si určitě zaslouží. Výprava je důležitá, herecké obsazení je důležité, to vše je důležité, scénář, dobrý scénář, nosný námět jsou však nenahraditelné. S nimi vše stojí a padá. Jsou základem dobrého anebo i nadčasového díla. Zdánlivě divadelní snímání mezního námětu - rozhoduje se "pouze!" o lidském životě - je ve skutečnosti bytostně filmové. Lumetova metoda je postavena na mozaice detailů všeho druhu a dynamickém střihu, který posouvá repliky všech členů poroty dějově znatelně dopředu. Sbor, doslova sbor vynikajících herců, mezi nimiž Voskovec není poslední ani co do prestiže, ani co do výkonu, toto výchozí scéma oživuje a jednotlivým promluvám, s nimiž scénář a režie stojí i padá, propůjčuje žádoucí individuálnost a rozmanitost, která zpětně činí ze všech zúčastněných vskutku živoucí lidi a ne kazatelská mentorující apriorní schémata. Rozehrát takové téma, udržet ho v jeho hodnotě mravního poselství i akčního fabulačního posunu, vystačit přitom s rétorickými schopnostmi a kouzlem osobnosti všech protagonistů bez rozdílu je výkon skutečně mimořádný a téměř neopakovatelný. Tehdy před padesáti lety i dnes generacemi jeho stále početnějších diváků napříč. Je to také sen o profesionalitě, která u nás i osmnáct let po listopadovém převratu zůstává namnoze snem.(13.3.2008)

 • RHK
  *****

  Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Jak velmi napínavý snímek se dá natočit v jedné místnosti s dvanácti převážně sedícími muži! Trailer: http://www.csfd.cz/film/6178-dvanact-rozhnevanych-muzu-12-angry-men/videa/(24.1.2009)

 • Galadriel
  *****

  Jediný člověk nehodlá poslat na elektrické křeslo člověka okamžitě po jednom hlasování a rozpoutá tím souboj slov, faktů, důkazů, ovlivňování a moralizování, ve kterém je sice důležité, jestli se mu podaří nebo nepodaří přesvědčit zbylých 11 mužů o možné nevinně, ale kde je hlavně zajímavé to, jakým způsobem se ke konečnému rozhodnutív ohnivé diskuzi dopracují. Film, který nestojí na ničem jiném, než na geniálním scénáři (jeden dlouhatánský, skvěle napsaný rozhovor 12 porotců v uzavřené místnosti) a brilantních hereckých výkonech všech zúčastněných a tím spíš si zaslouží obrovské ovace za to, jak je strhující.(24.9.2007)

 • Madison
  ****

  Perfektná konverzačka, v ktorej má každé slovo svoje potrebné miesto a dokáže vyviesť z rovnováhy všetkých jedenástich porotcov, ktorí nie sú spočiatku ochotní prijímať kompromisy. Zábavné, vtipné, vynaliezavé.(26.2.2010)

 • - Teprve v roce 2003 byl v soukromé sbírce nalezen kompletní záznam původní televizní verze filmu z roku 1954, který je nyní uložen v muzeu. (Hejtmy)

 • - Když porotce č. 8 (Henry Fonda) simuluje situaci, kdy starý muž přešel místnost a chodbu, naměří mu porotce č. 2 (John Fiedler) 41 sekund. Ve skutečnosti je to jen přesně půlminuta. (herthaner)

 • - Jelikož film neuspěl po finanční stránce, Henry Fonda za něj nikdy nedostal zaplaceno. Naproti tomu jej považoval za jeden ze tří nejlepších filmů, ve kterých kdy hrál. Další dva, kterých si cenil, jsou Hrozny hněvu (1940) a Jízda do Ox-Bow (1943). (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace