Pahorek

Pahorok

Drama / Válečný

Velká Británie, 1965, 121 min

Sidney Lumet

Ray Rigby (scénář, divadelní hra)

Oswald Morris

Kenneth Hyman

Dejte britským vojákům s kárnými prohřešky vybrat, jestli dosáhnout vrcholu poblíž Venušina pahorku, nebo denně zdolávat ten písečný uprostřed žhavé Libye. Schválně, čemu dají přednost.. Lumetova klasika poukazující na to, že není nic opojnějšího, než moc nad jedincem, obzvláště v nepravých rukou.. Buzerace, řev, poklus a zase buzerace - atributy pozvolna gradujícího snímku s překvapivou pointou a nádechem absurdna, kdy kárný tábor zaměřený na utužení disciplíny připomíná s blížícím se koncem cirkus bez principála i subordinace. Mimochodem, přes obrazovku to lepkavé vedro na člověka úplně sálá - ani se Connerymu nedivím, že chodil s pískem jen 1 x denně..(2.5.2012)

Od Sidneyho Lumeta další filmová perla kinematografie, u které rok vzniku nehraje žádnou roli (vzpomeňte si na jeho nestárnoucí film Dvanáct rozhněvaných mužů), protože sílu má tento film neuvěřitelnou. Velká čest nedávno zesnulému režisérovy a pro milovníky filmu bych řekl i povinnost vidět tuto depresivní podívanou. Mé hodnocení 5 hvězdiček…(26.11.2011)

Asi nejlépe zfilmované válečné drama své doby navždy zapsané do našich myslí trýznivou připomínkou útrap jednotlivých "zavrženíhodných" vojáků britské armády za WWII. Lumet s Connerym a svými dalšími herci, takové obsazení nemůže zklamat.!! Je to perla mezi filmy a s původním čs.dabingem v čele s p.Adamírou a p.Větrovcem, no to prostě nemá chybu.!!!(11.10.2009)

Velká čest tomuto filmu, který mě místy udělal veselým, ale i smutným a to zvláště na konci filmu, kdy máte sto chutí něco udělat..(22.7.2013)

Je to spíš vojenská komedie, zhlédnuto s českým dabingem, který komediální vyznění jen podporuje. Spousta hlášek u kterých jsem se ze srdce zasmál.(31.1.2013)