Network

• český

Televizní společnost

Network

USA, 1976, 121 min

Znepokojivá satira, která tne do živého dnes ještě mnohem hlouběji než v době vzniku. Škoda že příliš tlačí na pilu a že celá druhá polovina je pouze mlácení již jednou vymlácené slámy. Navíc to i po herecké stránce působí nesourodě; polovina ansámblu hraje "vážně", jak se na drama (protože to drama je) sluší, ale ta druhá jakoby si mylně myslela, že účinkuje v komedii.(10.1.2016)

Nehledě na obsah sdělení filmu – první půlka dobře poutavá, pak se film mění ve frašku, která mj. ukazuje, jak stupidní pořady se ve Státech dostanou do televize.(7.7.2013)

70% Zajímavý film, ale zvláště ve druhé polovině neskutečně po-ma-lý.(13.8.2008)

Príjemné prekvapenie od nesklamávajúceho Sidney Lumeta. Jeden z mála filmov, ktorý je navýsosť aktuálny, pretože problémy v ňom nastoľované sú už aj našimi problémami, ktoré vnímame, každodenne si ich uvedomujeme, nevediac čo s nimi, ani ako to všetko skončí. Film má výborne napísaný scenár, je dynamický a diváka pohltí tak, že nemá šancu pocítiť ani náznak nudy. Herecké výkony sú skvelé, čo osobitne platí o mojej obľúbenej Faye Dunaway. Scéna s ľuďmi vykrikujúcimi z okien je zatiaľ pre našinca neuveriteľná, ale ktovie o pár rokov?(4.8.2011)

Dajte mi blázna, alebo proroka ak chcete, možnosť viesť televízny program a ja vyrobím trhák. To bude zlatá žila! Sila televízie, ziskuchtivosť či honba za sledovanosťou a úspechom - to sú témy veľmi aktuálne aj dnes a aj preto film S. Lumeta pôsobí akoby sa čas zastavil. Technika a štúdio zostarlo, ale téma je možno ešte aktuálnejšia, ako keď sa film točil. Film je prevažne konverzačný, takmer neustále sa v ňom kričí a háda a to v pohode udrží v pozore aj diváka, ktorý sa takýmto filmom vyhýba. Fantastický Holdenov monológ v závere adresovaný F. Dunawayovej je výborným zhrnutím filmu i celej témy, ktorú Lumet podal až vizionársky nadčasovo. "Si stelesnením televízie...Tvoj život sa scvrkol na hromadu banalít. Vojna, násilie,smrť sú pre teba pojmy ako fľaša od mlieka...Si šialená..." Nikto si nechce zakričať z okna, že už toho máte dosť a už to ďalej trpieť nebudete? Je to tak, televízia je zbraň. Veľmi silné štyri hviezdy. 80%.(15.8.2011)