Network

• český

Televizní společnost

Network

USA, 1976, 121 min

Brilantně napsané! Skvělá kombinace subtilní (cynické) satiry a hutné exkurze do běhu televizní korporace, skrze postavu Howarda Beala je vyjádřeno bláznovství, honba za sledovaností i masové podléhání kontroverzi ze strany diváků a skrze výborně prokreslenou a zahranou postavu Diany zase bezhlavá fascinace televizním fenoménem. Network není přímo geniální opus, ani zábavný film ve všech detailech, ale je v něm leccos moudra, pravdy a snad i vtipu, byť nahlas se u obrazovky smát asi nikdo nebude... 8/10(9.6.2010)

Znepokojivá satira, která tne do živého dnes ještě mnohem hlouběji než v době vzniku. Škoda že příliš tlačí na pilu a že celá druhá polovina je pouze mlácení již jednou vymlácené slámy. Navíc to i po herecké stránce působí nesourodě; polovina ansámblu hraje "vážně", jak se na drama (protože to drama je) sluší, ale ta druhá jakoby si mylně myslela, že účinkuje v komedii.(10.1.2016)

Aku sledovanost by mala dnes TA3 alebo CT24 keby z dovodu nizkej sledovanosti vedenie televizie oznamilo jednemu z moderatorov, ze zajtra bude moderovat posledny krat nejaku relaciu a dnes by v hlavnom spravodajstve oznamil, ze zajtra si v priamom prenose streli gulku do hlavy? A v zajtrajsich dennikoch by bolo meno moderatora hned na prvych stranach :-) Bola by aj u nas vyssia sledovanost? V pripade moderatora Howarda Beala, ktory dostal vypoved by sa bez prace po zvysok svojho zivota zruinoval. Nechcem viac prezradzat, avsak pochvalit musim aj herecky vykon Faye Dunaway, ktora si tu zahrala bezohladnu karieristku vo vedeni televizie, ktorej na vyske sledovanosti zalezalo viac, ako na zdravi moderatora, alebo pomer so zenatym sefom spravodajstva s Maxom Schumacherom. Zaujimavy pohlad aj o tom, ako uz v 70-tych rokoch bojovali rozne televizie v USA o sledovanost, pricom v tom obdobi bolo nasim komunistom ukradnute, ci sa na prvy program ceskoslovenskej televizie diva na Nedelnu chvilku poezie nejako to percento ludi :-) ... 02.10.2008 _____ Faye Dunaway - (Diana Christensen) +++ William Holden - (Max Schumacher) +++ Peter Finch - (Howard Beale) +++ Robert Duvall - (Frank Hackett) +++ Hudba: Elliot Lawrence +++(30.9.2008)

dokonalá ukázka nechutností, které se za ty roky ještě zdokonalily a jsou ještě nechutnější. Mám chut otevřít okno a zplna hrdla zakřičet: Mám toho dost. Já už to trpět dál nebudu!!!(5.9.2011)

Rozpočet $3,8miliónaTržby USA $23,689,877Tržby Celosvetovo $23,900,000(21.12.2009)

• - Režisér Sidney Lumet se nechal slyšet, že film natočil se specifickým nasvícením. Při počáteční scéně použil pouze přirozené světlo. S postupující stopáží filmu přidával více světla a zrychloval pohyb kamery. Ke konci filmu pak použil co nejvíce světla a odlesků. (HellFire)

• - První film od Kdo se bojí Virginie Woolfové (1966), který získal oba Oscary pro herečky. (Kulmon)

• - Beatrice Straight je ve filmu pouhých 5 minut a 40 vteřin, což je nejkratší doba v historii, která stačila na udělení Oscara. (Kulmon)