Modrý samet

• slovenský

Modrý zamat

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1986, 120 min

Naprosto uchvatnej Lynchuv film, kterej je divnej, ale neni psycho a je to krapet do detektivniho zanru. Film sice zacina s vcelku pohodovou atmosferou o zvedavym detektivovi-amaterovi, ale samozrejme uz za chvily film hezky zdrsni. Akorat jsem cekal, ze bude nejakej zvrat na zaver, ale tentokrat Lynch natocil vcelku normalni film. Badalamenti opet slozil skvelou hudbu a ty pisnicky jsou fakt chytlavy. Jak je u Lynche zvykem, je tu spousta skvelejch a silnejch scen, film zaujme od prvniho okamziku a ma opet dokonalou atmosferu. Taky tu hraji tradicni Lynchovo herci, jeste pekna Dern a fajn MacLachlan, kterej sice neni kdovijak skvelej herec, ale ja ho mam v Lynchovo filmech rad. Dale tu je Isabella Rossellini, ktera svou prvni vetsi roli zvladla dost dobre, akorat misty byla uz krapet moc cvok. No a pak tu je mega ultra krutej zaporak v podani Dennise Hoppera, kterej prakticky co slovo, to hlaska a vetsinou samy fuck fuck. Zkratka skvelej film.(10.8.2007)

Skvělá lynchovina, která zaujme jak výborným zpracováním, tak špičkovými hereckými výkony. Dennis Hopper umí. Ovšem musím být přísný. Tento film nedosahuje kvalit některých jeho dalších filmů, a proto to tentokrát na 5 neni.(4.6.2008)

Pamatuju si na příhodu z LFŠ, kde ex-politik Miroslav Macek vyprávěl publiku o jednom přísném kinaři, který tento film ohodnotil ve svém deníčku slovem "kravina". Macek ex-hibicionista mu (a přítomným dámam) začal vysvětlovat všechny psychonalytické narážky a dosáhl toho, že dotyčný pán doplnil své hodnocení na "psychoanalytická kravina". Hlavní vtip je ovšem v tom, že rádobyhluboký psychoanalytický výklad se jednoduše a okatě nabízí bez jakékoli latence. Lynch si s psychoanalytickými symboly hraje a vlastně je i paroduje, i když tuto parodii nikdy nepředstavuje jako průhlednou a čistou. A právě v tomto "dvojitém kódování" spočívá kouzlo tohoto průkopnického díla filmové postmoderny.(24.2.2003)

Dennis Hopper je taký odporný, až strácam slová.(21.12.2004)

Jak možná víte, Lynche nemám zrovna v lásce a ani jej nepovažuji za dobrého režiséra. Stejně jako ve Zběsilosti v srdci jsem měl i tady pocit, že postavy jsou jen umělé figury, které jsou ve snímku jen proto, aby nebyl nudný. Samotný příběh jakoby se odehrával úplně někde jinde, ten hrdinů totiž není vůbec podstatný. Herecké výkony tomu napovídají, stejně tak jako nasnímání protagonistů a vůbec všechno okolo. To ale nic nemění na faktu, že Modrý samet se Lynchovi opravdu povedl. Dočkáme se nádherných scenérií a dokonce i úžasného hudebního doprovodu...(29.9.2006)

• - Isabellu Rossellinovou, dcera Ingrid Bergmanové a Roberta Rosselliniho, kterou Lynch neznal, potkal jako neznámou krásnou ženu v jednom hotelu. Když jí polichotil, že vypadá jako dcera Ingrid Bergmanové, všichni přítomní se dali do smíchu. (Tomket)

• - Frank Booth (Dennis Hopper) byl zařazen Americkým filmovým institutem v žebříčku nejzápornějších postav amerického filmu na 36. pozici. (TheDude)

• - David Lynch zkrátil film z původních čtyř hodin na polovinu. I přes několikeré pokusy se vystřižené dvě hodiny filmu nikdy nepodařilo najít. Dochovalo se pouze několik fotografií. (don corleone)