Modrý samet

• slovenský

Modrý zamat

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1986, 120 min

Lynche mám mimořádně rád, ale můj vztah k Modrému sametu je nejednoznačný - začátek je fantastický, plný tajemna a husté atmosféry, ovšem v okamžiku, kdy se na scéně objevuje Hopperův padouch, se nějak začínám nudit. Nevím, jestli je to jeho šíleným přehráváním nebo čím, ale atmosféra je tatam. Ještě několikrát se na to budu muset kouknout, abych zjistil, kde je zakopaný pes. Každopádně filmy jako Sloní muž, Lost Highway, Příběh Alvina Straighta nebo Mulholland Drive mám radši. Tak asi tak.(7.8.2004)

Nevím, co mám psát. Tenhle film je opět zvrhlost, ale tak geniální a v určitých scénách tak neodolatelně kýčovitá, prostě bomba. O hercích je škoda mluvit, jen bych se zmínil, že Kyle MacLachlan je hodně nedoceněný.(23.1.2003)

Blue Velvet znamenal mé první seznámení s Davidem Lynchem a jeho specifickou režií, po prvé jsem pocítil jak zvláštní a abstraktní jeho filmy jsou. Na velmi slušné atmosféře se podepisoval zejména Dennis "baby wants to fuck" Hopper, jakožto hotový ďábel v lidském převleku s potřebou inhalovat každých 5 minut. Ale nebyl jediný, kdo exceloval, Lynchovi se také podařilo objevit talent v Kyle MacLachanovi. Je vidět, že ten klučina skutečně umí výborně hrát na schovku, neboť scéna, kdy se schoval do skříně působila na diváka tak silně, jakoby v ní byl on sám. 8/10(25.2.2008)

Kupodivu se tady žádný Lynchovy nepochopitelný hody nekonaj, tentokrát jsem z toho měl pocit jako kdyby se ani tolik nesnažil o zamotanej a nepochopitelnej děj, ale jako spíš o výbornou detektivku, ve který je nádech mysteriózna, ale je nakonec dobře pochopitelná a vysvětlená, i když jsou chvíle kdy to působí troch víc Lynchovsky, ale opravdová lynchovka, kde snad neni nic co se dá pochopit tohle neni. Děj je dobře propletenej a má výbornou atmosféru, ale přece jenom to nedokázalo udržet po celou dobu v napětí, což je docela škoda, Herci jsou taky výborný, obzvlášť Dennis Hopper, je skvlělej psychopat, ale i docela neznámej Kyle MacLachlan je kupodivu opravdu skvlělej herec. Jenže celkově to pro mě neni pětihvězdičkovej film(28.8.2006)

Kde začít… Lynche mám rád. Speciálně za film Mulholland Drive bych mu chtěl vysochat sochu v nadživotní velikosti. A hlavně proto jsem se na Blue Velvet tolik těšil a možná právě proto jsem (trochu) zklamaný. Zřejmě mě trochu zklamalo, že to nebylo tak atmosférické, tak dokonalé, jako výše zmíněný film, nevím, ale tady ať se snažím jakkoliv, lepší hodnocení než 80 % prostě nevykouzlím. Vlastně když o tom tak přemýšlím, možná to, že to není zas TAK typický Lynch (příběh není tak mysteriózní) bylo spíše na škodu, protože já od Davida čekám vždy něco nevšedního a on mi zde prakticky odvyprávěl detektivku s parádním castingem, skvělou hudbou a vynikajícími hereckými výkony, ale prostě jsem čekal něco jiného. Na tomhle mě překvapil (nemile) jedině fakt, že Hopper neměl ani oscarovou nominaci. Protože jeho Frank, to je opravdu čisté zlo. Nejen za něj dávám své výsledné hodnocení 80 %.(24.7.2011)

• - Modrý samet byl Lynchův originální scénář po Mazací hlavě. (Tomket)

• - Roli měla původně hrát Hanna Schygulla, když odmítnula přemýšlel Lynch o oslovení Helen Mirren, ale pak potkal modelku Isabellu Rossellini v New Yorské restauraci. (don corleone)

• - Film byl časopisem „Premiere“ zařazen mezi dvacet pět nejnebezpečnějších filmů všech dob. (kostak)