poster

Příběh Alvina Straighta

 • Francie

  Une histoire vraie

 • USA

  The Straight Story

 • Slovensko

  Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Renton
  *****

  Scénář: John Roach, Mary Sweeney .. I just hope I'm not too late... a brother's a brother. Co vedlo Davida Lynche natočit tento film a proč nemá tuto touhu častěji!? Je to totiž lepší než jeho temné a bizardní výplody vlastní mysli a měl by po cizím scénáři sahat častěji. Režírovat umí zkrátka dobře. Zde má vše své místo, svou hlavu a patu, prostě všech pět pohromadě, což mi u jiných snímků tohoto pána chybí… Prvních pár minut si ještě hraje na obvyklou hru s tajemnem, ale pak se vyloží karty a rozjede přímočarou a idylickou road movie starého muže za nápravou tíživé životní chyby. Pravda, Straight a zejména jeho dcera jsou sice podivíni, ale pořád v životných mezích. Richard Farnsworth je v této roli bezelstně excelentní a díky němu je postava putovatele Straighta tak přístupná. Vizuál je příjemný a když hraje Angelo Badalamenti, který místy vytvořil opravdu geniální podkres, je to prostě a jednoduše kouzelné.(8.8.2007)

 • kiddo
  ****

  Příběh Alvina Straighta je v Lynchově filmografii naprosto atypickým zjevem, neboť nebýt jména režiséra v titulcích a jedné scény s jelenem, nevěřím, že by někdo poznal, že je film dílem tvůrce tak psychedelických počinů, jako je např Lost highway nebo Mullholand drive. „Straight“ se liší už v základní stavební kostře filmu; oproti ostatním Lynchovým počinům má zcela odlišnou (lineární) strukturu, nepracuje se snovým pojetím a surrealistickými prvky vůbec, není zde zpochybňováno to, co jsme už viděli, zcela běžné dění není narušováno bizarními prvky, které se snaží ukázat zvrácenost maloměšťáckého světa, inovativní práci se žánrem aby pohledal. A co tedy „Straight“ je? Snímek, který by se spíš hodil jako bilanční závěr Lynchovy filmografie. Ústřední postavou je umírající muž, který si své už prožil, život má za sebou a může už jen rozhodit těch pár perel moudrosti a jemuž zbývá jen málo času na to, aby napravil to, co stačil pokazit. Právě opar nostalgie za dávno uplynulým je pro „Straighta“ charakteristický: Alvin na své cestě neprožívá nic, co by mohlo ovlivnit jeho samotného, ani nijak nezasahuje do životů lidí, které potkává, pouze pozoruje, neboť jeho se už nic netýká; jeho život v jistém smyslu skončil a on se pohybuje ve zvláštním bezčasí, v kterém jde jenom o to, aby dal věci do pořádku. Hrdina rezignoval na vše uplynulé, vzal do rukou celý svůj život a dává ho všanc, aby mohl, paradoxně, spokojeně zemřít. Alvinova pouť nabývá podoby posledního rozloučení se, prohlédnutí si světa, v kterém žil, než sám odejde, to vše bez nádechu tragiky, Alvin svůj osud přijímá, neboť ví, že před ním už je zase něco nového (i když je to smrt). Atmosféra idyličnosti a smíření je podporována i obrazovým pojetím; většina děje se odehrává na sklonku dne za teplého slunečního světla a kamera náladu umírajícího dne paralelní s umírajícím Alvinem jenom využívá, o Badalamentiho romantické hudbě nemluvě. Pokud by i ve skutečnosti měla mít smrt podobu takovéhoto finálního vzepjetí se lidské individuality a důstojnosti na trávní sekačce, pak myslím, že není čeho se bát.(30.7.2007)

 • B!shop
  ****

  Podle me dost nadhodnocenej snimek, ale neda se mu uprit, ze je kvalitne zrezirovanej. Prave diky Lynchove rezii je tenhle film o tridu lepsi. Sice bych radsi videl dalsi psycharnu, ale i Lynch ma pravo natocit jinej druh filmu a natocil klidnej, lidskej a prijemnej film s velice jednoduchym dejem, kdy Alvin jede na sekacce, na vecer se nekde utabori, s nekym pokeca a tak furt dokola. Docela stereotypni, bez gradace napeti a misty nudny. Navic Richard Farnsworth misty vypadal, ze vubec netusi, co se deje a ze kazdou chvily umre. Povedla se vcelku kamera a i hudbu bych pochvalil, kdyby se ale neustale neopakovala. Asi nejslabsi film co jsme od Lynche videl.(2.4.2007)

 • gogo76
  *****

  Režisér D.Lynch väčšinou tvorí ťažko stráviteľné a nepochopiteľné snímky. Niektorým som prišiel na chuť, iným zase nie.Toto je asi jeho jediný film, v ktorom sa nesnaží ani šokovať, ani motať hlavu. Úplne jednoduchý príbeh o starcovi, ktorý sa vydá na cestu za chorým bratom na záhradnej kosačke. Problém je v tom, že je to strašne ďaleko. Na cestu, ktorá trvá celé týždne stretáva zaujímavých ľudí, rieši problémy, takmer sa na kopci zabije a hlavne nedá dopustiť na svoju milovanú,ale trošku pomalšiu dcéru. To najkrajšie je samotné putovanie krásnou krajinou, doplnené nádhernou hudbou.Jedna z najkrajších roadmovie. Film 10/10.(27.1.2009)

 • Tosim
  ***

  Hezký film o stáří a odvátých věcech, nicméně se mi jevil hodně málo konzistentní, třeba naše české Babí léto je na tom mnohem lépe.(26.6.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace