Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Vidět na začátku Lynchova filmu logo studia Disney je minimálně nečekané. Klidný a vyrovnaný film o "síle lidské umíněnosti"sice v několika chvílích na svého režiséra upozoňuje, jinak je to ale "jen" příjemná, poctivá rodinná road movie. Ne že by na tom bylo něco špatného.(25.12.2011)

Podle me dost nadhodnocenej snimek, ale neda se mu uprit, ze je kvalitne zrezirovanej. Prave diky Lynchove rezii je tenhle film o tridu lepsi. Sice bych radsi videl dalsi psycharnu, ale i Lynch ma pravo natocit jinej druh filmu a natocil klidnej, lidskej a prijemnej film s velice jednoduchym dejem, kdy Alvin jede na sekacce, na vecer se nekde utabori, s nekym pokeca a tak furt dokola. Docela stereotypni, bez gradace napeti a misty nudny. Navic Richard Farnsworth misty vypadal, ze vubec netusi, co se deje a ze kazdou chvily umre. Povedla se vcelku kamera a i hudbu bych pochvalil, kdyby se ale neustale neopakovala. Asi nejslabsi film co jsme od Lynche videl.(2.4.2007)

Krásne pohladenie rodinných hodnôt na nelynchovský spôsob. Od Lyncha by som čakala čokoľvek, len nie to, že natočí tak dejovo priehľadnú, nenáročnú a dojemnú drámu s majstrovským hereckým výkonom Richarda Farnswortha, prenádherným prostredím a tradične precítenou Badalamentiho hudbou. Občas ma vyrušovalo prehnane pomalé tempo (aspoň v tomto sa Lynch nezaprel), ale všetko ostatné, príbehom počínajúc, ma strhlo a do záverečných tituliek nepustilo.(24.5.2012)

Dosti netypický Lynch, alespoň co se povrchového doteku týká... Jímavý příběh o tvrdohlavém dědulovi, který se jednoho krásného dne sebere, popadne traktůrek a jede dlouhý lán světa usmířit se se svým bratrem. Typická forma road movie v Lynchově podání nenudí ani trochu, sled poetických a vtipných historek má obrovskou vnitřní sílu a bodré moudro starého a samorostlého staříka, kterého skvěle zahrál Richard Farnsworth. Nechybí ale ani tradiční "lynchovinky" (viz scéna se srnami). Příjemné, hladivé, poetické. Krásný snímek.(27.7.2004)

Před těmi nejpodstatnějšími a nejvnitřnějšími vazbami se můžeme schovávat jak dlouho chceme a stejně nás nakonec dostihnou. Přesně na tyto vazby útočí Lynch - a úspěšně. Podmanivě rozehrává příběh jednoho člověka se zajímavými vedlejšími postavami kolem něj, nechá diváka příjemně odpočinout, příběh plynout a dokonce si udělá legraci i sám ze sebe (ploužící se žluté čáry). Jediná pasáž, kdy příběh ztratí náboj, je opravování sekačky u "hodných cizích lidí", kde se Alvin nevyrovnává s rodinnou neshodou, ale s dávným traumatem, a to mi ke zbytku příběhu moc nesedělo. Jinak mě ale Straight Story pocitově hodně dostal a za tohle překvapení si zaslouží jen chválu.(17.2.2007)