Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Jen o něco málo víc než příjemný filmeček o stáří. Ale Richard Farnsworth opravdu umí. Nejvíce se mi líbily záběry, kdy kamera zabírá pole a podmalovává to nádherná hudba. Soundtrack musím sehnat!(29.6.2003)

Ano, je to tak. Tenhle nemocný vdovec odmítá posedávat na zápraží svého domu a hodiny pozorovat ptáčky a vyrazí za svým bratrem, kterého skolila mrtvice. Nebylo by na tom nic divného, kdyby za dopravní prostředek nezvolil zahradní traktůrek a bratr bydlel ve vedlejším městečku. Jenže šest set kilometrů dlouhá štreka je skutečně úplně jiné kafe, a hlavně cestou o vůli, svobodě a o poctě dobrým lidem. Vyjma selhání brzd to navíc není ani o nějakém vzrušujícím dobrodružství. To zásadní se odehrává v hrdinově hlavě a svědomí, o kterém se při setkání s různě bizarními postavami dozvídáme víc a víc. Jenže Lynch tohle vyprávění zpomaluje ještě výrazněji, než se sune vodorovné dopravní značení. A to, ač absurdnost i normálnost celého vyprávění dokážu chápat, nemůžu tak úplně zkousnout. Komorní road movie podzimní americkou krajinou tak zanechává víc rozpaků, než nějakého lidského zahřátí a jméno Davida Lynche s tím alespoň v mých očích nedokáže nic udělat!!(9.5.2012)

Příběh Alvina Straighta je v Lynchově filmografii naprosto atypickým zjevem, neboť nebýt jména režiséra v titulcích a jedné scény s jelenem, nevěřím, že by někdo poznal, že je film dílem tvůrce tak psychedelických počinů, jako je např Lost highway nebo Mullholand drive. „Straight“ se liší už v základní stavební kostře filmu; oproti ostatním Lynchovým počinům má zcela odlišnou (lineární) strukturu, nepracuje se snovým pojetím a surrealistickými prvky vůbec, není zde zpochybňováno to, co jsme už viděli, zcela běžné dění není narušováno bizarními prvky, které se snaží ukázat zvrácenost maloměšťáckého světa, inovativní práci se žánrem aby pohledal. A co tedy „Straight“ je? Snímek, který by se spíš hodil jako bilanční závěr Lynchovy filmografie. Ústřední postavou je umírající muž, který si své už prožil, život má za sebou a může už jen rozhodit těch pár perel moudrosti a jemuž zbývá jen málo času na to, aby napravil to, co stačil pokazit. Právě opar nostalgie za dávno uplynulým je pro „Straighta“ charakteristický: Alvin na své cestě neprožívá nic, co by mohlo ovlivnit jeho samotného, ani nijak nezasahuje do životů lidí, které potkává, pouze pozoruje, neboť jeho se už nic netýká; jeho život v jistém smyslu skončil a on se pohybuje ve zvláštním bezčasí, v kterém jde jenom o to, aby dal věci do pořádku. Hrdina rezignoval na vše uplynulé, vzal do rukou celý svůj život a dává ho všanc, aby mohl, paradoxně, spokojeně zemřít. Alvinova pouť nabývá podoby posledního rozloučení se, prohlédnutí si světa, v kterém žil, než sám odejde, to vše bez nádechu tragiky, Alvin svůj osud přijímá, neboť ví, že před ním už je zase něco nového (i když je to smrt). Atmosféra idyličnosti a smíření je podporována i obrazovým pojetím; většina děje se odehrává na sklonku dne za teplého slunečního světla a kamera náladu umírajícího dne paralelní s umírajícím Alvinem jenom využívá, o Badalamentiho romantické hudbě nemluvě. Pokud by i ve skutečnosti měla mít smrt podobu takovéhoto finálního vzepjetí se lidské individuality a důstojnosti na trávní sekačce, pak myslím, že není čeho se bát.(30.7.2007)

Po celých 112 minut mé oči nezůstaly suché. Asi proto, že jsem se alespoň částečně ztotožnil s Alvinem Straightem, a díky tomu jsem si vzpoměl na zapomenuté křivdy, kterých jsem se dopustil na jiných nebo kterých se dopustili oni na mně. Alvin se pokusil staré křivdy napravit, přestože k tomu měl malé prostředky. Ovšem podpořil je svou silnou vůli a odhodláním. Možná bychom se o to také mohli pokusit...(19.8.2002)

Podle me dost nadhodnocenej snimek, ale neda se mu uprit, ze je kvalitne zrezirovanej. Prave diky Lynchove rezii je tenhle film o tridu lepsi. Sice bych radsi videl dalsi psycharnu, ale i Lynch ma pravo natocit jinej druh filmu a natocil klidnej, lidskej a prijemnej film s velice jednoduchym dejem, kdy Alvin jede na sekacce, na vecer se nekde utabori, s nekym pokeca a tak furt dokola. Docela stereotypni, bez gradace napeti a misty nudny. Navic Richard Farnsworth misty vypadal, ze vubec netusi, co se deje a ze kazdou chvily umre. Povedla se vcelku kamera a i hudbu bych pochvalil, kdyby se ale neustale neopakovala. Asi nejslabsi film co jsme od Lynche videl.(2.4.2007)