Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Bylo to hezky, ale bylo to pochopitelny, proto jen za tri*. A myslim, ze jsem ke konci usinala..(24.10.2003)

Laskavé a hodně působivé. Měl jsem z toho prostě megamírumilovnej pocit. Lynche mám radši v těchto laskvých filmech, kde je nejvyhrocenější scéna sjetí traktůrkem z kopce. Než v úchylárnách za které ho všichni glorifikují.(3.8.2008)

Vidět na začátku Lynchova filmu logo studia Disney je minimálně nečekané. Klidný a vyrovnaný film o "síle lidské umíněnosti"sice v několika chvílích na svého režiséra upozoňuje, jinak je to ale "jen" příjemná, poctivá rodinná road movie. Ne že by na tom bylo něco špatného.(25.12.2011)

Dosti netypický Lynch, alespoň co se povrchového doteku týká... Jímavý příběh o tvrdohlavém dědulovi, který se jednoho krásného dne sebere, popadne traktůrek a jede dlouhý lán světa usmířit se se svým bratrem. Typická forma road movie v Lynchově podání nenudí ani trochu, sled poetických a vtipných historek má obrovskou vnitřní sílu a bodré moudro starého a samorostlého staříka, kterého skvěle zahrál Richard Farnsworth. Nechybí ale ani tradiční "lynchovinky" (viz scéna se srnami). Příjemné, hladivé, poetické. Krásný snímek.(27.7.2004)

Spolu se Sloním mužem patrně nejnormálnější Lynchův film, který ocení i přízemníci jako já, kteří jsou z režisérových surrealistických opusů většinou nepříjemně zmateni. I tady je bizarna dostatek, ale povětšinou jen humorem a nadsázkou koření jinak v podstatě vážný příběh o stáří, o hledání smíření s vlastní minulostí, se sebou i s druhými. Tahle kouzelně divná road-movie – asi nejdivnější, jakou jsem kdy viděl – je duchovním protipólem Bezstarostné jízdy. Namísto nezodpovědných hippie floutků, co jedou na motorkách do New Orleans prodávat drogy a ždímat ze života požitky, tu máme konzervativního dědu z Iowy, který na zahradním traktůrku putuje přes stovky kilometrů amerického zapadákova pro odpuštění. A je to originální a hluboké a vtipné. Velkým plus je i Badalamentiho hudba.(15.10.2010)