poster

Příběh Alvina Straighta

 • Francie

  Une histoire vraie

 • USA

  The Straight Story

 • Slovensko

  Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • paascha
  *****

  Kdo říká,že road movie znamená akci?Kdo tvrdí, že hlavní hrdina nemůže být starý plesnivý dědek, který jezdí na sekačce a klouby mu vržou jak flašinet? Lynch opět ukázal, že největší věci mohou být neviditelné a ty nejkrásnější se mohou zdát jen hrstí prachu na krajnici:-)(19.9.2010)

 • Bluntman
  *****

  Rád bych vyvrátil tu obecně rozšířenou nepravdu o tom, že Příběh Alvina Straighta je atypický Lynch. Pokud si dobře vzpomínáte na Modrý samet, Zběsilost v srdci či Městečko Twin Peaks, tak vás asi nepřekvapí, že i Straighta otvírá pohled na zdánlivě idylické (malo)město či místo, které se následně vychýlí ze zaběhnutých kolejí (Modrý samet - mrtvička dědy postřikující trávu, Zběsilost v srdci - napadení po skončení opery, Městečko Twin Peaks - Laura Palmerová nalezená mrtvá a zabalená v igelitu, Příběh Alvina Straighta - děda, který nemůže vstát z podlahy, na kterou upadl!). I zde je uzpůsobován temporytmus filmu stavu hlavní postavy, a tak je pochopitelné, že snímek si plyne velice pomalu a nenuceně, není proč zde proplétat sen a realitu, když hlavní postava netrpí schizofrenií, paranoiou či jinou nemocí. Úvodní a závěrečný záběr filmu Příběh Alvina Straighta navíc dává vzpomenout na Sloního muže, který byl taktéž rámován nebeskými záběry. A stejně jako Sloní muž, i Alvin Straight NENÍ "hřejivý, lidsky teplý a dojímavý film, nutící diváka k slzám", protože stejně jako se u Sloního muže nelze dojímat koncem ulehání na postel, inscenovaným jako předposlední scéna filmu divadla s naivní a povrchní hrou, u které Merrick pláče, nelze se dojímat u Příběhu Alvina Straighta, protože hlavní postava není tak přímá, tak straight, jak by se mohlo z názvu a jejího jména zdát (už proto, že neznámým postavám řekne hodně věći o své minulosti a co ho trápí, ale před blízkými to tají).(30.7.2007)

 • Houdini
  ***

  Oscar 1 nominace: Herec HR - Richard Farnsworth . . . . . . . .. Zlatá Palma - výběr(5.3.2004)

 • xxmartinxx
  ****

  Vidět na začátku Lynchova filmu logo studia Disney je minimálně nečekané. Klidný a vyrovnaný film o "síle lidské umíněnosti"sice v několika chvílích na svého režiséra upozoňuje, jinak je to ale "jen" příjemná, poctivá rodinná road movie. Ne že by na tom bylo něco špatného.(25.12.2011)

 • Segrestor
  ***

  Největší akce byla, když to dědula rozbalil na sekačce z kopce dolů. To bylo takové drama, že všechny akční postavy všech katastrofických filmů můžou žmoulat čepice a škrábat se za uchem. Jinak celou dobu pro mě v podstatě nezapamatovatelné momenty. Nevím, asi jsem u toho spal.(13.3.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace