Městečko Twin Peaks (TV film)

Twin Peaks

• slovenský

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1990, 94 min

Máte-li tu čest znát americký sestřih pilotního dílu, tak jste viděli tu nejlepší možnou filmařinu a emocionálně podmanivé seznámení s městečkem, kde nic není takové jaké se to zdá. A samozřejmě naprosto dokonalý úvod do první série seriálového kultu všech kultů, který je ještě lahodnější než třešňový koláč spořádaný agentem Dalem Cooperem. Pokud uvidíte evropský sestřih pilotu, kde je na konci dvacet minut navíc a dochází ke zdárnému vyřešení případu vraždy Laury Palmerové, tak vás rovněž čeká XXL porce téže kvality. Mno, ovšem teď si vemte, že netušíte, že existuje i jiná verze než tato, a pustíte si s mnoha otázkami automaticky následující díl a... a nestačíte se divit. Cože, proč, jak, kudy, to je snad debil, grr - zabít Lynche, si snad ze mě dělá šoufky, ne? U snového finále třetí epizody (kde se částečně recykluje několik fragmentů z dějově uzavřené verze) vám ovšem dojde, že tady něco nehraje, kouknete na net a jste doma. Následuje uklidnění a bezvýhradné nadšení. Obě verze jsou za plný počet, ale raději mám tu klasickou devadesátiminutovou, jelikož ta delší je přeci jen vyřešená značně uspěchaně a zbytečně zabíjí veškeré linky naznačené v předchozí stopáži. Je to jako mít k dispozici šachovnici, ale hrát na ní pouze dámu. Zatímco ta klasická verze rozjíždí mistrovskou šachovou partii, které dodnes není v rámci televizní tvorby rovno (aspoň tedy minimálně do poloviny druhé série).(15.9.2008)

Cosi je shnilého v městečku Twin Peaks.... Pilotní díl slibuje velké věci - dobře zahrané a podivně se chovající postavy (detektiv Cooper v podání Kyla MacLachlana se slabostí pro Douglaské jedle a plněné koblihy má ohromný potenciál) anebo napínavý děj a pěknou porci Badalamentiho hudby. Něco mi říká, že tenhle seriál bude pořádné maso, ačkoli co jiného taky čekat od Davida Lynche? Těším se, těším.(1.12.2009)

Pilot k seriálu je opravdu brilantní. Díky dokonalé hudbě mě rozplakal, a to jsem Lauru vůbec neznal! Do toho brilantní herecké výkony v čele se sympaťákem Kylem MacLachlanem (kterého jsem do té doby v podstatě nemohl vystát, ale teď ho miluju :)) a můj oblíbený režisér Lynch. Zavání to kultem.(16.12.2009)

David Lynch rozehrává svou vlastní vizi tajuplného městečka poblíž nebezpečných lesů a nechává diváky se kochat svými nápady. Obsazení je prakticky dokonalé, hercům jejich role velmi padnou a pro některé se seriál stává startovní čarou do velké kariéry. Je velká škoda, že David Lynch nedokázal najít čas a neobětoval celému seriálu Twin peaks několik měsíců svého času a nezrežíroval celý seriál díl po dílu (u náš oblíbená praxe, která se v Česku nikdy nevyplatí, ale v americe prakticky něco takového nelze :( ). Hudba dvorního skladatele Angela Badalamentiho je opravdu krásná, poklidná, pozitivní a v některých momentech působí jako ta jediné hezké a příjemné (v pár okamžicích a scénách dokáže hudba zostřit, což je jedině dobře). Každý kdo chce sledovat Twin peaks musí vidět pilotní díl, protože pokud ten ho neosloví a neuchvátí, seriál ho nechá chladným.(28.2.2007)

Těm chytrým fandům Twin Peaks doporučuji doplnit informace ve dvou zásadních knihách: Paměti agenta FBI od Frosta a Tajný deník Laury Palmerové od Jennifer Lynchové. Neobjasní to sice zásadní věci, ale pár informací to přinese. Třeba proč Dale nahrává vzkazy Dianě, atd.:-)))(29.9.2011)