Jedna ze zapomenutých perel české kinematografie, která rozhodně stojí za shlédnutí(14.1.2015)

Po shlédnutí tohoto filmu no musím říct že jsem byl nejdříve mile překvapen, následně uchvácen a poté šokujicím zbůsobem zaskočen! Inu i dobré filmy se točily a to v době do které by to nikdo neřekl, tedy kdy už byli jednou nohou u moci komunisti a česká kinematografie byla jde facto v jejich rukou. Vůbec nejde o žádný budovatelský film či politickou agitku ale na tu dobu ještě o filmový pojem takřka neznámý a to horor-fantasy! Vynikajicí! Proč jednou tento film na ČT nezopakují po všech těch tisíckrát reprízovaných a známých filmech! Vždyť ho televizní divák už pomalu ani nezná a myslím si že by i dnes měl co nabídnout.To byl ale debut! The Best of J. Mach and J. Slavíček nikdy potom se jim už nic podobného nepodařilo natočit! I když Slavíček měl ještě třeba Kluky na řece ale to byl zas úplně jiný žánr.(17.6.2006)

Nejpřesnějším žánrovým zařazením tohoto velmi netypického českého snímku je asi "psychologické drama" o rozkladu osobnosti jednoho malíře, ovšem zvláště v první půli zde najdeme celou řadu krásně temných, mysteriózních až hororových momentů. Že se s hlavní rolí Šmeral popral skvěle, to se asi čekalo, mě však překvapilo úplně maximálně, že Luba Skořepová nebyla vždycky jen seschlá vrásčitá bába, ale i mladá kočka. Čekal jsem film horší (vzhledem k umu českých tvůrců kazit mysteriozní témata), ale doufal, že bude lepší.(25.2.2014)

Viděl jsem pradávno jako dítě a bál se tak, že si to pamatuji dodnes. Černobílé šerosvitné obrazy a uhrančivý pohled namalovaného muže. Jo, Gogol je vděčným autorem pro fantaskní a horrové filmy ( Maska démona). Proč nám TV stále dokola vysílají normalizační bláboly a na tenhle film se nedostává? Pokud vím ( tedy co jsem propátral Internet), tak na DVD Podobizna zatím nevyšla....sláva! Tak právě vyšla a nezklamala ani po letech.(18.8.2010)

Šmeralova exhibice.(10.5.2015)