Film s náznakem hororových prvků, kdy malíř namaluje zdařilou podobiznu starého muže těsně před smrtí, reprezentujícího zlo, které žilo s obrazem dále. Tento obraz dokáže toho, kdo je v jeho blízkosti negativně ovládat. Jako dítě jsem se velmi bál při tom filmu, působil značně depresivně. Pro malé děti rozhodně nedoporučuji.(11.9.2003)

Film světového formátu s noirovou atmosférou a fenomenálním Šmeralem v hlavní roli. Aneb jak se stát šíleným krok za krokem. Půvabná Luba Skořepová.(1.10.2014)

Viděl jsem pradávno jako dítě a bál se tak, že si to pamatuji dodnes. Černobílé šerosvitné obrazy a uhrančivý pohled namalovaného muže. Jo, Gogol je vděčným autorem pro fantaskní a horrové filmy ( Maska démona). Proč nám TV stále dokola vysílají normalizační bláboly a na tenhle film se nedostává? Pokud vím ( tedy co jsem propátral Internet), tak na DVD Podobizna zatím nevyšla....sláva! Tak právě vyšla a nezklamala ani po letech.(18.8.2010)

Už je to dávno, čo som videl starší český film. A tento je nielen málokedy reprízovaný, ale aj výnimočný v rámci celej českej kinematografie. Nie je veľa filmov, v ktorých sa podarilo vytvoriť temnú atmosféru a verne zobraziť postupný rozklad maliarovej mysle a postupujúce šialenstvo. Vladimír Šmeral už v mladosti dokazoval, akým kvalitným hercom bol. Na druhej strane som mal niekedy pocit, že sa dívam na nemý film a u množstva moralizmov som nevedel, či sú dielom samotného Gogoľa alebo až autora scenára.(4.10.2014)

Jedna ze zapomenutých perel české kinematografie, která rozhodně stojí za shlédnutí(14.1.2015)