I přes maximální zabezpečení vlaku, který převážel nové bankovky, dojde k nehodě - vagón s bankovkami je zničen výbuchem, dva strážníci mrtví a jeden v kómatu. Major Kalaš (Jiří Sovák) a jeho pomocník Karlíček (Jaromír Hanzlik) mají ale hned zpočátku podezření, že výbuch mohl být jen fingovaný, aby zakryl krádež bankovek. A když se některé z těchto bankovek objeví na veřejnosti, mají takřka jistotu ... Chce se mi napsat, že by se občas tvůrci novodobých krimi filmů měli podívat na některou ze starších českých detektivek - třeba konkrétně tuto. Poutavý příběh, do kterého se svým vlastním názorem může ponořit i divák, postupné odhalování důkazů, sympatičtí vyšetřovatelé (dvojice to je základ) a k tomu všemu skvělé herecké obsazení (líbila se mi role Radoslava Brzobohatého - tuto bych určitě zfoukl taky :) ). Holt je zde další žánr, který mi až doposud - pod přílivem zahraničních krimi filmů unikal... ale těším se na další filmy podobného ražení..(30.1.2013)

"Gabinovský" pojetí majora Kalaše v podání Rudolfa Hrušinskýho vystřídalo podání ve stylu "já jsem českej Lojza" v podání Jirky Sováka. A tohle je právě na tom všem to nejkrásnější. Rudolf Hrušinský zahrál majora Kalaše tak dobře, že jsem si říkal, že někdo další se na téhle filmové postavě prostě musí odepsat, ale pak přijde Jirka Sovák zahraje tu majora Kalaše úplně jinak, ale během mu to prostě věříte, že tohle je ten nejlepší major Kalaš a jsem si jist, že kdybych si těsně po tomhle filmu dal Kalaše v podání Rudolfa Hrušinskýho, tak bych zase ihend věřil, že právě tohel ztvárnění Kalaše je to nejlepší. Tohle je prostě neopakovatelný herecký mistroství obou panů, dokázat žít danou rolí. Ono vůbec herecký výkony nejen v podání Sováka, ale i Hanzlíka, Kolářový, Brzobohatýho to je prostě....... na fotbale, když se hráči podaří akce lidi začnou spontálně tleskat, kdyby podobný zvyky byli i při sledování filmu na adresu herců , tak by tenhle film pro samý potlesk nebyl slyšet, protože tohel byla herecká krasojízda. K tomu se jště přidal velmi dobře gradovaný film s neuvěřitelně dokonalou atmosférou, které pomáhala vynikající hudba a bylo na světě takový napětí, že filmu promíjím jednu zbytečnou scénáristickou botu, která divákovi až příliš zužuje okruh podezřelých, ale stejně co bych za takovýhle kriminálky dneska dal. To je fakt tak nemožný natočit dneska poctivou kriminálku, při který budeme mít strachy sevřenou prdel a z temný atmosféry budeme mít takovou depku, že by jsme se neusmáli ani nad výhrou první ceny v Sazce ?(25.10.2010)

Sovák Kalaš je podle mě lepší než Hrušínský Kalaš. Atmosféra je skoro stejně ponurá a napínavá, navíc odlehčená humorem a začátečníkem Hanzlíkem. -TAK JDE SPÁT JINAM A PYŽAMO SI NEVEZME. V TOM NĚCO BUDE. -SPRÁVNĚ. CHCE ASI SPÁT NAHÁ A TOMU MUSÍME ZABRÁNIT! :-)(5.8.2002)

Pokud Kalaše, pak v podání Hrušínského a režírovaného Schulhoffem prosím. Ne že by tato kriminálka byla nějak špatná, to ne, ale Sovák mi prostě do role vyšetřovatele nesedí. A když vezmu to faux pas, že Brzobohatý hrál u Schulhoffa Kalašova kriminalistického kolegu... Pobavilo mne, jaký štěk zde měla Regina Rázlová. :-) Určitou atmosféru to mám, určitý styl také, ale mně soukromě tomu chybí to něco navíc, řekněme určitá meditativnost, jakou mají právě Schulhoffovy filmy.(9.3.2013)

Majora Kalaše nám hraje Jiří Sovák a tak jsem si říkal alespoň zůstal nadporučík Varga v podání Radoslava Brzobohatého. Bohužel tu hraje jinou roli. To, ale nic nemění, že je to další výborná kriminálka.(18.10.2010)

• - Helena Dvorská (Daniela Kolářová) vchází do domu, kde bydlí, vedle rozsvícené výkladní skříně Domu módy. Ten byl v Praze pouze na Václavském náměstí, ale podle policejní zprávy kriminalisty Karlíčka má Dvorská bydlet v Žitné ulici. (Robbi)

• - Detektivní fantasie Eduarda Fikera Série C-L poprvé vyšla v roce 1958. (NinadeL)

• - Úvodní scéna jedoucí soupravy převážející peníze je složena minimálně ze tři odlišných záběrů na jiné vlaky. Poznáme to především podle lokomotiv - v prvním záběru vidíme typ 477 "Papoušek", záběr při odjezdu z nádraží divákům představuje lokomotivu 498 "Albatros" a při jízdě po trati defiluje nejčastěji typ 475. Pozorní diváci si také všimnou různého počtu vagónů a v některých záběrech na vlak docela chybí poštovní vůz. (Robbi)