Erotikon

Drama / Romantický / Poetický / Psychologický

Československo, 1929, 85 min

Párkrát jsem se přistihl, jak jsem myšlenkama někde jinde... Jinak krásná symbolika s kapkou na okně a především ta chemie mezi dvěma hlavními protagonisty!(24.4.2006)

Příběh je sice jednoduchý, ale vedení herců je věrohodné. Jednotlivé motivy jsou dotažené do konce - příkladem je třeba porod a následně při výletu s manželem a milencem pohled na rodiče s dítětem, do toho manželovo procitnutí. Vadil mi nový hudební doprovod z 90. let.(10.3.2011)

Erotické je, když kapka steká po okně a splývá s druhou kapkou. Jenže my jsme to už zapomněli.(12.6.2004)

Již odskandalózněný němý film se svůdnou hlavní hrdinkou (kulící oči jako postavy z manga komiksů), nesympatickým metrosexuálem (tehdy by použili spíš výrazu donchuán), několika inovatními nápady (text dopisu nebyl tím nejšťastnějším, jakožto nejčitelnějším) a s překvapivě stabilní příběhovou linií. Jinými slovy důkaz, že i na území našeho státu vznikaly kvalitní filmy... před dávnými časy. 80% Zajímavé komentáře: Borec3, Pisoarec(2.5.2006)

Blaho, blaho, blaho. Kamera, tváře. Já nevím, mně přijde, že tento film v mnohém překračuje kontext roku 1929. Během sledování mě ani na chvíli nenapadne, že film je starý, tohle už je překonané, tohle toto a támhle tamto. Naopak si říkám "Jéžišku, to je tak krásné a stylově čistě udělané!" Film je v detailech maximálně sladký (přídavné jméno vyjadřující obdiv a nadšení). Třeba jak vypadá fotografie dcery, kterou má otec v kuchyni? Ta póza? Květiny v ruce? Blaho. A když tak vážně, intelektuálně zadumám, tak bych řekla, že mi Erotikon přijde lepší než Extase. Jaké obrazy v tomhle filmu Machatý/Vích nabízí! Dospívám pomalu k názoru, že si snad nejvíc vážím kamerově zajímavých filmů.(15.3.2012)

• - Obsah filmu bol utajovaný až tak, že mená zahraničných hviezd neboli ešte týždeň pred nakrúcaním zverejnené. (Raccoon.city)

• - Československá cenzúra odporučila vystrihnúť scénu, kde prebieha pôrod, avšak tvorcom sa ju podarilo zachovať. (Raccoon.city)

• - Krátko po uvedení filmu podľahol režisér Gustav Machatý nervovému vyčerpaniu a niekoľko týždňov strávil v psychiatrickej liečebni. (Raccoon.city)