Extase

Ecstasy

Drama / Romantický / Psychologický / Poetický

Československo / Rakousko, 1932, 83 min

Extase je film na svou dobu vskutku originální a snad i odvážný. Dneska už se v něm ale erotiky (nebo dokonce extase) těžko někdo dočká. Dialogů je málo a neznějí zrovna přirozeně. Zato však vyniká estetika filmového obrazu (kameraman Jan Stallich byl mistr) a hudba. Film byl uznán i významnými zahraničními umělci (Ingmar Bergman, Andy Warhol), kteří ho viděli bez závěrečného dělnického dodatku, který je připojen k české verzi, a každého, kdo ho nečeká, přinejmenším překvapí. Skutečně nepasuje k romantickému obsahu díla. Scény se včeličkou jsou roztomilými symboly, nad kterými jsem se musela pousmát. Dívka běžící za koněm, který jí odáší šaty, a několik dalších scén rovněž může vyvolat úsměv. Některé obrázky jsou ale skutečně dojemné. Herectví Hedy Kiesler mohu osobně posoudit pouze podle výkonu v tomto snímku a ten mě o velkém hereckém umění nepřesvědčil. Rozhodně je Hedy roztomilá a snad byla dokonce sexy. Aribert Mog sice vypadá jako almara, ale kření se kouzelně.(26.10.2005)

Na svou dobu mistrovské dílo. Scénář: Gustav Machatý a František Horký. Kamera: Jan Stallich. Hudba: Giuseppe Becce. Hrají: Hedy Kiesler (Eva) a Aribert Mog (Adam),(12.11.2012)

Tak jsem konečně viděl tento skandální snímek. A přiznám se, že jsem chtěl vidět film jen a kvůli prvním nahým záběrům v našem filmu. Zároveň jsem se domníval, že to je tak jediné, co je na filmu k vidění. Jak hluboko jsem se mýlil! Nahé záběry Hedy Kiesler – Lamarr mají samozřejmě takový zvláštní podtext, když víte tu historii. Ale film má i jiné stránky, které ukazují Gustava Machatého jako neuvěřitelně talentovaného režiséra. Navíc krásná kamera! Takže vřele doporučuji i kvůli jiný věcem než nahé Hedy.(11.5.2009)

Pěkné metafory, ale toť asi vše. Dialogy opravdu "báječné", zvítězil "Ty víš, kdo byl on?"(10.4.2008)

• Dan9K

I přestože má film několik nej, nedokážu mu dáti vyšší hodnocení. Ta nej jsou totiž většinou toho negativního rázu, včetně snad nejhorších dialogů, co jsem ve filmu kdy slyšel a včetně nejhoršího, nejzbytečnějšího a nejvíc mimo závěru, který jsem kdy viděl. Kdyby to bylo míněno jako vtip a provokativní pokus, tak smeknu, ale obávám se, že to bylo myšleno vážně. Jo, těšil jsem se na první nahou scénu v historii nepornografického filmu, to by ovšem nesměla mít Extase milion různých verzí a já natrefit zrovna na tu cenzurovanou. Musel jsem si jí pak pustit na youtube, ale teda taky nic moc, myslím, že bohatě stačí mrknout na plakát. K příběhu se nemá cenu vyjadřovat. To, co ovšem oceňuje většina uživatelů, mě nechává zcela chladným. Těmhle jemným vizuálním kompozicím a (patrně) uměleckým záběrům, zdá se, nerozumím, nebo je to prostě jen otázka jiného vkusu. Ačkoliv i já ignorant si všiml pár hezkých kamerových fórů, ovšem nejvíc mě pobavil až pohled z motyčky v závěru.(5.7.2011)