Extase

Rhapsody of Love

Drama / Romantický / Psychologický / Poetický

Československo / Rakousko, 1932, 83 min

• Fingon

Čekal jsem víc. I když - když přihlédneme k době vzniku...(19.10.2005)

Odvážne dielo. Takýto ojedinelý spôsob filmovej reči so štipľavým podtextom nenájdete ani o niekoľko desiatok rokov neskôr. Ale aj tak ma to nestrhlo. V každom prípade tlieskam Machatému, že to vôbec dokončil. Cenný zárez.(30.3.2014)

Nemůžu si pomoct, ale celé mi to přišlo hodně klišovité i na tehdejší dobu, příběh tuctový, pár šikovných kameramanských záběrů ještě umění nedělá.(5.10.2010)

Vzhledem k nepopulárním dialogům jsem si více oblíbila rakouskou verzi. Ale to nic nemění na tom, že je obrovský rozdíl v milování Extase a jen jejího respektu jako vývěsního štítu českého filmu 30. let (ačkoli je to koprodukce). Počtvrté v kině už je to jen symbióza se střihovou skladbou... a Becceho hudbou... a Zvonimírovou gradací a dokonalostí Hedy. Hurá práce!(12.2.2009)

Óda na práci, přesto, že byla nádherně natočena a přesto, že ji odpouštím dobovou i ideovou tendenčnost, mi v závěru filmu pokazila jinak naprosto skvělý dojem ... Do málomluvného dílka se vetřela mnohomluvnost a banálnost dobové tendenční poezie a z filmu mi v hlavě zůstalo jen varování před tím, jak je to zlé, když je stroj nečinný ...(26.2.2012)

• - Emile (Zvonimir Rogoz) jazdí vo filme na Plymouthe Roadster z roku 1929. (Raccoon.city)

• - Režisér Gustav Machatý mal sen natočiť Extásu ešte raz a vo farbe, čo sa mu už ale nepodarilo. (Raccoon.city)

• - Kvôli cenzúre sa snímka mohla premietať v USA až v roku 1938, aj to v zostrihanej verzii. (Raccoon.city)