Paní Brownová

• slovenský

Pani Brownová

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

Velká Británie / Irsko / USA, 1997, 103 min

Film Paní Brownová mě doslova zlákal v programu a říkala jsem si, že pokud nebudu mít nic lepšího na práci, podívám se. Navíc se ve filmu objevila i moje oblíbená Judi Dench, takže prakticky nebylo proč váhat. Film má mimo jiné i další aspekty, které mě na filmech prostě baví. Třeba "podle skutečné události" (nebo je tam aspoň inspirace), líbí se mi taková ta ne laciná romantika z viktoriánské Anglie (něco jako Jane Austenová), líbí se mi i ta jejich krajina... To všechno tady je. Plus hezká hudba a výborná Judi Dench. Ta si ale film ukradla pro sebe a zastínila tak samotného pana Browna, od kterého se asi očekávalo ještě trochu více... Nehnulo to mým srdcem tak, jako to některé filmy dokázaly, ale byl to příjemný a nenucený snímek, který mě bavil.(5.5.2013)

Nevšední vztah dvou historických osobností se podařilo velice střídmě převést do filmu, byť ani historické rekvizity nezůstaly ošizeny. Oba hlavní protagonisté předvádějí kreace, které samy o sobě udrží film v nadprůměrné kvalitě; zvláště na Judi Dench je možné se dívat i bez ohledu na to, kam směřuje zbytek příběhu.(28.10.2005)

..šlechta. Zajímavá sonda do jedné krátké milostné chvilky ze života slavné vládkyně.(8.7.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $9,229,808Tržby Celosvetovo $18,100,000(8.12.2009)

Scénář se vyvedl a úměrně k tomu vypadají i herecké výkony. Judi Dench (rok nato si královnu zahrála i v Zamilovaném Shakespearovi) s rolí neměla absolutně žádné problémy, ale dokonale ji zastínil pro mě do té doby vpodstatě neznámý Billy Connolly. Tento muž hraje pana Browna s takovým elánem, jako by vlastně "jen" představoval sám sebe. I díky němu jsem dal filmu čtyři hvězdičky, protože minimálně on si je zaslouží. Tím ale nechci shazovat výkony ostatních herců a také úroveň dalších složek filmu. Jako zajímavá ne až tak moc historická podívaná stojí tento snímek určitě za shlédnutí.(20.5.2003)