Paní Brownová

• slovenský

Pani Brownová

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

Velká Británie / Irsko / USA, 1997, 103 min

Film Paní Brownová mě doslova zlákal v programu a říkala jsem si, že pokud nebudu mít nic lepšího na práci, podívám se. Navíc se ve filmu objevila i moje oblíbená Judi Dench, takže prakticky nebylo proč váhat. Film má mimo jiné i další aspekty, které mě na filmech prostě baví. Třeba "podle skutečné události" (nebo je tam aspoň inspirace), líbí se mi taková ta ne laciná romantika z viktoriánské Anglie (něco jako Jane Austenová), líbí se mi i ta jejich krajina... To všechno tady je. Plus hezká hudba a výborná Judi Dench. Ta si ale film ukradla pro sebe a zastínila tak samotného pana Browna, od kterého se asi očekávalo ještě trochu více... Nehnulo to mým srdcem tak, jako to některé filmy dokázaly, ale byl to příjemný a nenucený snímek, který mě bavil.(5.5.2013)

Keďže tomu vládne Connolly, Dench, ich spoločné prechádzky na koni a krásna príroda, nejaké menšie výčitky ani netreba spomínať. Je možné si v tak emocionálne sterilnom prostredí, ako je kráľovský dvor, vypestovať úprimné priateľstvo? Možno práve preto môže byť ešte pevnejšie. Vo vzduchu ale istý čas visí otázka, aká hra sa tu v skutočnosti hrá, či niekto nebude na konci sklamaný. Nechajte sa prekvapiť. Takéto úlohy Judi Dench sedia, teraz ešte v období, kedy jej portfólio nimi nebolo až nezdravo presýtené.(30.5.2016)

Vidím, že jsem tady skoro sám, koho dostal tenhle polozapomenutý, nenápadný klenotek. Skvěle obsazený a zahraný duel dvou hrdých, svérázných bytostí krásně vyniká na pozadí chladné skotské přírody a ještě chladnějších zámeckých sálů. P.S. Film dokonale doplňuje neméně zajímavá Královna Viktorie - novější snímek popisující Viktoriino mládí.(19.3.2014)

Kdyby Bono napsal písničku s názvem "Železná lady s ocelovým hlasem", tak na jejím přebalu by byla fotka Judi Dench s kamenným pohledem a očima, jejichž účinost je ve srovnání s kyselinou naprosto neporovnatelná. Jsou totiž ještě víc zžírající. Pozorovat její herecký výkon je bomba největší, jelikož její repliky jsou odříkány stylem: "Vládnu tady já, vy jste poddaní a režisér mi prostě do Brownový kecat nebude!". Když mluví, jediné co se v danou chvíli pohybuje, je pára linoucí se od jejích úst a mašle povlávající z královniných vlasů, čímž připomíná majestátnou skálu. Navíc studená Anglie podporuje už tak dost studenou atmosféru, ale třeba takový islanďani to ocení. Mám chuť dát 4* už jenom za bezchybnou Judy (její Oscar za Shakespeara je v porovnání s tímto výkonem výsměch), ale protože je režisér totální uspavač a nedokáže přijít s nějakou vychytávkou, dávám trojku, jen to hvízdne.(9.7.2009)

Filmársky 4, pocitovo 5.(28.1.2009)

• - Poté, co byla natočena scéna, ve které Archie (Gerard Butler) a John (Billy Connolly) běží nazí do oceánu, trpěl Butler podchlazením. (oje)

• - Snímek byl inspirován skutečnými nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie v letech 1819 až 1901 jistému Johnu Brownovi. (Ded@M@tes)

• - Snímek získal cenu BAFTA za nejlepší návrhy kostýmů. (Ded@M@tes)