Zamilovaný Shakespeare

Shakespeare in Love

Zamilovaný Shakespeare

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

Rozpočet $25miliónovTržby USA $100,317,794Tržby Celosvetovo $289,317,794/60%/(26.1.2006)

Vynikající romantický snímek popisující vznik nejslavnějšího dramatu o nešťastné lásce Romea a Julie. Joseph Fiennes zde předvádí zatím životní výkon, skvělý Geoffrey Rush a mluvit o hereckém výkonu Gwyneth Paltrow je zcela zbytečné, Oscar za ženský výkon je v naprosto správných rukou. Johnu Maddenovi se za směšných 25 miliónů dolarů (na dnešní poměry) podařilo natočit opravdu velkolepé dílo a i páni z Akademie to evidentně pocholi, 7 Oscarů udělených (o tom jestli byly nebo nebyly zasloužené ať si udělá každý obrázek sám) a dalších 6 nominací hovoří za vše.(27.11.2007)

Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Velkolepě pojatý mix filmu a divadla v docela vtipném a ke konci i dojímavém snímku. Příběh o lásce mladého Shakespeara jako inspirace pro napsání Romea a Julie. Jen ten rozjezd byl trochu utahaný, avšak závěr byl strhující. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6327-zamilovany-shakespeare-shakespeare-in-love/videa/(26.12.2009)

Když je šťastná konstelace hvězd, pak při použití "minimálních" prostředků vznikne nezapomenutelné jedinečné dílo. A to se myslím stalo Johnu Maddenovi v roce 1998. Vynikající, pro mě do té doby neznámý, Joseph Fiennes jako Will a skvělý Geoffrey Rush. (chválit Gwyneth Paltrow by bylo nošením dříví do lesa :-) Opravdu výborný film - nekecám !(11.2.2003)

Je to drama? Je to komedie? Zdokumentovává film vznik jedné z největších divadelních tragédií, nebo se na nás jen šibalsky pousmívá skrze příjemně vyumělkované situace, jež mají s historii společné pouze přibližné zakotvení? Zamilovaný Shakespeare využívá známých faktů doby a postav (resp. hlavní postavy), ovšem jeho srdce tkvi v "Shakespearovském" koření, které dramatický vývoj obměkčuje a rozvolňuje. Film upřednostňuje zábavu a jednoduše milé vyznění nad profesorskou hrou s minulostí, která by pro většinu z nás nebyla ani tolik hrou, jako uspávadlem... A úplně nejlepší na tom je způsob, jakým je s humorem i s celou látkou nakládáno - nečekají nás žádné výbuchy smíchu, film vzbuzuje příjemné dojmy jako celek a ve své zdánlivé jednoduchosti ani nijak nedegraduje téma, ba naopak, obzvláště závěr jasně říká, že tady nejsme v pohádce, nýbrž u Shakespearů... 8/10(22.1.2011)

• - Rok 1998 byl jediným rokem, kdy byly dvě herečky nominovány na cenu Akademie za ztvárnění stejné postavy v různých filmech (Judi Dench za královnu Alžbětu v romanci Zamilovaný Shakespeare a Cate Blanchett za tutéž roli ve filmu Královna Alžběta). (duklak2)

• - Spoiler: Při bitce v divadle Tom Wilkinson (Hugh Fennyman) uzří v ruce lebku, se kterou poté omráčí jednoho z útočníků. Lebka se může jevit jako odkaz na jednu z nejznámějších her Williama Shakespeara "Hamlet". (vyfuk)

• - Judi Dench sice získala Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli, přestože se objevila na pouhých 8 minut. (kyLuke)