Zamilovaný Shakespeare

Shakespeare in Love

Zamilovaný Shakespeare

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

Takovou parádu, jaká se mi dostala, jsem opravdu nečekal. Očekával jsem klasickou romantickou slaďárnu, oblečenou do histo(e)rického hávu. To se mi také dostalo, jen v nadmíru chutném provedení. Joseph Fiennes je v roli Willa Shakespearea k nepoznání (bezpochyby životní výkon), Colin Firth také (jen ten životní výkon předvedl až v Konferenci ve Wannsee) no a pro Gwyneth bych i zabil. Prakticky vše je na Zamilovaném Shakespeareovi k pochválení, já osobně jsem na něm nenašel ani jednu chybičku. Dokonce i Ben Affleck předvedl herecký výkon, což se opravdu nevidí často. Samotné konečné představení Romea a Julie mě donutilo zadržet dech až do samotného konce, nikdy bych nevěřil, jak může být divadelní představení tak napínavé, i když zde je, pravda, ve filmovém podání. Celkem jednoznačně za pět.(8.12.2007)

Nezapomenutelný film. Ani ne tak komedie jako melancholická sonda do 16.století kde se psali literární dějiny. Okouzlující herecké výkony a pohodová atmosféra.(6.3.2004)

Soundtrack Stephen Warbeck: 1. The Beginning of the Partnership (Instrumental) ,2. Viola's Audition (Instrumental) ,3. A Plague on Both Your Houses (Instrumental) ,4. The De Lesseps' Dance (Instrumental) ,5. A Daughter's Duty (Instrumental) ,6. In Viola's Room (Instrumental) ,7. A New World (Instrumental) ,8. Love & the Rehearsal (Instrumental) ,9. The Arrival of Wessex (Instrumental) ,10. Greenwich (Instrumental) ,11. The Brawl (Instrumental) ,12. News of Marlowe's Death (Instrumental) ,13. Love & the End of the Tragedy (Instrumental) ,14. The Missing Scene (Instrumental) ,15. The Fight (Instrumental) ,16. The Play & the Marriage (Vocal) ,17. Wessex Loses a Bride (Instrumental) ,18. The Prologue (Instrumental) ,19. The Play (Part I) (Instrumental) ,20. The Play (Part II) (Instrumental) ,21. Curtain Call (Instrumental) ,22. Farewell (Instrumental) ,23. The End (Instrumental),(12.5.2011)

• Subjektiv

Bez lásky psáti nejde, to vám řekne každý Shakespeare. Pojďme se ostatně podívat, kterak v poblouznění smyslů a za úsměvných okolností sepsal smutný osud Romea a Julie. Abys to měl, současný diváku, jednodušší, rozmístíme ti do příběhu pár věcí, které znáš a jež bys v alžbětinské době nečekal. To ti jistě přijde úsměvné, až uvidíš Shakespeara pít z kýčovitého hrnečku a zpovídat se u psychoanalytika. Ale co to, ono to vlastně není zasazeno do současnosti, ono je to zasazeno do světa současných filmů ze současnosti. Čas od času zažiješ veselou příhodu, v níž poznáš kousíček z nějaké hry, kterou Mistr dosud nenapsal. Občas necháme někoho pronést repliku z jeho budoucího pera. To je legrace, on nic nevytvořil - jen vše opsal ze života a od kolegů a chytře to poskládal... Ale dosti tlachů, jde o Romea a o Julii a o Williama a o Violu a o emancipaci a o lásku, a všechno se to proplétlá a prolíná a jde to hlavně o to, aby to bylo co nejpropletenější a už jste nevěděli, jestli Vilda hraje Romea nebo žije Romea nebo je to Viola, která je Romeo a Julie a Viola a Kent, ale hlavně jde o lásku a použití všemožných propriet Shakespearových her (spíše komedií): záměn osob, pohlaví a vůbec všeho, co Mistra vůbec neodlišuje od jiných tvůrců jeho doby. Řada historických reálií ze spíše lehounce úsměvné, než vyloženě veselé a vtipné taškařice, inteligentní film nedělá. Cukříček, jemuž náznak pikantnosti dodává pouze Judi Dench. Silné **.(17.5.2010)

Výbiorná komedie, na jejíž kvalitě se podepsal zejména výtečný scénář z dílny Toma Stopparda a Marca Normana, který chytře pracuje s nejasnostmi v životě největšího dramatika všech dob. Pokud trochu znáte pozadí Shakespearova života (alespoň to málo), vychutnáte si některé vtípky a gagy mnohem více a pokud navíc znáte i principy alžbětinského divadla, platí to dvojnásob. Pokud jste však v tomto oboru začátečníci, stále máte možnost vychutnat hezkou lovestory, která pro svou inspiraci sáhla k Romeovi a Julii a v závěrečných scénách těží ze síly téhle hry. Nebýt toho, mohl konec vyznít pocukrovaně až hrůza, ale za časů Williamových nebyl tzv. "hollywoodský patos" naštěstí znám. Za zmínku stojí též herecké výkony Paltrowové a Fiennese, které jsou přesvědčivé i na "divadle" i ve "filmu samotném". A pak překvapivě též Ned Alleyn Bena Afflecka, jehož vystupování v roli Merkucia (v podstatě tahle postava přechází i do postavy samotného Neda) je jedním slovem famózní. Příjemná podívaná s poučným nádechem.(6.3.2004)

• - Judi Dench sice získala Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli, přestože se objevila na pouhých 8 minut. (kyLuke)

• - Kate Winslet odmítla roli Violy De Lesseps. (duklak2)

• - Spoiler: Při bitce v divadle Tom Wilkinson (Hugh Fennyman) uzří v ruce lebku, se kterou poté omráčí jednoho z útočníků. Lebka se může jevit jako odkaz na jednu z nejznámějších her Williama Shakespeara "Hamlet". (vyfuk)