Zamilovaný Shakespeare

Zamilovaný Shakespeare

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

80%(27.5.2007)

Unikátní drama, k němuž cokoliv dodávat je zbytečné. Výtečně napsané, zrežírované, zahrané. Ani po několikerém shlédnutí nenacházím slabé místo.(1.1.2011)

"A srdce čtenáře bude jímat znova - žal Juliin - a bolest Romeova."(6.2.2007)

Výbiorná komedie, na jejíž kvalitě se podepsal zejména výtečný scénář z dílny Toma Stopparda a Marca Normana, který chytře pracuje s nejasnostmi v životě největšího dramatika všech dob. Pokud trochu znáte pozadí Shakespearova života (alespoň to málo), vychutnáte si některé vtípky a gagy mnohem více a pokud navíc znáte i principy alžbětinského divadla, platí to dvojnásob. Pokud jste však v tomto oboru začátečníci, stále máte možnost vychutnat hezkou lovestory, která pro svou inspiraci sáhla k Romeovi a Julii a v závěrečných scénách těží ze síly téhle hry. Nebýt toho, mohl konec vyznít pocukrovaně až hrůza, ale za časů Williamových nebyl tzv. "hollywoodský patos" naštěstí znám. Za zmínku stojí též herecké výkony Paltrowové a Fiennese, které jsou přesvědčivé i na "divadle" i ve "filmu samotném". A pak překvapivě též Ned Alleyn Bena Afflecka, jehož vystupování v roli Merkucia (v podstatě tahle postava přechází i do postavy samotného Neda) je jedním slovem famózní. Příjemná podívaná s poučným nádechem.(6.3.2004)

• gudaulin

S některými tituly se člověk zkrátka přes veškerou snahu míjí a pak je obtížné zvolit správné hodnocení. Jak jen ohodnotit film, ke kterému jsem usedl třikrát a třikrát se mi podařilo u něj usnout. Nejspíš odpadem, ale to by si tahle v mnoha kritikách i ohlasech fanoušků ceněná romantická komedie určitě nezasloužila. Na omluvu filmových tvůrců i moji musím dodat, že snímek jsem použil jako kulisu pro romantický večer a protože mám skvělou partnerku, to se potom uznávaný scénárista a režisér můžou snažit sebevíc... Zároveň to ale značí, že pro mě Maddenův film není dostatečně atraktivní, abych se jej pokusil sledovat znovu. Neměl pro mě patřičný spád a poněkud vadil i shakespearovsky laděný slovník. Celkový dojem: 45 %.(14.9.2009)