Zamilovaný Shakespeare

Shakespeare in Love

Zamilovaný Shakespeare

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

„Je to zázrak,“ prenesie v jednej chvíli Geoffrey Rush a táto charakteristika sa dá použiť i na samotný film. V roku 1998 mali premiéru dva obrovské filmy z doby kráľovnej Alžbety a v obidvoch hrali Austrálčan Rush a Angličan Joseph Fiennes a minimálne sa mihla aj samotná kráľovná. Ak si potrebujete oddýchnuť od ťaživej KRÁĽOVNEJ ALŽBETY, zbytočne nerozmýšľajte, pretože oscarový a pôvabný ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE ako zázrakom robí kvalitného herca z Bena Afflecka, konzervatívna Gwyneth Paltrowová zrazu nemá problém s nahotou a v podarene urečnenom Rushovi by ste márne hľadali rázneho kapitána Čiernej perly. Strhujúce tempo, dojemné scény, vtipné postavy a živé dialógy („S tým jazykom opatrne, potrebujete ho.“), to je len vrchol ľadovca. Viac nadol sa ukrýva bravúrna výprava, fenomenálne "minimalistické" vystúpenie Judi Denchovej (bondovka ZLATÉ OKO)... a čo sa týka Williama Shakespeara... žil vôbec? Ste si istí?(4.2.2007)

Výprava, kostýmy, hudba. Teda umelecká filmu je na dokonalej úrovni, tie ostatné sošky si nezaslúžili ani len nominácie. Všetko je to pekné, uhladené, sladké, občas trošku úsmevné. Ale tie dialógy a scenár sú až príliš noblesne napísané, niekedy až umelé. A to bol Shakespeare majstrom v jednoduchosti a ľahkosti. Na protiváhu k tomu je to ale veľmi svieže a nové, čisto dramatický pohľad na Willov život by ma ubil asi ešte viac. 75%.(5.1.2008)

Oscar 7 : Nejlepší film, Herečka HR - Gwyneth Paltrow, Herečka VR - Judi Dench, Výprava, Kostýmy, Hudba, Scénář + 6 nominací: Režie, Herec VR - Geoffrey Rush, Kamera, Střih, Masky, Zvuk . . . . . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(5.5.2003)

Opravdu pěkný film, a to nejsou romantické komedie mým šálkem čaje. Skvělý scénář, krásná Gwyneth Paltrow a vyobrazení starého anglického divadla mě nutí minimálně ke 4*.(17.11.2007)

Je to starobou, či úbytkom testosterónu? Je to o tom, že sme všetci zažili úprimnú a prvú lásku? Alebo tým, že Shakespeare bol génius? Že John Madden nakrútil úžasný film? Že pri pohľade na Gwyneth Paltrow som zmäkol ako huspenina? Všetko .... dokopy.... Nádherný zážitok! 5*****(7.2.2016)