Zamilovaný Shakespeare

Shakespeare in Love

Zamilovaný Shakespeare

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

rozpocet:$25 million trzby: $289,317,794 celosvetovo(29.10.2006)

Film se sice tyka jen zkouseni hry Romeo a Julie, takze se vicemene nic jinyho o zivote Shakespeara nedozvime, ale koneckoncu se jedna o romantickou komedii. Navic tohle stejne podle me nebylo moc podle pravdy, ale je to fuk, protoze film ty dve hodiny skvele zabavi a hlavne pobavi. A neni nouze jak o komicky sceny, tak o nejaky to napeti a hlavne peknou romantiku. Herci jsou perfektni, Paltrow s Fiennesem se k sobe fakt hodi, ale mym favoritem tu je Geoffrey Rush, i kdyz tu je jen misty, je naprosto dokonalej. Sice ze zacatku nic moc, ale postupne me film dostaval, takze to nakonec bude na tech 5*.(7.1.2008)

Moc (možná až příliš?) pěkné a romantické okénko do pár týdnů života jednoho z největších velikánů světové literatury. Romantické je zde klíčové slovo - z historického hlediska je samozřejmě vše důsledně vycucáno z prstu, což nám ale rozhodně nebrání vychutnat si poesii shakespearovského jazyka, vtipný scénář a v neposlední řadě i rozkošnou Gwyneth Paltrow v dvojroli Violy/Mr. Kenta. Stejně jako Luhrmanova verze Romea a Julie může Shakespeare in Love sloužit jako brána k dílu velkého Dramatika pro ty, co u něj ve školních lavicích usínali. 70%(16.4.2015)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $100,317,794Tržby Celosvetovo $289,317,794/60%/(26.1.2006)

Nevím čím to je, jestli špičkovým obsazením nebo kouzlem staré Anglie, ale Zamilovaný Shakespeare je pro mě naprosto jedinečná romantická komedie. Navíc komedie tak jemná jako je Gwyneth Paltrow nádherná a Joseph Fiennes bezradný:) Můžete od života chtít něco víc, než se setkat s takovou múzou? Je jedno jestli se jmenuje Viola, Julie nebo Ethel, neboť co růží zvou, i jinak zváno vonělo by stejně... Výprava, hudba, příběh, který srdce zahřeje a sevře, podle toho v jakém místě filmu se zrovna nacházíte. A k famóznímu Romeovi a Julii ještě navíc strhující závěr - úvod do Večera Tříkrálového...ale jako bych na něco zapomínal...no jistě, vedlejší role! Ben Affleck - božský Mercutio, i když má ze začátku poměrně očekávatelně přerostlé sebevědomí:) Geoffrey Rush a Tom Wilkinson - impresáriové k pohledání, i když každý z jiného důvodu. Neodolatelně odporný Colin Firth a neodolatelně neodolatelný Rupert Everett, který se tentokrát stal Christopherem Marlowem - mužem, jemuž se šeptem připisují některé "Shakespearovy" kousky, které dnes máme za tak úžasné, a jenž shodou okolností tvořil ve stejném období;) Dámy sice mají přednost, obzvláště jsou-li mocnými královnami, ale Judi Dench si zaslouží být tím nejlepším na konec. Její královna Alžběta pronáší nejhlubší myšlenky v celém dvě hodiny krátkém příběhu o té nejkrásnější inspiraci, jaká vůbec může být... 90%, protože z toho mám pokaždé husí kůži.(11.4.2004)

• - Divadelní hra, při jejímž sledování Shakespeare (Joseph Fiennes) poprvé uvidí Violu (Gwyneth Paltrow), se jmenuje „Dva šlechtici z Verony“, v originále „The Two Gentlemen of Verona“, a je zřejmě jednou z prvních z Shakespearových prací. Vyskytuje se v ní postavy sluhy, vedoucího monolog, že jsou velmi "uslzená" rodiny, všichni pláčí (včetně kočky, která "ruce spíná"), pouze to prokleté psisko "ani slzu neuroní". Odhaduje se, že postavu vytvořil Shakespeare na tělo některého ze svých herců, který vlastnil vycvičeného psa. (Jirka_Šč)

• - Ve filmu věnuje Shakespeare (Joseph Fiennes) sonet 18 Viole de Lesseps (Gwyneth Paltrow), ve skutečnosti byl však věnován muži. (Zik2)

• - Hned na záčátku filmu Shakespeare (Joseph Fiennes) pronese verše: "Nevím, zda-li hvězda plane, nevím, zda dnes slunce vstane". Krátce poté, u zpovědi, řekne: "Slova, slova, slova". Oba dva výroky jsou citáty z "Hamleta". (DZOUKR)