Pád říše římské

Pád rímskej ríše

Drama / Historický

USA, 1964, 188 min

• Tommassi3

"Přestože jsem byl otrok, nejsem zvyklý na bolest.. Přestože jsem filozof, jsem slabý.." Zoufalé Mannovo mistrovství v hodu hollywoodským sandálem..(11.7.2016)

Velkofilm se vším všudy, tedy s ohromnými davovými scénami (pohřeb Marca Aurelia), dokonale velkorysými kulisami (z repliky Říma, která vznikla v Madridu, spadne nejedna čelist ještě dnes), strhující akcí (honička vozatajů natočená ve stylu honičky automobilové, závěrečný souboj muže proti muži), Tiomkinovou velehudbou a k tomu všemu ještě s perfektními herci a jejich sice divadelními, ale o to působivějšími mono a dialogy. Setkání se smrtí, jaké předvedl Alec Guiness, je nezapomenutelné stejně jako dravý a nevypočitatelný Commodus Christophera Plummera, ovšem nejlepší scénu má podle mě na kontě James "Timonides" Mason vyjednávající v doupěti barbarů. Při té jsem ani nedýchal.(5.1.2014)

Pro mě nádherný historický film. Všechny světové hvězdy, které si zde zahrály byly vynikající a hlavně byly tehdy tak mladé a tolik slavné. Dnešní generace už je zná (pokud žijí) jenom jako seniory,kteří buď opustily prkna slávy nebo berou drobné roličky v nepříliš kvalitních filmech. Ale !!! Kdo si libuje v římských dějinách, kdo zná něco z dějin Říma, pro toho to musí být příjemný zážitek. Doporučuji.(20.9.2007)

65%(14.4.2010)

Oscar 1 nominace: Hudba(26.4.2004)

• - Pro film byla rekonstruována největší filmová stavba - starověké Forum. Měřilo 1312 x 754 stop. (Sinecod)

• - Rekvizity trvalo postavit 7 měsíců, během kterých bylo zhotoveno 27 budov včetně 350 soch. (Jimmy15)

• - Alec Guinness prohlásil, že nikdy neviděl z filmu více než 20 minut. (viperblade)