LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Galadriel

Atmosferický film plný výborných herců, který je ovšem naprosto o ničem. Minulost jedné velké lži, kterou za sebou táhne profesor Silk je sice potenciálně zajímavá, ale nabízený arzenál nebyl bohužel využit ani z poloviny, stejně tak jako vztah starého vzdělané muže s mladou atraktivní uklízečkou... Anthony Hopkins by se už ve svém věku měl milostným scénám spíše vyhýbat, jinak ale hraje výtečně, stejně tak jako Ed Harris, který se sice na plátně objevuje celkem poskrovnu, nicméně z každého jeho pohledu přímo mrazí v zádech. ()

Matty

Robert Benton se značně "vláčným" vypravěčským stylem snaží dosti komplikovaným a těžkopádným způsobem postihnout příliš širokou škálu bolestivých témat: sobectví, rasové předsudky, úzkoprsost, morální krátkozrakost, pokrytectví, trauma z Vietnamu… . Nechronologické vyprávění, flashbacky, dlouhé dialogy, statické scény – typické znaky, podle nichž ihned poznáte, že film vzniknul podle knihy. Benton se to ani nijak nesnaží maskovat a kromě neustálého dojmu, že jenom předčítá děsivě tlustou bichli vzbuzuje nechtěný smích naprosto nezvládnutými scénami („Tohle zbylo z mých dětí"). Film drží nad vodou pár dobrých herců (kromě Kidmanové hlavně Sinise a Harris) a jedno užitečné varování: Pozor na černou magii. 60% Zajímavé komentáře: Isherwood, Turiec, Radiq ()

Cervenak

Ak to malo byť o rasizme, tak to skĺzlo po povrchu, ak dráma o vzťahu dvoch načisto odlišných ľudí, tak to vďaka unáhlenému záveru vlastne nič nevyriešilo a nikam neviedlo. Hopkins bol však tradične dobrý a oceňujem, že si Nicole zahrala aj niečo iné ako aristokratku či intelektuálku - a veril som jej to. Sinise a Harris veľa priestoru nedostali a tak ani nič zaujímavé nepredviedli, čo je škoda, ich postavy v základe neboli nezaujímavé. Celkovo film, na ktorý si už o dva týždne ani nespomeniem. ()

Isherwood

Elegatní a kultivovaný příběh o vztahu stárnoucího profesora univerzity s mladou vykonavavatelkou asi tří různých povolání poslal režisér Robert Benton do bahna nudy a čím víc minut filmu uběhlo, tak tím více film zabředával hlouběji a hlouběji. Chladný a odtažitý režisérův přístup k filmu je podle mě daný tím, že si potrpí na obrazovou stylizaci, ale náboj mu chybí téměř všude. Dokonce i sexuální scény, které jsou sice nasnímány velmi elegantě a decentně, přece jenom nikdo není zvědavý na nahého Anthonyho Hopkinse, jsou bez jakéhokoliv emoce o absenci jiskření se proto snad ani nemá cenu zmiňovat. Připadá mi to téměř až jako urážka, že v tak chatrně postaveném filmu se najdou výborné herecké výkony. Všichni bez vyjímky. Dovolil bych si k hercům jenom pár poznámek, první je ta, že můj oblíbený Ed Harris dokázal na celkovém place necelých deseti minut strhnout na sebe všechnu pozornost a ještě pár minut poté co byl ze scény pryč mi v hlavě stále pulzovala myšlenka na něj. Nejvíce překvapil Gary Sinise, rozhodně. Polonahá Nicole Kidman vypadá stále dobře, ale její "vlnění" a polehávání s Hopkinsem v posteli mě po chvíli přestalo bavit. Jako těžké selhání beru hudbu Rachel Portmanové, protože zpočátku sympatické tóny klavíru působí na konci až nepřijemně vlezle a jenom potrhují ty nejnegativnější pohledy na film, který sice trvá hodinu a tři čtvrtě, ale mě se to zdálo jako by to trvalo alespoň dvě a půl. A když to tak dám všechno dohromady a zamyslím se nad tím, tak mě napadne jenom to, že tohle asi nebude dobře. ()

DaViD´82

Vzhledem k obsazení je výsledek spíše zklamáním, jelikož jak scénářem tak i herecky jde o průměr. Komorní snímek bez náboje a zajímavých postav. Obvzláště linie s mladým Silkem je naprosto zbytečná a špatně zahraná. Jediným kladem filmu je Hopkins, který vás přesvědčí, že nemá problém uhrát ani afroameričana. ()

May

Musím přiznat, že jsem se na tenhle film honě těšila, přišlo mi, že Anthony Hopkins a Nicole Kidman, by nehráli v něčem, co by nemělo dobrý scénář, ale zdání klame. Hlavní a největší problém Human Stain je, že nemá příběh (To, že někdo ztratí práci a najde si milenku, opravdu nepovažuji za solidní kostru k filmu). Nicole je zde sice i jako uklízečka okouzlující, ale to film nezachrání. Ani hudba Rachel Portman není nijak zvlášť poutavá, žádné melancholické tóny jako Pravidlech moštárny ani nic podobného jako v Čokoládě, jen stále omílané hlavní téma vypovídající jistou zoufalost, kterou je celý film protkán. Vidět jednou možná, ale mnoho lidí se k tomuto filmu asi znovu nevrátí ()

tron

Silný film o niečom. Šupácka Nicole Kidmanová, Hopkins dal na chvíľku zbohom svojim v poslednej dobe obľúbeným komerčným vtákovinám (M:I - 2, GRINCH) a znova podáva sústredený herecký výkon a Robert Benton nakrútil pôsobivú drámu o pokazených životoch a Viagre. Keď niekedy na zamrznutom jazere uvidíte Eda Harrisa, berte nohy na plecia. ()

Faidra

Čtyři hvězdičky takříkajíc o prsa a ponejvíce zásluhou hereckých představitelů. Hopkins je výborný už tradičně, ale velmi příjemně mě překvapila Kidmanová, protože Skvrna byla první film, kde jsem v Nicolině případě měla pocit, že se dívám na skutečnou, reálnou ženu místo porcelánové krásky. Více než ona ale uzurpuje divákovu pozornost její filmový exmanžel Ed Harris. Příběh zajímavý je, ale propracovat by potřeboval jako vepř domácí podrbat. Ta občas okatě čišící odfláknutost docela zamrzí. ()

zputnik

Jak charakterizovat tento snímek? Řečeno slovy jedné z postav Andersonova snímku MAGNOLIA (1999): "Minulost je za námi, ale stále se s námi vleče." Ale nedá se zůstat pouze u tohoto. Pro mě osobně jde především o další výborně zpracované zamyšlení nad pokryteckým a přitroublým pojetím "boje proti rasismu". Podobně mi vyzněl například snímek STORYTELLING (2001) - prostě popis toho, co rádi nazýváme rasismem... a ejhle, ono tomu vždy tak není. Na straně druhé pak přehlížení toho, co je znepokojující a se silným rasistickým podtextem. LIDSKÁ SKVRNA na to jde oproti STORYTELLING přímočařeji, jasněji a s větším aspektem pouze na tu první stránku. Navíc vše podáno v dobrém filmařském zpracování a s dobrými hereckými výkony. O to více mě pak tento snímek překvapil a potěšil. Shrnuto a podtrženo: Nenudil jsem se, film mě pohltil. ()

Segrestor

I když film nabízí hvězdné obsazení a chvílemi i dokáže diváka doslova přikovat ke křeslu (nebo židli, záleží, co kdo preferuje. Někdo se dívá i v kleče nebo v leže - každý jsme nějaký), přesto jakoby vždy tak nějak zvolní, sem tam plácne nějakou debilitu a pak už jen ukazuje, co už ti bystřejší dávno tuší. Přesto všechno ale solidní film, který bych doporučil každému, kdo ze mě bude chtít vytřískat nějaký thriller s Wentworthem Millerem, který dle neoficiálních zpráv ze sebe stále nesmyl to vězeňské pyžmo. ()

Gilmour93

Achilles na viagře, co se hodlá vzkřísit, i kdyby při tom měl shořet.. Mísení témat života postaveného na lži a poslední lásky na jeho sklonku sice oslní obsazením, ale přes všechny ty konflikty a dramata nepřijde s výraznějším emocionálním dotekem. Pod townbike Kidman funící postava Tonyho si při své sečtělosti mohla vzpomenout na biblické rčení indiána Xebecheho: „Nezastavíš mraky, když postavíš loď“, ale povídejte tohle tam dolů profesoru Juniorovi.. ()

Hal_Moore

Trochu pomalejší, trochu komornější drama, které mě díky nepříliš kladným komentářům příjemně překvapilo. Film řeší závažný problém současné (vlastně řeší stálý problém) americké společnosti - rasismus. Téma přitažlivé jak pro diváky, tak pro kritiky. Vynikající herecké výkony bez výjimky zvedly kvalitu filmu o několik řádů, Hopkins si s velice charismatickou postavou porozumněl náramně a Nicole Kidman dokáže i zprvu nepřitažlivou postavu zahrát jako přitažlivou. Ed Harris se objevil jen na pár minut a i přesto dokázal většinu osazenstva přehrát rozdílem třídy. Jak on to dělá, že všude na sebe strhne nebývalou pozornost (ve Skále navždy změnil pohled na filmové záporáky, kteří již nemusí být pouze špatní... v Nepříteli před branami působil sympatičtěji a tak nějak více cool - nerad to slovo používám - než Jude Law a opět to byla záporná postava... v Čisté duši a Dějinách násilí všechny mrknutím oka přehrál..) Kdo ale překvapil, je Gary Sinise. Ten podává nejlepší výkon ze všech zúčastněných a nejspíš nejlepší herecký výkon své dosavadní kariéry. Hudební stránka nebyla špatná, ale vadila mi monotónnost melodická i rytmická. Dokonce jsem si neodpustil hlasité zasmání během docela vážného rozhovoru, když matka říká Wentworthu Millerovi, že se chová jako vězeň. Vzhledem k jeho pozdější roli v Prison Breaku jsem prostě nemohl jinak. Co říci závěrem? Určitě po tolika kritických komentářích příjemné překvapení. ()

Brouk

Není ten scénář tak trochu křečovitý a takový pocitově divný? Sice by to mohlo být zajímavé téma, kdyby.... Ano, je to komorní příběh... fandit hrdinovi?Ano?Ne?Já nevím, jak kdo, ale herecky nejpřitažlivější a nejzajímavější byl Ed Harris, coby exmanžel Nikol... :-) A vůbec... kolem a kolem - je to aspoň netradiční a inteligentní reklama na Pilsner Urquell, co intelektuálští hrdinové v tomto filmu popíjejí na verandě..... :-) ()

maxi6

.......Léto 1998 se neslo ve znamení pokrytectví, po pádu komunismu a před příchodem teroristických činů byl čas na krátkou přestávku, kdy se americký národ věnoval felaci.....nejenom úvodní slova, ale vlastně celá projekce pojednává o společnosti, vztazích, předsudcích, nespravedlnosti, pokrytectví......Ponurý, složitý, chladný snímek, místy značně tajuplné a šifrované odkrývání minulosti...Toto vše dosti zásadně působí na myšlení a záleží jen na vás, zda-li tuto hutnou porci vstřebáte, nebo se necháte volně nést po hladině potůčku.....protože jsem knihu nečetl, jsem už někde u ústí moře...... ()

Kaka

Překvapí silná dramatická linka. Na druhou stranu neslaný nemastný scénář a poměrně slabá atmosféra. Výsledek tedy průměrný. ()

NinadeL

Film, který si mě stoprocentně získal navzdory všem okolnostem. Obdivuji se filmovým zážitkům, které přijdou nečekaně. ()