LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

mm13

Nikto a nič v tomto filme nepotreboval, aby bola trauma z Fauniinej minulosti takto vybičovaná. Stačila by úplne obyčajná posraná minulosť, obyčajne posrané vzťahy a posrané manželstvo navrch. Natoľko konkrétny a extrémny moment celú jej drámu paradoxne bagatelizuje, posúva do roviny denno dennému životu vzdialenej. Je medzi nami stále viac nešťastných existencií, ktoré TO nezvládli, vyčerpali sa a dožívajú v dezilúzii, ubližujú si, aby tíšili bolesť z rán od života. Toho každodenného života, len minimum z nich sa tam dostalo kvôli tragédiám, aká postihla Fauniu. Tak načo? ()

tomtomtoma

Nesnadně lze uchopit tento film, když si myslíme, že tématem je lež, nebo tajemství! Příběh je druhořadý a vskutku působí snad až zbytečně vykonstruovaně. Ovšem film i jeho knižní předloha je zcela o něčem jiném, a dotýká se samotné otázky o smysluplnosti života. Je o lidském pokrytectví, škarohlídství, mravokárném puritánství a falešné agresivní korektnosti. Je o lidské hysterii při udržování vlastních kvazisymbolů počestného života. Je o předsudcích, o honech na čarodějnice a o přetvářce, která obklopuje a prostupuje životy všech lidí. Diskriminace a nesnášenlivost není obdivuhodnou, ani příkladnou vlastností. Ovšem všechny boje za rovnoprávnost všeho možného a s tím související pozitivní diskriminace se ve svém důsledku stupňující se agresivní hysterie přeměňují v absurdní obludárium, které je stejně nesnášenlivé a pokrytecky puritánské. Většina se k této bizarní hře na civilizovanou a strašidelnou přetvářku přirozeně přizpůsobuje v zájmu vlastního rozkvětu uprostřed tržní ekonomické pseudodemokracie a demagogie. Menšina nevěřícně pohlíží na běsnění kolem sebe a marně se snaží nalézt lidskost. Všechny možné negativní společenské dopady na životy jednotlivců jsou zkázonosné v širších i užších souvislostech. Z těchto důvodů je to velmi přínosné filmové dílo. Hlavní postavou příběhu je děkan Coleman Silk (velmi dobrý Anthony Hopkins, jako mladý zajímavý Wentworth Miller), který se ze všech svých sil vzepře všem pokryteckým puritánům, agresivním mravokárcům a hysterickým demagogům. A prožívá život v objetí bez přetvářky a prospěchářství. Jeho mladické sebezapření vlastních kořenů je pochopitelné, osvobozující i svazující. Hlavní ženskou postavou je Faunia Farley (skvělá Nicole Kidman), která se snaží zapomenout na tíživá břemena životních traumat a prožívat život v celé kráse živočišné přirozenosti. Z dalších postav: válkou poznamenaný hrubián a bývalý Faunin manžel Lester Farley (zajímavý Ed Harris), Colemanův přítel a spisovatel v dobrovolném vyhnanství samoty Nathan Zuckerman (sympatický Gary Sinise), dávná a první Colemanova láska s neschopností přenést se přes předsudky Steena Paulsson (zajímavá Jacinda Barrett), zásadový Colemanův otec (Harry Lennix), nešťastná Colemanova matka (Anna Deavere Smith), vstřícná Colemanova sestra Ernestine (Marie Michel, jako stará Lizan Mitchell), zatvrzelý Colemanův bratr Walter (Danny Blanco Hall), či snaživá psycholožka (Margo Martindale). Spisovatel Philip Roth a následně filmový tvůrce Robert Benton nastavili zrcadlo lidskému chování v celé jeho přízemnosti, tragédii, traumatu a vzdoru proti neexistenci obyčejné lidskosti. ()

Gilmour93

Achilles na viagře, co se hodlá vzkřísit, i kdyby při tom měl shořet.. Mísení témat života postaveného na lži a poslední lásky na jeho sklonku sice oslní obsazením, ale přes všechny ty konflikty a dramata nepřijde s výraznějším emocionálním dotekem. Pod townbike Kidman funící postava Tonyho si při své sečtělosti mohla vzpomenout na biblické rčení indiána Xebecheho: „Nezastavíš mraky, když postavíš loď“, ale povídejte tohle tam dolů profesoru Juniorovi.. ()

matezzz

Nějak jsem tomu nemohl přijít na kloub. Pořád jsem čekal, kdy se stane něco, co mě zaujme, ale pak přišel konec. Neoblíbil jsem si žádnou postavu, děj mě nudil. Herecké obsazení by na první pohled mohlo hodně slibovat, bohužel scénář zaostává. Alespoň pro mě. Nevěděl jsem ale do čeho jdu, takže zklamaný jsem naštěstí moc nebyl. ()

ProjectAlice

Priznám sa, že ma vôbec nebavili scény s Hopkinsom a Kidman. Nicole nebola až tak nepríťažlivá, ako mnohí píšu, určite to nebolo ako v prípade Charlize Theron vo filme Monštrum. O to tu ale nejde. Pre mňa bol najzaujímavejší príbeh mladého Silka, ktorého úplne skvelo zahral Wentworth Miller. To bol úplne úžasný príbeh, hlavne keď som v polovici filmu zistil, kto v skutočnosti je. Chválim aj Garyho Sinisa, ...priznám sa, že som čakal iný koniec ale nebolo to vôbec zlé, len sa mi v hlave preháňal iný záver. Škoda, že príbeh, odohrávajúci sa v prítomnosti nebol trochu lepší, inak by to bol ešte lepší film. Čakal som od tohoto filmu oveľa menej, než mi nakoniec dal. 95% ()

• Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)
  • Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)
  • Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)