Červený drak

(USA)
  • slovenský

Lovec ľudí

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1986, 119 min (Director's cut: 124 min)

Téměř v každém krimi-thrilleru od M. Manna lze poznat jeho charakteristickou režii. Chladná atmosféra, temný styl, výrazná hudba umocňující poutavost. Červený drak je tentýž případ, i zde jsou prvky Heatu či Collataralu, ovšem tady celkový dojem dost kazí nesympatie Williama Petersena a Toma Noonana. Tím nenaznačuji, že bych místo nich obsadil známější tváře, jen mi zkrátka nepadly jejich postavy do oka. A Brian Cox mohl dostat více prostoru. 60%(23.10.2010)

• nascendi

Iste poznáte situáciu, keď na ulici stretnete neznámeho a bez ohľadu na to, že vám nič neurobil, a ani sa nechystá, máte chuť mu jednu vraziť. Až taký je nesympatický, priam odporný. No a presne tieto pocity som mal pri tomto filme. A pretože k mojím obľúbeným bonmotom patrí Lavríkov "Taký som nasratý na tento svet, že sa mi ani zuby umývať nechce", zakončím rovnako "Taký som nasratý na tento film, že sa mi ho ani komentovať nechce."(23.3.2010)

Kriminalistická část téměř věrná kopie knihy. Psychologická upadá. Knihy Thomase Harrise zbožňuji, takže nemůžu dát víc. A Lecter v podání Briana Coxe vůbec neodpovídá postavě v knize po stránce chování, to vystihl lépe Hopkins. Spojte si Mannhuntera od Manna a Red dragona od Rattnera, a dostanete téměř dokonalý přepis knihy.(18.5.2010)

Tenhle Lovec lidí (a červených draků) má v sobě dost zajímavého, minimálně ze stránky vizuální a hudební, díky tomu některé scény působí výborně (závěr, scéna s tygrem) a jejich zásluhou není tempo moc rozvleklé. Obsazení je minimálně fajn a problém mám hlavně se samomluvou páně vyšetřovatele, staří detektivní psové mají pro tyto účely zřízen úděl přihlouplých podržtašků (dr. Watson, Hastings), ale když si každých deset minut detektiv hovoří do větru a nadává nepřítomné osobě bez toho, aby mu šplouchalo na maják, je to poněkud nudné a nabourávající atmosféru. Slabé čtyři hvězdičky s vědomím, že Hopkající Athony je a bude nejlepší Lecter (ne, Mads v seriálové inkarnaci nemá šanci, díky zprznění postavy z hlediska děje).(2.2.2014)

"Víte, proč jste mě chytil, Wille ?? Víte, proč jste mě chytil ?? Jsme si podobní !! Takže chcete k tomu přičichnout ?? Čichněte si k sobě !!"(6.2.2015)