Zloděj

Thief

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1981, 118 min (Director's cut: 124 min)

• Rocky62

Na Zloděje jsem se těšil a o to víc jsem trochu zklamán. Náznak typického Mannovy režie tu je, temná atmosféra, podmanivá hudba, jen mi tu chyběl charakter postav a dějové napětí a James Belushi dostal dle mého názoru poněkud málo prostoru. Nijak zvlášť zajímavé dialogy a některé pasáže nudné, navíc Jamesu Caanovi jsem tu 'provotřídní profesionalitu' nevěřil. Neil McCauley je mnohem profesionálnější lupič :-). Thief považuji za Mannův režijní přešlap.(27.12.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $11,492,915Tržby Celosvetovo $11,650,000(6.8.2009)

Chtělo by se napsat, že Michal Mann natočil typickou kriminálku z osmdesátých let, jenže film byl natočen v osmdesátých letech :) Výborná hudba, hrdina s motivací a samozřejmě staré dobré že co se může pokazit se taky pokazí. Život na vysoké noze našeho hrdiny Franka si již brzy vybere svou daň. S blížícím se závěrem film přímo ukázkově graduje. 80%(3.3.2014)

Natočeno s podstatně skromnějšími prostředky než pozdější a mnohem slavnější filmy Michaela Manna, přesto velmi dobré. Především charakter hlavní postavy skvěle prokreslený - i s touhou po kvalitní partnerce a po dítěti bez ohledu na barvu pleti ( ten rozruch na adopčním úřadě byl moc dobrý) - a Jamesem Caanem výborně zahraný.(14.1.2005)

Na 80. léta se jedná o překvapivě áčkový a vyspělý krimi thriller. Michael Mann zde také poprvé ukazuje svůj jasný rukopis. Film začíná i končí akci, ovšem v průběhu se jako mnohem důležitější ukáže zpracování hlavního charakteru. Ač bývalý odsouzenec a nestydatý kriminálník, i náš Frank se snaží najít si své místo v životě, tedy zajistit si lásku a rodinu. K jeho smůle si však počíná až moc přímočaře, nediplomaticky, impulzivně... Zdálo se mi, že žádná z postav ve filmu nestačí na to, aby byl na jejím osudu divák (emocionálně) zainteresován. Film je po všech stránkách solidní, ale nezanechává příliš hluboké dojmy. 7/10(13.1.2015)